Search
Close this search box.

Můžete dosáhnout finanční nezávislosti bez rizika?

Po krátkém pádu akciového trhu na konci roku 2018 může být pro některé investory takové riziko nepřijatelné. Akcie však od té doby dosáhly relativně rychle nových vrcholů.

Co jiného se dá dělat s penězi? Investovat vše do P2P půjček a vystavit se tak doposud neznámému riziku? Je větší riziko neinvestovat a nechat peníze na spořícím účtu?

Spořící účet

V roce 2018 dosáhla průměrná roční míra inflace 2.1% zatímco průměrné úrokové sazby na spořících účtech se momentálně pohybují kolem 1%.

Předpokládejme, že uložíte finanční prostředky na spořící účet který pokryje inflaci s úrokem 3%. V takovém případě by vám 10 milionů v bance vydělalo 300 tisíc ročně před daní. Každý rok který byste úrok pobrali by z hodnoty úroku i zůstatku na účtu bylo ukrojeno inflací 3%.

Po 10 letech pobírání „úrokové renty“ by tak hodnota původních 10 milionů odpovídala zhruba 7.3 milionů a hodnota vaší renty by byla zhruba 221 tisíc.

P2P půjčky

P2P půjčky představují časem neověřenou a relativně novou formu investic ve světě financí. Oproti akciovému trhu nejsou volatilní, ale určitě nejsou bez rizika.

Při investování do půjček hrozí:

  • dlužník nebude schopný splácet (tomuto riziku se lze často vyhnout díky Buyback garanci kterou nabízí například platforma Mintos)
  • reálná hodnota jistiny může být nižší než udávané LTV a nemusí pokrýt celý úvěr
  • krach platformy nebo zprostředkovatele úvěrů

Sektor P2P půjček se neustále rozvíjí a vznikají nové investiční platformy a studie. Investice není bez rizika, ale riziko je určitě přijatelné pro alespoň nějaké zastoupení v portfoliu malých i institucionálních investorů.

Riziko a volatilita akciového trhu

Investováním do akcií nebo nízkonákladových indexových fondů (ETF) investor minimalizuje rizika jednotlivých společností, ale nevyhne se riziku ani volatilitě akciového trhu.

Volatilita představuje nepředvídatelnou fluktuaci ceny, jednoduše řečeno pohyby cen nahoru i dolů. Krátkodobé pohyby cen nepředstavují pro investora trvalou ztrátu ani trvalý zisk, pokud tedy v daný moment investor akcii neprodá.

Pokud momentálně budujete vaše bohatství a investujete s dlouhodobým časovým horizontem, představuje pro vás krátkodobý výkyv cen dolů příležitost k nákupu většího množství akcií.

P2P půjčky nebo ETF

Investiční strategie

Častým problémem investorů bývá absence investiční strategie a nedostatek disciplíny. Pokud je váš investiční horizont alespoň 15 let potom je krátkodobý propad cen o 30 – 40% pouze příležitost k nákupu většího množství akcií z vaší pravidelně investované částky.

Další častou chybou bývá mimořádný nákup většího množství akcií v daný moment pádu trhu. Jedná se o předpoklad, že ceny nepůjdou ještě více dolů. Doporučujeme mít pevnou strategii a držet se jí bez ohledu na chování trhu.

Na to jakých výsledků můžete dosáhnout se složeným úrokem například po 40 letech investování se můžete podívat s využitím našeho kalkulátoru.

Nejlepší brokeři

1. místo

Skvělá reputace

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-85 % účtů retailových investorů peníze.

2. místo

Světová jednička

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 51 % účtů retailových investorů peníze.

3. místo

Oblíbená volba

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 67,85 % účtů retailových investorů peníze.
Obsah článku

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Nejnovější články

Nenechte si ujít novinky ze světa investování.

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze.