|P2P půjčky

Situace na trhu P2P (Kuetzal, Envestio...)

Před pár dny Envestio oznámilo, že bylo obětí hackerského útoku, krátce poté přestala platforma fungovat a začala vracet chybu 404. Kolem 15 000 investorů (včetně nás) tak přišlo o přístup ke svým prostředkům.

Kuetzal

Co budeme nazývat jako podvod, následovalo narůstající nejistotě na další investiční P2P službě Kuetzal.

Stalo se tak po odhalení několika nejasností ohledně projektů na platformě, což rozpoutalo vlnu na sociálních sítích a několik lidí kontaktovalo firmy spojené s platformou Kuetzal domáhajících se vysvětlení. Koncem roku 2019 došlo navíc ke změně na pozici CEO firmy, kterému následovalo oznámení konce fungování služby Kuetzal z důvodu poškozené reputace s tím, že budou nadále pouze zpracovávat žádosti o vybrání finančních prostředků. Služba oznámila, že má momentálně zablokované účty, pravděpodobně tedy k vyplacení prostředků nedojde.

Envestio

Problémy platformy Envestio následovali během dalších dnů. Investoři co zažádali o Buy back svých investic po 12.1.2020 již nedostali své prostředky (Envestio nabízelo neomezený Buy Back s 5% poplatkem).

16.1.2020 oznámilo Envestio na sociálních médiích reakci na nejistotu způsobenou pádem Kuetzalu změnu na pozici CEO. Pár dní poté následovalo oznámení o hackerském útoku a web služby Envestio přestal být dostupný.

Jednalo se doopravdy o hackerský útok? Pravděpodobně ne, neboť zároveň přerušilo Envestio veškerou komunikaci na sociálních sítích a dalších komunikačních kanálech. O týden později to tedy nepochybně vypadá jako, že se jednalo o milionový podvod (přesněji se jednalo o 35 milionů EUR).

Co bude následovat?

Pád platforem Kuetzal a Envestio představuje zásadní událost na evropském trhu P2P půjček. Myslíme si, že povede k větší opatrnosti investorů a hromadným výstupům z platforem nabízejícím vyšší úroky než konkurence jako je Wisefund a Monethera.

Reputace platformy Envestio byla absencí komunikace tak poškozena, že moc nevěříme, že by se z toho služba mohla dostat i kdyby web znovu zprovoznila s omezenou Buy Back garancí (aby mohli zvládnout hromadný výstup investorů).

Na sociálních médiích se shromažďují investoři domáhající se spravedlnosti a plánují se hromadné žaloby.

Jak se mohu jako poškozená osoba domáhat spravedlnosti?

Ztráty finančních prostředků jsou pro člověka horší než jejich nabití skrze investice. Pokud jste při investování podstoupili riziko, které jste si mohli dovolit a máte dlouhodobý plán - držte se jej.

Pokud jste se stali obětí podvodu můžete provést následující:

  1. Přidat se do FB skupiny United Investors of Envestio
  2. Zaznamenat vaši škodu v seznamu obětí a škod
  3. Nahlásit zločin Estonské policii
  4. Připojit se k hromadné žalobě

Naše vyjádření

Vzhledem k tomu, že jsme na platformě měli vlastní prostředky a ačkoliv jsme byly připraveni o ně přijít, nutí nás to k zamyšlení jak investovat dál i s ohledem na to, že někteří čtenáři našeho webu riskovali na základě našich pozitivních zkušeností a názorů.

Vždy se budeme riziko snažit managovat (řídit), ne se mu úplně vyhnout, ale i tak budeme po této zkušenosti opatrnější a budeme více investovat do tradičních instrumentů jako jsou akcie formou ETF.

Nadále nebudeme investovat na platformě Wisefund dokud obavy na trhu nepřejdou, obáváme se, že by mohla být další na řadě.

Kuetzal a Envestio dalo investorům bohužel drahou lekci. Nezbývá než se poučit, přehodnotit investiční portfolio a míru rizika kterou jsme ochotni podstoupit a pokračovat dál na cestě k finanční nezávislosti.