Search
Close this search box.

5 jednoduchých tipů, jak snížit vaše měsíční výdaje

Žijete-li od výplaty k výplatě a často míváte „hluboko do kapsy“, zkuste se zamyslet, na čem byste mohli ušetřit. Ve spoustě případů totiž lidé často ze zvyku utrácejí za věci, které ve skutečnosti nepotřebují, a tyto zbytečné výdaje jsou pak na stavu účtu znát. Přinášíme proto pět tipů, jak se tomu vyvarovat a měsíční výlohy snadno – a přitom efektivně – snížit.

1. Naplánujte si měsíční rozpočet

Zaznamenávejte si své výdaje, abyste měli představu, kolik a za co každý měsíc utrácíte. Určitě si poté všimnete, že řada výdajů představuje položky, bez kterých se obejdete. Například dávat si denně kafe ve Starbucksu není ideální cesta, jak si našetřit peníze, ať už je chcete mít jako finanční rezervu nebo když chcete investovat.

S přehledem vašich výdajů vám mohou pomoci i mobilní aplikace, například Spendee, My Wallet či Fudget. Velmi slušný přehled o vašich výdajích neleznete i v mobilní aplikaci Revolut.

Podle vašich měsíčních výdaju si následně budete moci spočítat, kolik peněz skutečně potřebujete na jídlo a další nezbytné výdaje, jako je bydlení apod., a kolik peněz můžete po obdržení výplaty investovat.

Rozepište si, na co vaše prostředky můžete použít a kolik byste si každý měsíc měli z výplaty ušetřit. Tuto částku se snažte dodržovat. Uvidíte, že přestože si například odpustíte vaše oblíbené sushi k večeři, v závěru budete rádi, když na konci měsíce budete mít na účtu víc než obvykle.

2. Omezte spotřebu elektřiny a vody

Kromě toho, že pomůžete životnímu prostředí, ekologické zacházení s vodou a elektřinou pomůže také vaší peněžence. Věříme sice, že naložit se do horké vany po náročném dni je příjemné, zkuste ale častěji místo koupele dát přednost sprše. Napuštěním vany totiž spotřebujete obrovské množství vody, a to se odrazí i na vašich financích. K zamezení plýtvání vody skvěle poslouží i stále populárnější úsporné sprchové hlavice, díky kterým proteče méně vody.

Co se týče energií, i zde je kde „škrtat“. Pořiďte si úspornější žárovky a naučte se zhasínat. Opravdu nemusíte nechávat rozsvíceno v místnosti, kde zrovna nejste. Ačkoli se jedná o drobné úspory, v delším období budou nakonec znát.

3. Ušetřete na jídle

Že vaření si doma je mnohem levnější než chození po restauracích a kupování si svačin venku, vám asi vysvětlovat nemusíme. Obědy s kolegy jsou sice fajn, ale když je občas vynecháte, vaše peněženka to pocítí.

Vyplatí se taky brát si svačiny do práce nebo kamkoli, kam vyrážíte. Určitě totiž znáte pocit, když dostanete hlad a v tu chvíli jste schopni sníst cokoliv, tudíž zavděk dáte například i předraženému obchodu s biopotravinami, do kterého byste za normálních okolností nešli.

Proto na jídlo myslete předem a vždy s sebou mějte například kus ovoce nebo nějaké pečivo. Zároveň potraviny nakupujte ve větších supermarketech, ty totiž často mají letákové akce a zboží nabízí několikanásobně levněji. Letáky ale berte s rozvahou. Kupujte opravdu jen to, co potřebujete, a nenechte se zlákat slevou pokud byste si normálně dané zboží nekoupili.

4. Pravidelně třiďte své věci (oblečení) a nepotřebné zkuste prodat

Zejména ženy rády nakupují nové oblečení, které se jim poté hromadí doma ve skříni, aniž by jej nosily. Zkuste si probrat své věci, a pokud objevíte starší oblečení nebo jakékoli jiné věci, které jste již dlouho nepoužili, zkuste je předat dál.

V dnešní době funguje spousta on-line bazarů, kde se dá oblečení snadno prodat, čímž si něco vyděláte a zároveň uděláte radost někomu jinému.

5. Zvažte své členství v posilovně či předplacení časopisu, streamovací služby apod.

Pokud každý měsíc platíte fitko, do kterého chodíte jen sporadicky, členství si zrušte. Ušetřené peníze se budou hodit a zacvičit si můžete i sami doma po investici do základního vybavení, použité činky zpravidla neztrácejí na hodnotě.

Můžete si jít také zaběhat ven nebo zacvičit na venkovní hřiště, což je navíc mnohem příjemnější a podle mnoha studií i prospěšnější než hodiny strávené v posilovně. Dávejte ale pozor na kvalitu vzduchu.

To samé platí o předplacení časopisů či streamovacích služeb. V druhém případě, pokud se dívání na filmy a seriály nechcete vzdát, zkuste se k někomu přidat do „rodiny“, měsíční platba pak bude mnohem levnější.

Nejlepší brokeři

1. místo

Skvělá reputace

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-85 % účtů retailových investorů peníze.

2. místo

Světová jednička

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 51 % účtů retailových investorů peníze.

3. místo

Oblíbená volba

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 67,85 % účtů retailových investorů peníze.
Obsah článku

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Nejnovější články

Nenechte si ujít novinky ze světa investování.

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze.