|P2P půjčky

Jaký dopad má probíhající pandemie na P2P sektor?

Probíhající pandemie koronaviru má ekonomický dopad nejen na akciové trhy, ale i na sektor P2P půjček. Panuje velký zájem o likviditu, řada investorů se obává ztráty kapitálu nebo vidí příležitost vybrané peníze vložit do akcií.

Na druhou stanu spousta investorů se zatím plánuje držet své strategie a udržovat svoji cílovou alokaci portfolia v P2P nadále.

Mintos - výprodeje na sekundárním trhu

Na sekundárním trhu platformy Mintos je momentálně řada příležitostí, najdete zde například půjčky s úrokem kolem 20% s BuyBack garancí. Pro opatrnější investory se nabízejí také půjčky na automobil s 12% úrokem a hodnocením A (Mogo).

Nastavili jsme autoinvest na investování do úvěrů s BuyBack garancí a hodnocením alespoň B+.

Mintos sekundární trh autoinvest

Solidní platformy se zachovají solidně

Sledujeme situaci i u P2P platformách na kterých neinvestujeme, většina z nich oznámila emailem, jaký dopad bude mít situace s koronavirem COVID-19 na jejich platformu.

Crowdestor se chce vyhnout zbytečným krachům investičních projektů zasažených momentální ekonomickou situací, a proto do konce června bude tolerovat chybějící splátky. Pro investory to momentálně přinese míru nejistoty, na druhou stranu by zahájení procesu vymáhání pohledávek ze strany P2P platformy momentálně mohlo být předčasné pokud se situace brzy zlepší.

Nejspíš nás může čekat i domluva mezi investory a dlužníky na přehodnocení úrokových sazeb, zda na to dojde se uvidí. Potom by dlužník nadále byl schopný splácet a investor by pouze oželel pár procent z původně očekávaného zisku.

Vytáhnout peníze z P2P a investovat do akcií?

V našem portfoliu přesouváme část prostředků z P2P do akcií a to proto, že vidíme velkou příležitost a zároveň kvůli pádu hodnoty akcií můžeme portfolio rebalancovat a stále udržovat nás investiční cíl.

Akcie se možná brzy posunou do úrovní cen z roku 2016, pro dlouhodobé investory je to jedinečná příležitost akumulovat momentálně co nejvíc, raději než časovat trh, je důležité nakupovat a to kdykoliv, nejlépe však disciplinovaně podle vaší investiční strategie.

Kam momentálně investovat?

Z P2P platforem zůstává králem Mintos, věříme, že platforma krizi zvládne. Z akcií investujeme především do ETF sledující významné akciové indexy, vzhledem k momentální zvládnutí situace s COVID-19 v Číně může být nejlepší kupovat jak rozvinuté tak rozvíjející se trhy.