|P2P půjčky

Situace na trhu P2P (Grupeer, Fast Invest, Robocash)

Momentální ekonomická situace způsobená především kvůli koronavirovým opatřením má dopad jak na cenu akcií, tak na P2P platformy - především kvůli omezení exekucí a vymáhání pohledávek ve spoustě zemích.

Během této doby se snažíme přesunout prostředky z P2P do akcií, do kterých investujeme především formou ETF. Za naším rozhodnutím stojí především to, že P2P je stále relativně nová, neregulovaná forma investování, která sice slibuje velmi slušný stabilní příjem, ale přináší to s sebou svoje rizika. Na druhou stranu by teoreticky neměl být problém prostředky vybrat a v době, kdy budou akcie zase zběsile mířit do nových výšin (historicky tomu tak vždy bylo) opět něco investovat do P2P půjček.

Pojďme se podívat na to, jak se nám podařilo (a nepodařilo) vybrat naše prostředky z platforem Grupeer, Fast Invest, Robocash a Mintos.

Grupeer

O platformě Grupeer jsme již psali v našem přehledu investic, bohužel platforma pozastavila vklady a výběry, jsou podezření, že někteří poskytovatelé úvěrů buď neexistují, nebo nejsou věrohodní.

CEO Grupperu Alla Kisika nadále komunikuje pouze skrze Blog a nevyjadřuje se ke všem podezření a problémům.

Co víme je, že většina poskytovatelů úvěrů skutečná byla. Část z nich zatím pozastavila převody peněz Grupeeru, což znamená, že alespoň část prostředků investorů je v bezpečí, pokud Grupeer nepřijde s řešením. Pravděpodobně se v nejbližších dnech začne organizovat hromadná žaloba, podobně jako to bylo u platforem Envestio a Kuetzal.

Co se týká uživatelského rozhraní platformy, jsou zde zásahy které nám příliš nedávají smysl, pokud zažádáte o výběr peníze prostě zmizí a nikde v přehledu vašeho účtu už je nenajdete (jako třeba pending withdrawal). Na druhou stranu se platforma nevydala cestou smazání webu, čímž dává investorům možnost shromáždit dokumenty a screenshoty pro případnou žalobu.

Jak vidíme nadějí na to, že uvidíme naše investice nebo jejich část? 0 - 5% Nadějně nevidíme ani to, že by situaci platforma nějak zažehnala a obnovila svoji reputaci.

Fast Invest

O platformě Fast Invest panuje řada pochybností, které nás po předchozích zkušenostech vedou spíše k větší opatrnosti. Nebudeme zde zacházet do detailů, ale problémem je především transparentnost poskytovatelů úvěrů, kde jich je známo pouze několik kteří potvrdili spolupráci.

Vzhledem k tomu, že platforma nabízí neomezený odprodej investic, rozhodli jsme se jej využít, prakticky jsme tak přišli o část získaných úroků, ale umožnilo nám to zažádat o výběr téměř všech investic. Výběr by měl být zpracován v nejbližších dnech, podle všeho trvá zpracování žádosti až 8 pracovních dnů, s tím, že menší částky mohou být zpravidla vyřízeny rychleji.

O výběr jsme zažádali 6.4. a zpracován byl 25.6, to jsou téměř tří měsíce čekání na převod. Fast Invest nám na účet přičetl úrok - Lag Ante jako kompenzaci za zpoždění výběru.

Estateguru

Menší výběr o který jsme na zkoušku zažádali proběhl bez problémů během dvou pracovních dnů.

Robocash

Naše investice z platformy Robocash. jsme začali vybírat již v listopadu 2019, vedl nás k tomu pouze nedostatek úvěrů. K současnosti jsme ale obdrželi veškeré investované částky včetně skoro všech úroků. Platforma navíc nadále komunikuje a nevypadá to, že by momentální situaci nezvládala.

Mintos

Král zůstává králem, za platformou Mintos stojí investoři a nemáme tak obavy, že i s negativními krátkodobými zisky momentální situaci Mintos zvládne. Tedy ani peníze na pokrytí Buy Back garance by neměli dojít. Dochází k problémům u několika poskytovatelů, což vede k opožděné splatnosti úvěrů, Mintos ale jasně komunikuje na svém blogu jak na problémy reaguje a jak situaci zvládá.

Pokud by padnul Mintos, prakticky by se dalo očekávat, že panika zasáhne a pravděpodobně položí veškeré P2P odvětví v Evropě (nejvíce na hraně jsou platformy které nabízejí neomezený buy back úvěrů). Momentálně je to jediná platforma, kde se nebojíme investovat dále, ačkoliv provádíme menší výběry a snižujeme naši alokaci. Výběry probíhají bez problémů.

Wisefund

Na platformu Wisefund jsme investovali velmi malý obnos, úroky jsou připisovány včas, brzy zkusíme připsané úroky vybrat abychom viděli zda alespoň to funguje v pořádku. Neomezený buy back s poplatkem 20% je momentálně pozastaven, ačkoliv máme informace, že skrze zákaznickou podporu je možné investice prodat.

Nové projekty se nadále objevují, jeden projekt byl zrušen pravděpodobně z nedostatku investic, po našich zkušenostech se však přikládáme k čím dál větší opatrnosti a neplánujeme zatím úroky reinvestovat.

P2P tu zůstane

I vzhledem k momentálnímu pesimismu a opatrnosti věříme, že P2P zde nadále zůstane jako alternativa k tradičním investicím. Nevidíme důvod nepokračovat v investicích na platformách, které současnou situace zvládnou, ale vede nás to k snížení celkové alokaci a přiklánění se spíše pouze k platformě Mintos, přece jen není problém se k investování do P2P půjček vrátit v době, kdy nebude situaci ovlivňovat panika investorů.

Vzhledem k tomu, že P2P investice nejsou neregulované, je potřeba investovat opatrně a ne příliš velkou část celkových investic.