|P2P půjčky

P2P půjčky nebo ETF: srovnání

P2P vs ETF

Zajímá vás, zda jsou P2P půjčky vhodné jako dlouhodobá investice nebo jaké jsou rozdíly oproti investicím do burzovně obchodovaných fondů (ETF)? V tomto článku srovnáváme akcie (ETF) s alternativními investicemi do P2P půjček neboli crowdlending.

Investování do akcií vám nijak nebraní investovat do P2P nebo naopak. Tento článek se vám pokusí popsat rozdíly mezi jednotlivými typy investic.

Investování do akcií

Akcie vydaná společností je cenný papír který představuje pro držitele podíl ve společnosti a poskytuje mu právo na podíl na zisku. Nákup i prodej akcií je relativně jednoduchý, ale často je kvůli poplatkům nevýhodné kupovat malé množství akcií protože vám poplatky můžou snížit zisk. Navíc pokud nechcete vlastnit pouze akcie jedné společnost, musíte akcií koupit více a tedy i zaplatit více poplatků.

ETF

ETF (burzovně obchodované fondy, indexové akcie) jsou fondy které se obchodují na světových burzách stejně jako akcie a většinou sledují konkrétní akciový index, existují ale i dluhopisové, komoditní a je možné, že se dočkáme i ETF na kryptoměny. ETF které sleduje index S&P 500 vám dá stejný zisk jako daný index včetně vysoké míry diverzifikace.

Akciové ETF zahrnují stejné riziko jako daný trh, ale minimalizují rizika jednotlivých společností. Při výběru jsou velmi důležité poplatky (TER - Total Expense Ratio), historie dosažených výnosů a kredibilita společností spravující fond.

ETF představují formu pasivního investování a jsou vhodné pro většinu investorů. Pro přehled o poplatcích u vybraných fondů se můžete podívat na naše srovnání ETF.

Investování do P2P

P2P platformy spojují investory a dlužníky. Některé platformy nabízejí půjčky od různých poskytovatelů (např. Mintos). Jiné platformy získávají od investorů kapitál pro individuální projekty (např. Envestio a Grupeer). Řeší se tak problémy dvou stran. Investoři můžou jednoduše zúročit svůj kapitál a ti co potřebují peníze je mohou získat levněji než třeba v bance (pro různé účely).

Peer-to-peer půjčování je přístupné online, jednoduché na pochopení a většinou nezahrnuje žádné typy poplatků. Minimální investice se většinou pohybuje kolem 10 EUR a většina moderních platforem disponuje nástroji které investují za vás (auto invest) a minimalizují tak časovou náročnost.

Rizika

Při P2P půjčování hrozí riziko neschopnosti dlužníka splácet při případném defaultu půjčky. Vysoce diverzifikované portfolio investující malé částky do různých půjček významně snižuje toto riziko. Doporučujeme držet se rčení: Nedávej všechna vejce do jednoho košíku.

Většina platforem nabízí garanci zpětného odkoupení (buyback), která v praxi znamená, že pokud dlužník není schopen splácet a uplyne určitá doba po uplynutí lhůty pro splacení půjčky, tak platforma nebo poskytoval půjčky odkoupí od investora nesplacenou část úvěru.

Některé půjčky jsou navíc pokryty do určité částky jistinou (např. nemovitostí). Vybíráním jištěných půjček je možné ještě více snížit riziko oproti investicím do bezúčelových úvěrů.

Jak investovat?

Do indexových akcií investujeme s horizontem 15-30 let případně i na doživotí. Akcie jsou volatilní a pokud reinvestujete dividendy tak investované peníze nějakou dobu nemusíte vidět. Pokud nechcete zisk danit měli byste akcie v Česku držet alespoň 3 roky.

Do P2P půjček můžete investovat i s horizontem jednoho měsíce a na výběr je dostatečné množství půjček. Některé platformy nabízejí zvýšenou úroveň likvidity formou sekundárního trhu kde můžete půjčky prodat jiným investorům v případě, že budete potřebovat peníze.

Závěr - P2P nebo ETF?

Na otázku P2P nebo ETF není jednoznačná odpověď. Doporučujeme vzít v úvahu vaše zkušenosti, dostupné prostředky a čas. V našem doporučeném portfoliu máme akcie (do kterých investujeme formou ETF) i P2P půjčky.