|P2P půjčky

Envestio recenze (RIP Leden 2020)

Envestio umožňuje investorům skupinové financování (crowdfunding) tradičních a inovativních projektů v průmyslových odvětvích jako jsou nemovitosti, energetika a těžba kryptoměn. Firma se sídlem v Estonsku začínala v roce 2014 jako investiční fond. Poté v roce 2017 otevřela dveře veřejnosti a investorem se nyní můžete stát i vy.

Koncem září 2019 společnost Envestio úspěšně ukončila celkem 80 projektů a vyplatila investorům úroky s průměrným ročním zhodnocením 18.82%.

Zastoupení projektů:

  • Nemovitosti: 18%
  • Energetika: 13%
  • Těžba Kryptoměn: 14%
  • Ostatní: 55%

Kdo může investovat a jaké jsou poplatky?

Jakákoliv fyzická osoba může investovat do libovolného projektu minimální částkou 1 EUR. Ovšem vklad na účet by měl být alespoň 100 EUR jinak může být zpoplatněn.

Envestio investice

Registrace a použití platformy je zcela zdarma. Jediný poplatek na který můžete narazit je poplatek 2 EUR při výběru částky mensí než 5 EUR. Pokud budete potřebovat vaše prostředky zpět před koncem fixní doby investice, můžete kdykoliv prodat část vašeho portfolia s poplatkem 5%.

Jak probíhá splácení projektů?

Každý projekt má svůj splátkový plán, většinou se jedná o měsíční splátky úroků se zaplacením jistiny na konci, tedy amortizace pouze úroků.

Envestio informace o půjčce

Autoinvest

Autoinvest je na platformě nový a má zatím jistá omezení

  • minimum které za vás autoinvest zainvestuje je 100 EUR (vzhledem k možnosti investovat už od 1 EUR budete mít na platformě nevyužitou hotovost dokud se vám nenahromadí 100 EUR z úroků)
  • vzhledem k občasnému nedostatku půjček můžete čekat kolem dvou týdnů než se prostředky zainvestují

Pokud budete chtít maximalizovat zisk může pro vás být občasná návštěva webu vhodnější, pokud naopak chcete minimalizovat čas trávený spravováním platformy pak se jedná o plnohodnotný auto invest, jen bude vyžadovat více trpělivosti vzhledem k výše uvedeným bodům.

Envestio autoinvest

Odkoupení půjček s 5% poplatkem

Na platformě Envestio jsou momentálně dva druhy financování projektů:

  • Secured debt (jištěný úvěr): majitel investičního projektu poskytl Envestiu další záruku, například hypotéku nebo část jistiny
  • Subordinated debt (podřízený úvěr): bez další sjednané záruky

Envestio garance (buyback nebo repurchase) umožňuje každému investorovi kdykoliv prodat část portfolia (jistiny) zpět Envestiu s poplatkem 5%, v případě, že budete potřebovat peníze dříve, nepřijdete ani o obdržené úroky. Garance platí pro oba druhy financování.

Rozdíl mezi druhy financování by se projevil až v případě, kdyby majitel investičního projektu vyhlásil default, tedy neschopnost splácet dluh. V takovém případě by u jištěného úvěru byla jistota, že se vám vrátí alespoň 90% z investované částky, kdežto u podřízeného úvěru by bylo nutné počkat na konec právního řízení za účelem vymáhání pohledávek.

Platforma Envestio zdůrazňuje, že ve všech typech financování prošli majitelé projektů podrobnou kontrolou a šance defaultu je velmi nízká.

Rizika

Projekty na Envestiu jsou rizikovější než u jiných P2P platforem. Vzhledem k menšímu množství projektů je mnohem těžší diverzifikovat na platformě Envestio než u platforem s větším množstvím půjček, na druhou stranu jsou nabízené úroky pro investory velmi atraktivní.

Envestio nedoporučuje na svých stránkách do crowdfunding projektů investovat více než 10% vašich finančních prostředků. Envestio doporučuje zbylých 90% investovat do konzervativních instrumentů jako jsou AAA dluhopisy, což považujeme za extrémní a v případě, že bychom měli 90% portfolia v dluhopisech raději bychom zbylých 10% investovali do ETF.

Aktualizace 24.1.2020 - Envestio podvod (SCAM)

Momentálně je platforma nefunkční a ztrácí důvěru investorů kvůli nedostatku komunikace. Nelze ještě usuzovat nějaký závěr, ale vypadá to, že investorům hrozí ztráta investovaného kapitálu a platforma by se mohla podobně jako jedna z dalších platforem (Kuetzal) dopustit podvodu. Pokud platforma probíhající problémy vyřeší, i tak nejspíš nastane hromadný prodej úvěrů na platformě kvůli strachu investorů který by platforma nemusela zvládnout.

Momentálně nezbývá než čekat a určitě nedoporučujeme (ani to není možné) stát se novým investorem. Budeme vás nadále informovat.

Více informací o stavu platformy Envestio