Návod na to jak začít šetřit, tedy jak každý měsíc utratit méně než vyděláte a odložit něco stranou. Návod jsme rozdělili do pěti kroků. Nejdůležitější je rozhodnutí začít. Další kroky jsou splacení dluhů, přestat se snažit ohromovat lidi ve vašem okolí, snižování vašich výdajů a v ideálním případě i zvyšování vašich příjmů.
Krok 1: Rozhodnutí
Vše začíná tím, že se rozhodnete. Rozhodnutím se, že bezbolestně ušetříte a přestanete žít od výplaty k výplatě.
Hodně lidí toto rozhodnutí nikdy neudělá. Samozřejmě je to těžší s nižším příjmem, ale nikdy to není nemožné a vždy to může dávat smysl.
První krok tedy představuje rozhodnutí změnit svoji životní situaci. Chtít se zbavit dluhů a mít nějaké peníze v záloze pro případ neočekávaných výdajů. Jen dosažení tohoto cíle vám může neskutečně snížit životní stres. Jakmile je tento cíl dosažen, už vám nic nebrání pravidelně nějakou částku investovat a začít tak budovat vaše bohatství.
Aby takový začátek byl možný, je potřeba se vytrhnout z konzumerismu (přestat kupovat věci, které opravdu nepotřebujete) a vzdělat se v oblasti finanční gramotnosti. V závislosti na velikosti vašich příjmů pak přichází na řadu snižování výdajů, které jde vždy dělat přísněji i volněji, rovnováhu musíte najít sami.
Krok 2: Splaťte dluhy
Půjčovat si peníze pro bezúčelové úvěry je drahé. V lepším případě jste si na to, půjčit si peníze ještě nezvykli. V horším případě už víte, že pokud na účtě nemáte peníze, ale chodí vám pravidelně výplata, tak vám třeba vaše banka ráda půjčí s úrokem třeba i 18% p.a.
Pokud si půjčujete dnes, zaplatíte více v budoucnu. Navíc vám peníze budou chybět na jiné věci. Je potřeba si uvědomit, že úroky na bezúčelové úvěry jsou neskutečně vysoké.
Jak splatit dluhy?
Splaťte prvně dluh s nejvyšším úrokem. Pokud můžete, půjčte si s nižším nebo i nulovým úrokem (jiná půjčka nebo od přátel, případně rodiny). Pokud jste se rozhodli skončit se zadlužením, určitě se najde někdo kdo vám s tím pomůže.
Splaťte úvěry s nejvyšším úrokem co nejdříve.
Často to může znamenat, že měsíc nebo i déle nikam nepůjdete a budete platit pouze nájem a jídlo. Kapitalistická společnost vám v tomto příliš nepomůže. Neustále se vám někdo snaží prodat něco co většinou nepotřebujete.
Krok 3: Nesnažte se ohromit druhé lidi
Pokud si nějakou zbytečnost kupujete (hodinky, auto, bluetooth reproduktor, značkové oblečení…) zeptejte se sami sebe zda by jste si to koupili kdyby nebylo komu to ukázat.
Lidi kolem vás můžete ohromit i tím, co jste si nekoupili a kolik jste ušetřili. Neobklopujte se toxickými lidmi, kteří se srovnávají na základě toho, kdo z nich víc utratil za zbytečnosti.
Krok 4: Snižování výdajů a zvyšování příjmů
Existuje celá řada aplikací a metodologií jak sledovat vaše výdaje. Zpravidla platí, že čím déle sledujete výdaje, tím více si uvědomujete za co utrácíte (ať už používáte aplikaci nebo třeba spreadsheet). Přemýšlíte pak nad tím, jak se každému výdaji můžete vyhnout a nebo jak jej můžete snížit.
Příklad: koupím si raději 0.5l džusu za 99 Kč ve fresh baru a nebo 1l džusu za 45 Kč v supermarketu? Nebo si raději koupím džus z koncentrátu za 20 Kč a nebo rovnou vodu za 3 Kč?
Možná si myslíte, že si takovým omezováním znechutíte život, ale pokud nedokážete vidět smysl ve zbavení se dluhů a zlepšení vaší finanční situace pak jste pořád u kroku 1, kdy se potřebujete rozhodnout, zda to vůbec chcete.
To do jaké míry musíte snížit vaše výdaje se bude odvíjet od vašich příjmů které je ale často mnohem těžší zvýšit. Naopak výdaje lze snížit prakticky vždy.
Jak snížit výdaje
- odhlášením se z placených služeb které nepoužíváte nebo slouží pouze k zábavě (televize, hudba…)
- uvědomováním si výdajů
- eliminováním výdajů které lze eliminovat
- snižováním výdajů které lze snížit
Jak zvýšit příjmy
- změnou zaměstnání
- budováním příjmů z investic (dluhopisy, nájem)
- druhým zaměstnáním za účelem přivýdělku
Krok 5: Odložte část vašich příjmů stranou
Pravidlo pay yourself first znamená, že než zaplatíte účty a začnete utrácet vaše příjmy, část vašich příjmů (dobrý začátek je třeba 5%) odložíte stranou na spořící účet pro neočekávané výdaje a nebo je investujete.
Zaplaťte prvně sobě, než začnete platit ostatním vaše měsíční výdaje.
Podstata je v tom, že se nesnažíte celý měsíc ušetřit co nejvíce abyste tyto peníze mohli dát stranou, ale jdete na to z opačného konce.
Co následuje dál?
Jakmile začnete šetřit a budete mít dostatek peněz v záloze (například pro pokrytí tří měsíčních výdajů) nic vám nebrání v tom, začít investovat.
Pokud se o něčem začnete vzdělávat a investovat čas do finanční gramotnosti, možná brzy uvidíte i cestu jak zvýšit vaše příjmy.
Důležité je vyhnout se tomu, že s každým zvýšením příjmů zvýšíte i vaše výdaje.