|Akcie

Vyplatí se investovat na Portu?

Po necelém půl roku investování bychom se s vámi rádi podělili o naše zkušenosti s investováním na platformě Portu a přinášíme vám naši recenzi. Portu je první česká robo advisory služba pro investování do akcií a dalších komodit formou ETF. Ve světě už takových služeb existuje více, například ETFmatic.

Služba je zaměřená především na dlouhodobé investory z České Republiky, kteří investují v CZK.

Díky Portu dostanete portfolio s celosvětovými akciemi s automatickou redistribucí při každém nákupu. Další výhodou je nákup frakcí, veškeré vaše prostředky tak zůstanou zainvestovány a currency hedging (měnové zajištění).

Jak to funguje?

Při zakládání portfolia vyplníte dotazník na základě kterého vám bude nastaven rizikový profil. Nejvyšší rizikový profil představuje portfolio tvořené 98% akciemi a 2% hotovostí. Jinak čím nižší riziko, tím větší zastoupení dluhopisů ve vašem portfoliu.

Portu portfolio

Portu si účtuje správcovský poplatek 1% ročně, dále má každý instrument (ETF) svoje roční výdaje (TER - Total Expense Ratio), celkem se tak dostanete na roční výdaje 1.1-1.2%.

Portu americké akcie

Jaká je přidaná hodnota Portu?

Poplatky se nám zdají vysoké, stejně bychom ale platformou nezavrhli a doporučili určité skupině investorů.

Výhody:

  • nákup frakcí akcií a investice už od 1000 CZK měsíčně
  • jednoduchost a pohodlnost investování - jedna trvalá platba a nic dalšího neřešíte
  • měnové zajištění - posilující koruna by neměla tolik oslabit vaše portfolio
  • připravení daňových podkladů pro přiznání k dani z příjmu
  • automatické rebalancování portfolia a reinvestice dividend
  • příjemné uživatelské rozhraní

Nevýhody:

  • poplatky které zůstávají stejně vysoké nezávisle na zainvestované částce (1%)
  • investice pouze v CZK, prodej pouze celého portfolia
  • zatím chybí přesouvání - gliding (například změna portfolia ze 100% akcie na 80% akcie a 20% dluhopisy)

Platforma se stále aktivně vyvíjí, nedávno přibylo tematické investování do balíků akcií, které ale považujeme za spekulativní typ investování.

Závěr

Naše portfolio jsme po čase prodali abychom vyzkoušeli jak to probíhá a vše bylo v naprostém pořádku. Platformu bychom doporučili začínajícím investorům a lidem co chtějí investovat v následujících letech menší částky (1000 - 5000 CZK). Stejně tak můžeme Portu doporučit lidem co chtějí ušetřit co nejvíce času a investovat pohodlně.

Investorům pro které jsou nejnižší poplatky prioritou vyjde nejlépe nízkonákladový broker a pravidelný nákup ETF s globální diverzifikací. Přehled o poplatcích najdete v našem srovnání ETF.