Search
Close this search box.

Investown – recenze, zkušenosti, diskuze 2024

Co je Investown a co tato platforma nabízí? Pro jaké investory se hodí a co o něm říkají klienti? A jak je to s bezpečností a poplatky?

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Pokud jde o investice, nemovitosti patří v Česku k těm nejoblíbenějším. Jenže na jejich pořízení potřebujeme většinou částky sahající do milionů, které má málokdo z nás k dispozici.

Nebo ne? Investiční platformy dnes umožňují investovat do nemovitostí i jinak. A stačí vám k tomu i malé částky, třeba pětistovka. Tak funguje i startup Investown, investiční platforma, na jejíž fungování se v následujících řádcích podíváme podrobněji.

Co je Investown a co nabízí? 

Investown je aplikace, která umožňuje investice do prémiových realitních projektů i malým investorům. Jedná se o startup vzniklý v roce 2021, se vstupem na trh mu pomohl fond Seed Starter České spořitelny, pro nějž to byl vůbec první projekt. Staví na metodě skupinového investování, kdy společně s dalšími běžnými lidmi investujete do velkých realitních projektů. Zakládá si na jednoduchosti, cílem je umožnit investování naprosto každému a zajistit si tak pasivní příjem. Skrz Investown už bylo proinvestováno více než 915 milionů korun a platformu vyzkoušelo více než 60 000 investorů. 

Jak začít investovat na Investown?

Aplikace si zakládá na naprosté jednoduchosti, investici skrz Investown zvládne i investor-začátečník. Nejprve je třeba se na platformě zaregistrovat, což vyřešíte jednoduše online během pár minut. Počkáte, jakmile bude váš účet ověřen a aktivován, a dobijete si vámi zvolený obnos peněz do Investown peněženky. Snadno tak učiníte skrz svůj bankovní účet. Pak už si jen na tržišti vyberete nemovitost, do které chcete investovat. Minimální výše investice je 500 Kč, maximální 10 milionů korun. Jakmile bude nemovitost proinvestována, začnou vám chodit zisky. Ty se aktuálně pohybují okolo 10 %. S nimi poté nakládáte dle libosti. Buď je můžete opět investovat dál a zvýšit tak svůj zisk, nebo si peníze vyberete. 

Jak vypadá nabídka investic na Investown?

Aktuální nabídku nemovitostí, do nichž lze investovat, najdete přehledně v aplikaci nebo na webu společnosti. Je fér zmínit, že nabídka aktuálně není široká a na výběr jsou spíše nižší jednotky nemovitostí. Na druhou stranu je ale možnost do nich investovat i vysoké částky. V některých případech bývají nemovitosti proinvestované velmi rychle, proto doporučujeme stáhnout si aplikaci a nechat si o nových příležitostech zasílat oznámení.

U každé nemovitosti uvidíte její detailní popis a účel, fixní výnos, hodnotu, délku splatnosti i formu zajištění. 

Všechny nabízené nemovitosti procházejí schvalováním profesionály z finančího i stavebního sektoru a Investown si vybírá jen ty nejbezpečnější. Nejprve jsou důkladně zkoumány podklady k nemovitosti, jako je obchodní plán, odhady či vizualizace, dále je prověřována projektová, finanční a právní analýza a teprve poté se projekt dostane k investorům. Vaše investice jsou poté kryté nemovitostí samotnou.

Jaké si Investown účtuje poplatky?

V tomto bodě Investown investory potěší, žádné poplatky zde totiž nečekejte. Vedení účtu je zdarma, neplatíte ani žádná procenta z vašich zisků. Výjimkou je samozřejmě daň ze zisků, která se na investice skrz Investown vztahuje. Investown vám poskytne soupis vašich výdajů a zisků, zbytek už bude na vás. 

Pokud byste se rozhodli nabídnout svou investici k prodeji, počítejte s poplatkem ve výši 0,9 % z této částky. 

Je investice přes Investown bezpečná?

V první řadě je třeba říct, že se jedná o formu investice, a k té se vždy váže určité riziko. To se Investown snaží minimalizovat tím, že nabízené projekty důkladně zkoumá a prověřuje a investice jsou následně jištěny nemovitostí. Stále však hrozí, že úvěrovaný nebude své pohledávky splácet.

Co je Investown Premium?

Investown Premium je jakýsi vylepšený profil pro významné investory. K jeho získání je zapotřebí investovat do alespoň 10 nemovitostí. Poté jej získáte automaticky. Vážou se k němu některé výhody, jako je extra bonus ke každé nové investici v podobě vyššího zhodnocení, přednostní podpora a také společenské akce, novinky a analýzy trhu. 

Jak vypadá zákaznická podpora Investown?

Investown lze kontaktovat skrz formulář nebo chat na webových stránkách. Na webu však chybí například telefonní číslo i další kontaktní údaje, což nepůsobí z hlediska důvěryhodnosti zrovna nejlépe. Dle našich zkušeností ale zákaznická podpora funguje, i když ne úplně nejrychleji. V řádu dnů se však odpovědi dočkáte. 

Co o Investown říkají klienti?

Na recenze na Investown lze nahlížet dvěma pohledy. První část recenzentů tvoří lidé, kteří už skrz aplikaci investují delší dobu nebo od úplných začátků. V té době ale vypadaly nabídky trochu jinak (u nemovitostí byl výrazně nižší výnos) a jinak vypadaly i obchodní podmínky. Tito hodnotící jsou nyní nespokojeni, protože své finance investovali do ne tak výhodných projektů, jako jsou k dispozici nyní, a mají problém s tím staré investice prodat a získat své peníze zpět. Část nespokojených si také stěžuje na to, že nových investic je málo a jsou rychle rozprodané. Někteří také hlásili problémy s aplikací, které ovšem společnost aktivně řešila a nyní aplikaci výrazně vylepšila. Důležité je také zmínit, že na negativní ohlasy společnost reaguje a vysvětluje své postupy a možnosti. 

Spousta investorů ale hlásí spokojenost. Řada výše zmíněných komplikací by měla odpadnout pro klienty, kteří začnou investovat nyní. Lidé si pochvalují jednoduchost a možnost investovat i malé částky. Kvitují také absenci poplatků a profesionalitu podpory. 

Jaké jsou výhody a nevýhody platformy Investown?

Přemýšlíte, jestli bude investování přes Investown to pravé i pro vás? Dali jsme dohromady hlavní plusy a mínusy tohoto portálu. 

Výhody:

  1. Možnost investovat do nemovitostí i v podobě malých částek
  2. Jednoduchá a přehledná platforma
  3. Zajímavé výnosy
  4. Česká společnost
  5. Nulové poplatky (s výjimkou poplatku za předčasný prodej investice)
  6. Vhodné i pro začínající investory

Nevýhody:

  1. Nemovitostí, do kterých lze investovat, je málo
  2. Pokud budete chtít vybrat své investované peníze zpět dříve, je třeba počítat s poplatkem a delší čekací dobou

Recenze Investown 

Možností, jak investovat a snažit se tak své úspory ochránit před inflací, je spousta. Řada z nich je ale pro běžné lidi trochu komplikovaná. To však není případ Investownu. V aplikaci i na webu společnosti vidíte přehledně projekty, do kterých lze investovat, vidíte úrok i dobu splatnosti a další náležitosti. Zaregistrujete se, dobijete peníze a pár kliknutími investujete. Celý proces je rychlý a srozumitelný i začátečníkům, což je jednoznačně největší doména Investownu. Projektu pomohl i fond Seed Starter České spořitelny, což mu vzhledem k tomu, že se jedná o mladý startup, dodává důvěryhodnost. 

Aktuálně nabízí Investown také zajímavé výnosy sahající až k 10 %, otázkou však je, jak dlouho tato situace bude trvat. Nabízených investic je navíc málo. Za zkoušku však Investown stojí, například pro diverzifikaci investorského portfolia.

Často kladené dotazy

Jedná se o formu investování a s ním jsou vždy spojena určitá rizika. Konkrétně v případě Investownu se může stát, že úvěrovaný nebude úvěr splácet. Investice jsou však jištěny nemovitostí a sama společnost nabízené projekty důkladně prověřuje.

Výnos se liší dle zvoleného projektu, aktuálně se však pohybuje ve výši zhruba 8–10 %.

Ano, zisky z Investownu je třeba danit stejně jako ostatní příjmy. Klientům poskytuje platforma každý rok pro daňové účely souhrn výdajů a příjmů.

Video

Užitečné odkazy

Nejlepší brokeři

1. místo

Skvělá reputace

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-85 % účtů retailových investorů peníze.

2. místo

Světová jednička

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 51 % účtů retailových investorů peníze.

3. místo

Oblíbená volba

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 67,85 % účtů retailových investorů peníze.
Obsah článku

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Nejnovější články

Nenechte si ujít novinky ze světa investování.

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze.