Search
Close this search box.

Proč je důležité mít finanční rezervu

Podle mnohých výzkumů řada lidí nemá žádnou finanční rezervu. Většinou se domnívají, že ji jednoduše nepotřebují nebo že jim to výše jejich příjmů ani nedovolí. Pravdou ale je, že nemusíte vydělávat statisíce, abyste si část peněz mohli dávat stranou na horší časy. Postačí i nižší částky, i ty vám totiž v mnoha situacích mohou přijít vhod.

V tomto článku sice nechceme „malovat čerta na zeď“, vysvětlíme vám ale, proč byste si bez ohledu na výši vašich výdělků měli vždy alespoň část z výplaty odložit stranou.

Pokud jsme zdraví, stejně tak naše rodina, máme příjem ze zaměstnání, střechu nad hlavou a netopíme se v dluzích, většinou nepovažujeme finanční rezervu za nutnost. Ve skutečnosti je však důležitou součástí dosažení finanční svobody, možná i tou nejdůležitější.

Rezerva na horší časy

Nečekané události mohou přijít kdykoliv. Ať už se jedná o rozbité auto nebo závažnější případy jako třeba vážné onemocnění člena rodiny, bez našetřených peněz se s nimi budete potýkat mnohem obtížněji.

Sice si můžete půjčit v bance, ne vždy ale banka úvěr poskytne, a pokud ano, půjčené peníze budete muset vrátit i s úroky. V lepším případě vás to bude stát jenom spoustu peněz navíc, v tom horším vás to může přivést až k dluhové spirále.

Mnoho lidí si však nepřipouští, že by se podobné případy mohly stát právě jim. Spoléhat se na to, že mimořádné události se vám vyhnou, je ale nezodpovědné.

Právě proto by finanční rezerva měla být součástí každé domácnosti. Jedině tak vás například náhlá ztráta práce nebo vážná porucha domácího spotřebiče tolik nepřekvapí.

Jak velká by měla být finanční rezerva?

Pokud se zrovna nechystáte vzít si hypotéku, pořídit automobil, nebo neplánujete dovolenou, zpravidla se doporučuje mít k dispozici rezervu ve výši 3 – 6 celkových měsíčních výdajů. Spočítejte si vaše průměrné měsíční výdaje, vynásobte to třemi až šesti a získáte přesnější číslo, kolik byste měli mít našetřeno.

Mnozí finanční experti doporučují mít naspořenou částku ve výši alespoň tří měsíčních platů. V případě propuštění ze zaměstnání jsou totiž tři měsíce dostatečná doba na to, aby si dotyčný našel práci novou.

V případě dočasné nejistoty – například nestabilní zaměstnání může být lepší mít k dispozici více.

Za rezervu považujeme peníze, které máte zpravidla ze dne na den k dispozici – tedy v bance, na spořícím účtu nebo v hotovosti.

Peníze navíc

Finanční rezerva nebo takzvaný finanční polštář je především určen pro ty nejhorší případy, jak již bylo popsáno. Ušetřené finance mohou posloužit i na hezké věci, třeba když se rozhodnete pro velkou svatbu nebo si chcete splnit svůj sen a konečně se vydat na cestu kolem světa. S něčím takovým ale musíte počítat trochu dopředu.

Nezapomínejte, že předtím, než se rozhodnete použít ušetřené peníze na zmíněnou vysněnou dovolenou nebo na investování, mělo by vám ve vaší rezervě něco zbýt.

Zbytek investujte

Co dělat pokud se vám nahromadily finance ve výši 6 a více vašich měsíčních výdajů? Vše navíc investujte.

Do investování se můžete vrhnout i s nižšími částkami, vlastně pro vás bude jednodušší pokud si začnete zvykat investovat menší částky, investování je změna životního stylu a začít s něčím novým není vždy jednoduché.

Pro inspiraci se můžete podívat na nastavení našeho Portfolia. Doporučujeme co nejdřív začít investovat do akcií skrze ETF, jedná se o přijatelně rizikovou investici ve srovnání s P2P a kryptoměnami. Pokud si ale zatím nedovedete představit dlouhodobý investiční horizont (alespoň 10 let) P2P platformy, například Mintos, nabízejí investice i na pouhý 1 měsíc.

Nejlepší brokeři

1. místo

Skvělá reputace

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-85 % účtů retailových investorů peníze.

2. místo

Světová jednička

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 51 % účtů retailových investorů peníze.

3. místo

Oblíbená volba

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 67,85 % účtů retailových investorů peníze.
Obsah článku

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Nejnovější články

Nenechte si ujít novinky ze světa investování.

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze.