Search
Close this search box.

Výhody a nevýhody rizikových investic

Riziko je jedním z nejdůležitějších kritérií při rozhodování o investicích. Ačkoli je s investováním riziko spojené odjakživa, dosud se nenašel způsob, jak jej matematicky změřit či přesně definovat. Dalo by se však říci, že riziko představuje stupeň nejistoty spojený s očekávaným (budoucím) výnosem. I když se mnozí investoři mohou rizikových investic obávat, často právě tyto investice bývají efektivnější.

Co je to riziková investice?

Nějaký stupeň rizika v sobě nesou veškeré investice. U žádné investice totiž nikdy není stoprocentní jistota, že bude výnosná.

Nicméně se rizikové investice dají rozdělit na ty rizikovější a méně rizikové. Platí zde také korelace mezi stupněm rizika a mírou výnosu – čím rizikovější investice je, tím větší je potenciální zisk. Například akcie jsou rizikovější – ale stejně tak i výnosnější – než státní dluhopisy.

Inestování nebo spoření

Jako separátní kategorii lze považovat spoření, ať už na bankovních účtech nebo v tradičních instrumentech jako jsou stavební spoření a doplňkové penzijní spoření.

Rozdíly mezi investováním a spořením

Nevýhoda méně rizikových investic

Mnozí by si mohli pomyslet, že než hodně riskovat je lepší investovat pouze s nízkým rizikem, a to i za cenu nižšího výnosu. Vysvětlíme vám ale, proč tomu tak nutně nemusí být.

Když své peníze dáte na spoření nebo vložíte do investic s žádným nebo velmi nízkým rizikem (spořicí účty, termínované vklady nebo státní dluhopisy), budete mít sice daleko větší jistotu, že o své peníze nepřijdete, ale jejich návratnost bude velmi nízká. Navíc také musíte brát v potaz inflaci.

Výnos z těchto investic ve většině případů nedokáže udržet tempo se stále se zdražujícími životními náklady. Kvůli inflaci hodnota naspořených peněz může dokonce klesnout, tím pádem o své peníze v podstatě postupem času přicházíte, jen to přímo nevidíte. To se vám s rizikovými investicemi (v případě jejich výnosnosti) nestane.

Risk je zisk

Ne nadarmo existuje české přísloví říkající, že risk je zisk. Když budete investovat chytře, můžete očekávat hezké výdělky. Mějte ale také na paměti, že investovat peníze byste měli pouze v případě, že vás jejich případná ztráta nijak neohrozí. Vždy byste totiž měli mít rezervu v podobě naspořených financí pro případ nečekaných událostí, jako například ztráty zaměstnání.

Proč je důležité mít finanční rezervu

Řízení rizika investičního portfolia

Pokud máte finanční rezervu dostatečnou, doporučujeme nebát se ani rizikových investic a rozumně nastavit vaše investiční portfolio. Než se však do rizikových investic pustíte, spočítejte si případné ztráty, ať pak nejste překvapeni kdyby vývoj trhu nešel podle vašich představ.

Pozor na rozsah potenciálního prodělku

Mnoho investorů se zabývá tím, jaká je pravděpodobnost (riziko), že investice bude prodělečná, ale zapomínají vzít v potaz i rozsah možných ztrát. Můžeme si to ilustrovat na příkladu s úmrtností při autonehodách a pádů letadel: podle studie americké organizace National Safety Council je celková pravděpodobnost neúmyslného úmrtí 1:25. Přičemž při autonehodě podle studie umírá jeden člověk ze 102, takže pravděpodobnost je 1:102. Šance na úmrtí v letadle je minimální, pouze 1:205552, tudíž oproti autonehodě je pravděpodobnost mnohonásobně nižší. Proto kromě pravděpodobnosti ztráty musí investoři zvážit i to, jak moc negativní dopad bude případný špatný výsledek mít.

Jak potenciálním ztrátám předejít?

Vloží-li investor všechny své peníze pouze akcií jedné společnosti, může být pravděpodobnost snížení její hodnoty celkem nízká, nicméně pokud k tomu opravdu dojde, rozsah škody bude velký. Zatímco když investujete do portfolia například s deseti podobnými akciemi nebo ještě lépe, do balíku 500 – 3000 akcií formou ETF, nejen že riziko snížení hodnoty celého portfolia bude nižší, ale hlavně také klesá rozsah potenciální škody. Proto by se investoři měli dívat na riziko komplexním pohledem, jak už bylo uvedeno v příkladu s nehodami aut a letadel.

Ideální způsob, jak vyzrát nad rizikovými investicemi, spočívá v diverzifikaci a investováním různými způsoby – například do ETFP2P půjček, kryptoměn, korporátních a státních dluhopisů, nemovitostí, startupů apod. Díky tomu se zvýší pravděpodobnost, že některá vaše investice bude mít uspokojivý výnos, i když ostatní investice budou zrovna na mrtvém bodě.

Nejlepší brokeři

1. místo

Skvělá reputace

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-85 % účtů retailových investorů peníze.

2. místo

Světová jednička

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 51 % účtů retailových investorů peníze.

3. místo

Oblíbená volba

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 67,85 % účtů retailových investorů peníze.
Obsah článku

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Nejnovější články

Nenechte si ujít novinky ze světa investování.

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze.