|Kryptoměny

Ark Ecosystem - pasivní příjem z kryptoměn

Ark Ecosystem

V dnešním článku vám představíme zajímavý francouzský projekt ARK který byl spuštěn v únoru 2017. ARK je samostatný blockchain který má svoji kryptoměnu a je založen na algoritmu delegated proof of stake (DPoS). Díky tomu je výrazně ekologičtější než třeba Bitcoin, ale přináší to i některé nevýhody.

Pokud držíte ARK a hlasujete pro jednoho z top delegátů kteří se starají o běh blockchainu tak dostáváte pasivní příjem za to, že držíte kryptoměnu.

Delegated Proof of Stake

ARK využívá mechanismu DPoS (Delegovaný důkaz podílů), oproti algoritmu PoW (Proof of Work, důkaz prací) na kterém funguje například Bitcoin.

PoW je založen na tom, že hardware vykonává nějakou činnost nezbytnou k chodu blockchainu (například ověřování transakcí) a za odměnu obdrží uživatel kryptoměnu, tradičně se tomu říká těžba kryptoměn.

DPoS je něco jako demokracie kde moje právo rozhodovat o tom, kdo bude zodpovědný za chod blockchainu závisí na tom jak velký mám podíl (stake), tedy kolik vlastním ARKu. Za chod blockchainu je zodpovědných 51 delegátů (minerů). Zvolení delegáti mají zodpovědnost za ověřování transakcí, generování nových bloků a zabezpečení chodu blockchainu.

Někteří delegáti sdílejí odměny z nových bloků se svými voliči, tak vzniká pasivní příjem.

Výhodami algoritmu jsou energetická nenáročnost a levné transakce.

Volba minerů formou hlasování

Pokud by nějaký delegát přestal odvádět dobrou práci tak uživatelé sítě mohou změnit svoje hlasy a volit někoho jiného, eventuálně by takový delegát přišel o práva ověřovat transakce a nahradil by ho někdo jiný.

ARK začal s 51 delegáty, tedy 51 delegátů s nejvyšším počtem hlasů jsou zodpovědní za ověřování transakcí a chod sítě.

Pasivní příjem a inflace

Většina delegátů rozděluje svoji odměnu za provoz sítě s voliči a to až 95%. Pro investory se může jednat o zhodnocení kolem 10% ročně, které se ale postupně během dalších let bude snižovat.

Samozřejmě je potřeba vzít v potaz, že pokud se blockchain nezačne více používat tak bude inflace pouze vést ke snížení ceny tokenu.

Volba delegáta

Delegáta je potřeba zvolit a pokud chcete získat odměnu, musíte se ujistit že je v top 51. Poplatek za hlasování je 1 ARK.

Existují i nástroje srovnávající odměny za volby různých delegátů, rozdíly jsou i ve frekvenci vyplácení (denní vs týdenní...) a minimální velikosti odměny.

Nám se osvědčil delegát ArkMoon, který je v současnosti v top 10. Na webu můžete rychle odhadnout výši odměn které jsou zpravidla vypláceny denně.

Hodnota ARKu

ARK je použitelný jako jakákoliv jiná kryptoměna nebo token pro přesun hodnoty. Vývojový tým by brzy měl dokončit ARK Deployer, který umožní firmám i jednotlivcům přes jednoduché a intuitivní grafické rozhraní ARK naklonovat a spustit vlastní blockchain během pár minut.

Ark se často prezentuje jako "WordPress blockchainů". Záměr je tedy udělat spuštění blockchainu triviální zálěžitostí i pro méně technicky zdatného člověka, který chce k realizaci svého nápadu využít blockchain.

Dále se mimo jiné pracuje na ARK Virutal Machine - podpory pro smart kontrakty. Celý plán projektu je možno vidět na roadmapě webu ark.io.

Závěr

ARK nám přijde jako velmi zajímavý projekt který se snaží přispět k adopci kryptoměn a určitě jej budeme nadále sledovat.

Pokud máte alespoň nějakou část vašeho portfolia dlouhodobě alokovanou kryptoměnám potom ARK stojí za zvážení. Hodnota pasivního příjmu bude záležet především na adopci kryptoměn.