|Akcie

Výprodeje na akciových trzích

Ve čtvrtek uzavřel index největších amerických akcií S&P 500 obchodní den na ceně 2480.64 USD, tedy více než o 20% níže, než bylo jeho poslední maximum (3386.15 USD). Tím skončil 11letý byčí trh (bull market) a dostáváme se tak do období nejistoty a panického prodeje akcií - medvědího trhu (bear market).

Nikdo neví, jak dlouho bude trend opačný a ceny akciových indexů budou pravděpodobně kolísat nebo dále klesat. Historicky je však průměrná doba medvědího trhu 14 měsíců.

Recese za rohem

Vyhlídky momentálně nejsou úplně dobré, pravděpodobně většinu rozvinutých zemí čeká karanténa a různá opatření která ovlivní výstupy firem v určitých odvětvích. Nelze také s jistotou očekávat, že na nějaké pozitivní zprávy akciový trh zareaguje okamžitým skokem do nových výšin, pravděpodobně bude následovat několik čtvrtletí kdy se dočkáme zveřejnění negativních výnosů několika firem a bude potřebovat více času.

Jedinečná příležitost

Pro nové investory kteří začali investovat po roce 2009 se může jednat o první zkoušku trpělivosti a disciplíny. Pokud momentálně sedíte na hromadě hotovosti naskytuje se vám příležitost k mimořádné investici, pokud investujete pravidelně každý měsíc, je důležité v tom pokračovat a dostat se tak na lepší průměrnou nákupní cenu za jednu akcii.

Nemusí být třeba spěchat

Další propady na akciovém trhu pravděpodobně budou následovat, mezi nimi se objeví i zelené dny. Časovat trh nikomu nedoporučujeme. Jsme přesvědčeni, že za 1-5 let si budeme přát abychom mohli akcie nakoupit za dnešní ceny.

Za nás je, vzhledem k napěchovaným cenám v posledních měsících, ideální čas pro nákup akcií na světových trzích a doufáme, že bude i v následujících měsících. Pokračujeme v pravidelném investování primárně do ETF Lyxor Core World (přehled poplatků vybraných ETF.