Search
Close this search box.

Je pasivní investování lepší než aktivně řízené fondy?

Rozhodujete-li se investovat, častou otázkou je, zdali jít do pasivního, či aktivního investování. Na tuto otázku si musíte odpovědět sami, my vám ale přehledně vysvětlíme, jaká pro a proti byste měli zvážit u jednotlivých přístupů.

Nejprve, pokud v problematice investování ještě nejste tak zběhlí, si ukážeme hlavní rozdíly mezi těmito dvěma typy investování.

Aktivní vs Pasivní investování

Stručně řečeno – zatímco cílem pasivního investování je dosáhnout průměrné výkonnosti daného trhu, aktivně řízená portfolia se výkonnost trhu snaží překonat.

Aktivně řízené investování představuje o něco náročnější a nákladnější metodu oproti pasivnímu investování. Aby se vám totiž podařilo překonat průměrnou výkonnost trhu a jeho index, musíte na základě makroekonomických i mikroekonomických analýz vybírat konkrétní cenné papíry, do kterých vložíte peníze.

Aktivně řízené fondy vyžadují jistotu, že investující do portfolia bude přesně vědět, kdy je ten správný čas k nákupu či prodeji daných instrumentů (nejčastěji akcií). Úspěšné aktivní investování pak spočívá v tom, že případy, kdy se rozhodující osoba fondu strefí, budou převažovat nad případy, kdy se zmýlí.

Oproti tomu pasivní investování, jak už název napovídá, je mnohem pasivnější strategií kdy investor kupuje celý akciový trh formou indexu a věří v dlouhodobý růst akciového trhu. Hodně času totiž strávíte tím, že pouze čekáte, jak se index vyvine. Investiční horizont je v tomto případě dlouhodobý, doporučuje se časové rozpětí 10 až 15 let a nechat působit složený úrok (viz. náš kalkulátor).

Pasivní investování je ve světě populárnější

Podle mnoha studií, zpracovaných napříč dekádami, představuje právě pasivní investování snazší a oblíbenější cestu k výdělku. Jeho velkou výhodou jsou velmi nízké náklady díky správě portfolia algoritmy.

U aktivního investování je sice šance vyšších zisků, spolu s nimi ale přichází i šance vyšších ztrát. Navíc jsou zde vyšší náklady na člověka nebo i celý tým lidí zodpovědný za řízení fondu.

Pasivní investování je oproti aktivní správě také více transparentnější.

Kombinace obou přístupů

Stojí za zmínku, že řada lidí kombinuje obě formy investování. V dlouhodobém horizontu je pak vidět, který z přístupů si vede lépe.

My zatím investujeme pouze pasivně formou ETF, kombinaci však nepovažujeme za špatný nápad.

Závěr

Ať už se rozhodnete jakkoliv, vezměte na vědomí, že byste měli zůstávat nohama na zemi. Neočekávejte hned na začátku výnos v řádech stovek procent, ale buďte trpěliví – zejména u pasivního investování se čekání díky složenému úroku vyplatí.

V našem portfoliu se po zvážení všech pro a proti přikláníme k pasivním investicím skrze ETF, nebo částečné kombinaci s aktivně řízeným přístupem, kdy bychom však větší část portfolia investovali pasivně.

Přehled ETF s nejnižšími poplatky

Nejlepší brokeři

1. místo

Skvělá reputace

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-85 % účtů retailových investorů peníze.

2. místo

Světová jednička

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 51 % účtů retailových investorů peníze.

3. místo

Oblíbená volba

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 67,85 % účtů retailových investorů peníze.
Obsah článku

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Nejnovější články

Nenechte si ujít novinky ze světa investování.

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze.