|Akcie

Degiro recenze - výhodný broker pro nákup ETF

Degiro je online broker se sídlem v Nizozemsku, který nabízí velmi nízké poplatky pro nákup a prodej akcií, ETF a dalších instrumentů. V současnosti je na platformě přes 400 000 uživatelů a v prosinci bylo spuštěno nové uživatelské rozhraní WebTrader.

My používáme brokera především k nákupu nejlevnějších ETF které jsou pro investory z Česka k dispozici. Některé ETF jsou dokonce k dispozici bez transakčních poplatků.

Přinášíme pro vás naše zkušenosti s brokerem a srovnání poplatků s konkurencí.

Je Degiro regulované?

Společnost Degiro působí na trhu od roku 2008. V roce 2013 se služby brokera začaly nabízet široké veřejnosti a drobným investorům. V roce 2014 pak začalo Degiro expandovat do dalších evropských zemí.

Na Degiro dohlíží především Nizozemská státní banka a spousta dalších finančních institucí. Povolení k činnosti v Česku udělila Degiru Česká národní banka (ČNB).

K současnosti navíc získal broker celou řadu mezinárodních ocenění označující brokera za nejlepší a nejlevnější způsob pro online investování.

Jsou moje vklady a investice pojištěny?

Degiro je investiční společnost a nemůže tak vaše vklady investovat jako banka, jejich držení nespadá pod Degiro ale pod separátní entitu - Fond peněžního trhu. Fond peněžního trhu je vysoce konzervativní (zpravidla investice do vysoce konzervativních dluhopisů), je však třeba si uvědomit, že není pojištěn jako peníze v bance.

Degiro odděluje:

  • Akcie a dluhopisy
  • Fondy Peněžního Trhu
  • Deriváty

V nepravděpodobném případě, že by se Degiro dostalo do problému vaše nezainvestované (peníze ve fondu peněžního trhu) i zainvestované prostředky zůstanou nedotčeny (nespadají do konkurzní podstaty).

Srovnání poplatků - nákup ETF

Poplatky na Degiru jsou velmi nízké, jelikož je to jedním z hlavních cílů společnosti - udělat investování dostupné s neuvěřitelně nízkými poplatky. Není zde celá řada poplatků. Otevření účtu je zdarma, není žádný poplatek za inaktivitu, vedení účtu, ani za vklad a výběr na účet.

Poplatky které jsou relevantní pro dlouhodobé investování do ETF:

  • Nákup a prodej ETF - zdarma (při splnění podmínek) nebo 2 EUR + 0.03% z hodnoty nákupu
  • 2.50 € za kalendářní rok za každou využitou zahraniční burzu (max 0.25% z maximální celkové hodnoty účtu v daném roce)
  • Veškeré převody mezi EUR a CZK jsou zdarma (ostatní měny 0.10% s využitím Auto FX trader)

Degiro nabízí také velmi výhodné poplatky pro nákup a prodej individuálních akcií.

Kompletní přehled poplatků.

Nákup nebo prodej u vybraných ETF zdarma

Degiro disponuje seznamem ETF u kterých je každý kalendářní měsíc první nákup nebo prodej v libovolné hodnotě zdarma. Dále je stejný měsíc zdarma každý další obchod v hodnotě alespoň 1000 EUR nebo USD, musí být ale ve stejném směru. Nelze tedy s ETF otevírat krátké pozice a vyhnout se tak poplatkům. Dlouhodobý investor se poplatkům může úplně vyhnout.

Ne vždy jsou ETF bez poplatku v dlouhodobém horizontu výhodnější než zpoplatněná ETF která mohou mít nižší celkové roční náklady (TER).

Příklad: ETF s TER 0.25% bez transakčních poplatků bude mít horší výkon než ETF s TER 0.10% sledující stejný index s poplatky za nákup a prodej 2 EUR + 0.03%. Samozřejmě záleží i na tom kolik můžete investovat a kolik obchodů plánujete provádět.

Pro nalezení nejvhodnějšího ETF jsme pro váš připravili naše srovnání kde jsme se pokusili ukázat, kdy ETF s poplatky vychází lépe než ETF bez poplatků za obchod.

Otevření účtu

Otevření účtu je jednoduché a zdarma. Je třeba vyplnit různé formuláře jako je W-8BEN pro uplatnění nižší srážkové sazby u dividendových výnosů v USA a jiných zemích. Dále je potřeba provést vklad v libovolné výši k ověření účtu z kterého plánujete investovat.

Degiro nedisponuje demo účtem nebo simulátorem investování.

Vklady a výběry

Momentálně jsou vklady umožněny pouze převodem v CZK i EUR, výběry jsou možné pouze v CZK. Fond peněžního trhu v CZK není k dispozici, v praxi to znamená, že po připsání CZK se po čase vaše finanční prostředky převedou na EUR (aktuálním středovým forexovým kurzem bez jakýchkoliv poplatků). Finanční prostředky v EUR můžete nechat na účtu u brokera nebo investovat.

Rozhraní platformy WebTrader

V porovnání s ostatními platformami je Degiro velmi uživatelsky přívětivé. Zadat příkaz k nákupu je poměrně intuitivní. Pokročilým uživatelům se rozhraní může jevit příliš jednoduché.

Degiro WebTrader objednávka

Degiro má také mobilní aplikaci pro Android i iOS.

Závěr

Degiro je pro nás po několika letech investování nejlepším brokerem pro nákup a držení ETF. Poplatky jsou zde opravdu minimální a kvalita služby včetně zákaznické podpory je více než dostačující.

Pokud hledáte levného brokera pro nákup ETF pak velmi těžko najdete lepšího.