|P2P půjčky

Robocash recenze - plně automatizovaná P2P platforma

Robocash je plně automatizovaná P2P platforma z Lotyšska která vznikla v roce 2017. Platforma agreguje půjčky momentálně od pěti poskytovatelů úvěrů. Robocash garantuje u všech půjček zpětné odkoupení úvěru poskytovatelem (Buyback) v případě neschopnosti dlužníka splácet.

Momentálně na platformě nejsou dostupné půjčky a my se rozhodli naše porfolio zlikvidovat a investovat prostředky jinam.

Pokud se dostatek půjček nezlepší doporučujeme raději investovat do jiných P2P platforem a nebo si dát pozor na dostatek půjček. Budeme vás aktualizovat o našich zkušenostech s likvidací portfolia.

Kdo se může stát investorem?

Investorem se může stát každý plnoletý občan státu evropské unie. Minimální investice činí 10 EUR a maximálně je možné investovat 10 000 EUR ročně.

Pro registraci stačí vaše osobní údaje. Zaslat peníze je možné pouze SEPA platbou.

Plně automatizované portfolio

Žádný výběr jednotlivých půjček ani sekundární trh. Po registraci stačí vytvořit auto invest profil a nastavit jej dle vašich preferencí.

Robocash autoinvest

Pozor na to, že "Current size of portfolio" představuje vaši nezainvestovanou hotovost a v případě nedostatku půjček se může zdát, že jsou všechny vaše finanční prostředky na platformě zainvestované. V případě nedostatku půjček se vám prostředky přiřazené do auto invest portfolia nebudou investovat a váš celkový "Investor's balance" bude 0.

Investiční strategie

Zajímavá je volba investiční strategie. Můžete si nastavit, zda chcete překročit velikost vašeho portfolia reinvestováním všech získaných úroků i splacené jistiny nebo můžete reinvestovat pouze jistinu. Zbývající částka vám může být automaticky vrácena na účet.

Robocash strategie

V případě reinvestování celé částky můžete zadat maximální strop kterého může portfolio dosáhnout.

Sekundární trh a likvidita

Robocash disponuje jistou formou Sekundárního trhu. Půjčky na dlouhý investiční horizont (měsíc a déle) je možné prodat před jejich koncem, nesmí se ale jednat o commercial loans. Pokud tedy potřebujete zlikvidovat své portfolio, stačí počkat 30 - 60 dní na splacení krátkodobých půjček (u commercial loans i 90 dní) a prodat dlouhodobé úvěry můžete téměř okamžitě.

Likvidace portfolia

17.11.2019 jsme se rozhodli naše portfolio na platformě zlikvidovat kvůli absenci půjček a nezainvestované hotovosti (přes 50%). Vyzkoušeli jsme tak prodej dlouhodobých půjček na sekundárním trhu.

O tom, zda vše proběhne bez problémů vás budeme informovat.

Závěr

Platforma Robocash disponuje jednodušším rozhraním a poskytovatelů úvěrů je v současnosti pouze 5. Na druhou stranu vyžaduje investování přes Robocash minimum úsilí co se týče správy portfolia a pokud se vyřeší dostatek půjček může se jednat o dobrou volbu.

Možnost likvidace portfolia do 60 až 90 dnů považujeme za dostatečnou. Pokud momentálně přemýšlíte jak dále diverzifikovat vaše P2P portfolio pak se může jednat o dobrou volbu.