Blog
Aktuální informace o investování do P2P půjček, akcií, ETF, kryptoměn a komodit.
Sdílení zkušeností s investováním, se správou portfolia a s dosažením finanční nezávislosti.
25.02.2019|P2P půjčky

Estateguru recenze - půjčky jištěné nemovitostmi

Nemovitosti

EstateGuru je P2P platforma z Estonska nabízející investice do půjček jištěných nemovitostmi v Evropě. V současnosti financovala platforma EstateGuru přes 600 projektů s průměrným úrokem přes 12% p.a. a průměrnou LTV 57% (loan to value - poměr úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti).

Ze statistik EstateGuru lze vidět, že půjčky bývají spláceny včas. Projekty probíhají především v Estonsku (přes 70%), Lotyšsku (přes 15%) a Litvě. Nejčastěji se jedná o financování výstavby mostů (41%) a podnikatelské úvěry. Důležité je, že zatím nedošlo k žádné ztrátě kapitálu.

Auto Invest a počet projektů

Pokud přicházíte například z Mintosu, počet půjček a auto invest vás pravděpodobně zklame. Počet projektů k financování se většinou pohybuje v řádu jednotek (0 až 3) s obměnou zhruba každé dva týdny, nelze však předvídat jak se bude nadále vyvíjet. Zatím nebyl zaznamenán problém s úplným nedostatkem projektů.

Auto invest jako takový je možné zapnout od 250 EUR ve zjednodušeném módu který vám umožní pouze výběr investičního horizontu. Pokud nastavíte částku jedné investice na minimální částku 250 EUR odemknou se vám další možnosti filtrování půjček jako je LTV a úrok.

Splácení úvěrů - amortizace

Nejčastěji se na platformě setkáme se splácením typu bullet a full bullet.

EstateGuru půjčky

O typech splácení jsme psali v našem článku jak nastavit autoinvest na platformě Mintos, v případě EstateGuru však bullet znamená interest-only (pouze úrok), tedy alespoň úroky jsou spláceny průběžně. Full bullet představuje splátku celé půjčky i s úroky jednorázově.

Absence průběžných splátek s sebou nese zvýšené riziko a nemožnost průběžné reinvestice úroků.

Absence sekundárního trhu

Bohužel likvidita půjček na platformě EstateGuru není taková jako například na platformě Envestio, není zde sekundární trh ani možnost prodeje dlužného závazku. Je tedy nutné počítat s dlouhodobým investičním horizontem.

Závěr

Jako velmi pozitivní lze hodnotit, že financování projektů EstateGuru pomohlo vytvořit přes pět tisíc pracovních míst, i přes absenci sekundárního trhu a slabší auto invest považujeme EstateGuru za vhodný nástroj k rozšíření vašeho investičního portfolia.

Bonus k registraci
Registrujte se na platformě Estateguru přes náš odkaz a získejte bonus: 0.5% z investic během prvních 3 měsíců vám bude zpětně připsáno na účet