|P2P půjčky

Grupeer recenze - jištěné úvěry s buyback garancí (Aktuální situace)

Grupeer je P2P platforma z Lotyšska umožňující investice především do podnikatelských úvěrů a nemovitostí. Všechny půjčky jsou pokryty garancí zpětného odkoupení (Buyback) a některé půjčky jsou navíc jištěné jistinou. Půjčky jsou zpravidla na 3 a více měsíců a úroky se pohybují mezi 10 až 14%.

Grupeer je P2P market kde poskytovatelé úvěrů mohou nabízet půjčky investorům, podobně jako například platforma Mintos. Zatím není webové rozhraní přeložené do češtiny.

Všechny půjčky s garancí buyback

Všechny úvěry jsou pro případ defaultu jištěny garancí buyback a v případě neschopnosti splácení po překročení doby 60 dnů je poskytovatel úvěru povinen investorovi škodu nahradit. Bohužel platforma nedisponuje sekundárním marketem a neumožňuje tak v případě potřeby možnost likvidovat půjčky.

Auto invest a způsob splácení

Auto invest vám umožní vytvořit jeden nebo i více profilů s filtrováním půjček podle vašich preferencí. Najdete zde i možnost nastavit typ splácení (amortizaci), u amortizovaných úvěrů vám bude průběžné splácena jistina a díky tomu bude i nižší riziko.

Grupeer-autoinvest

Po vytvoření profilu jej stačí zapnout a pokud se cílová částka nenaplní kvůli nedostatku půjček můžete znovu investovat do stejných úvěrů kliknutím na tlačítko "Invest in old".

Založení účtu a první vklad

Založení účtu začíná jednoduchým formulářem. Dále je potřeba uvést zdroje příjmů (není potřeba jejich ověření) a nahrání fotografie úředně uznávaného dokladu totožnosti.

Grupeer-registrace

Vklad v EUR můžete provést SEPA platbou nebo s využitím služby TransferWise jestliže se chystáte převést CZK na EUR. Pokud pošlete CZK SEPA platbou tak se připravte, že kurz, který české banky nabízí nemusí být výhodný.

Aktualizace 8.4.2020 - Grupeer podvod (SCAM)

Momentálně je platforma stále funkční, ale ztrácí důvěru investorů kvůli nedostatku komunikace ohledně podezření, že někteří poskytovatelé půjček na webu nejsou skuteční.

Jediná komunikace ze strany Grupeer probíhá na oficiálním blogu, může se ale jednat o jedno z posledních vyjádření, pokud se platforma ukáže jako další podvod (podobně jako Envestio, Kuetzal...). Pokud se platforma ukáže jako další podvod, tak je možné, že se tímto směrem vydala v poslední době, protože někteří poskytovatelé půjček potvrdili spolupráci s platformou Grupeer a prozatím pozastavili vyplácení splacených prostředků.

Momentálně nezbývá než čekat na další vyjádření platformy a nebo potenciální hromadnou žalobu.

Situace na trhu P2P je tak velmi napjatá. Dokud momentálně situace s koronavirem neskončí, doporučujeme zvýšené opatrnosti u neregulovaných investic a investovat spíše do regulovaných instrumentů jako jsou akcie formou etf.