Search
Close this search box.

7 tipů, kde koupit dluhopisy v roce 2024 – protiinflační, české a jak fungují

Shrnutí: Před nákupem dluhopisů si zjistěte co nejvíc informací o jejich rizikovosti a firmě, která je nabízí. Některé platformy vám s tímto pomohou, případně můžete zvolit jednodušší formu fondů. Platformu vybírejte podle toho, kolik času jste ochotni investování věnovat.

Pokud si vše zjistíte sami, můžete ušetřit na poplatcích, ale je potřeba světu investic trochu rozumět. Zde jsou mé tipy:

 • Za Výběr redakce jsem označila Dluhopisomat, který funguje jako srovnávač i tržiště dluhopisů zároveň.
 • Pro začátečníky se bude hodit Fondee.
 • Skrze Monetu lze nakoupit dluhopisové fondy.
 • Pro větší investory je tu Exante.

A o čem píšu dál? Představím vám druhy dluhopisů a osvětlím i další pojmy z tohoto světa, přidám i užitečné tipy k jejich výběru.

Výběr redakce

Dluhopisomat

Kdy vybrat Dluhopisomat?

Pokud chcete nakupovat dluhopisy napřímo a nejvíce se bojíte důvěryhodnosti firem, které je vydávají, bude pro vás Dluhopisomat skvělým řešením. 

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

ETF investice

Fondee

Kdy vybrat Fondee?

Jestliže budete nejraději, když si jen zvolíte základní parametry a zbytek za vás vyřeší platforma automaticky, běžte do Fondee.

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Dluhopisové fondy

Moneta

Kdy vybrat Monetu?

Chcete investovat menší částky a oceníte možnost investice kdykoliv prodat? Zkuste Monetu. 

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Státní i soukromé

Exante

Kdy vybrat Exante?

Pokud vás svět investic baví a oceníte možnost nakoupit vedle dluhopisů i další instrumenty, Exante bude dobrou volbou. 

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Ať už hledáte nástroj na rozšíření svého investičního portfolia, nebo jsou pro vás vody investic zatím neprobádané a chcete zabránit tomu, aby inflace požírala vaše úspory, dluhopisy patří k oblíbeným řešením.

I pro lajky je jejich fungování srozumitelné, výběr je široký a stejně tak lze i vybírat z mnoha míst, kde je můžete nakoupit. Vše vám podrobněji vysvětlím v následujících řádcích.

Kde koupit dluhopisy nejlépe?

 1. Dluhopisomat
 2. Fondee
 3. Moneta
 4. Exante
 5. Degiro
 6. Admiral Markets
 7. Creditas

Dluhopis je označení pro druh cenného papíru. Vydává jej emitent, kterým může být stát, obec nebo třeba firma, a kupuje si jej věřitel. Cílem emitentů je prostřednictvím dluhopisů získat od věřitelů kapitál pro svou činnost a rozvoj. Dluhopisem se pak zároveň emitent zavazuje k tomu, že v průběhu stanoveného času věřiteli danou částku splatí i s úrokem. Fungování dluhopisů se tak dá přirovnat k úvěru, kde místo banky půjčujete peníze vy. 

Dluhopisy můžeme dělit na několik kategorií.

 • Podle emitenta (státní, komunální, bankovní, podnikové)
 • Podle způsobu úročení (dluhopisy fixní, pohyblivé, indexové, s nulovým úročením)
 • Podle délky splatnosti (krátkodobé, střednědobé, dlouhodobé)
 • Podle zajištění (např. hypoteční)

Investovat do dluhopisů lze několika způsoby. Zakoupit si je můžete přímo u dané společnosti, kdy budete mít v ruce papír dokládající váš nákup. Je však na vás, abyste vhodný dluhopis vyhledali, zjistili, zda je daná společnost důvěryhodná, a sázíte tak všechno “na jednu kartu”. 

Další možností je pak investovat do dluhopisů skrz dluhopisové fondy (ETF). Ty zahrnují soubor různých dluhopisů, čímž dochází k diverzifikaci a celá investice je tudíž bezpečnější.

1. Dluhopisomat recenze

Tržiště i srovnávač dluhopisů v jednom

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Kdy zvažovat Dluhopisomat?

Pokud chcete nakupovat dluhopisy napřímo a nejvíce se bojíte důvěryhodnosti firem, které je vydávají, bude pro vás Dluhopisomat skvělým řešením.

Jestliže ale chcete začít s menšími částkami, raději zkuste Fondee nebo investiční fondy bank.

Proč jsem vybrala Dluhopisomat?

Důvodů, proč jsem do výběru zařadila Dluhopisomat, je hned několik. Pokud se rozhodnete pro nákup dluhopisů přímo u jednotlivých firem, čeká vás poněkud složitý výběr a prověřovací proces, zda se nákupem nespálíte. Tuto nepříjemnost se rozhodla společnost Dluhopisomat vyřešit a ušetřit tak investorům čas, peníze i stres. Na svém portálu shromažďuje většinu dluhopisů firem v ČR, které si mezi sebou můžete porovnat z mnoha hledisek, jako je úrok, zajištění, splatnost a další.

Na jejich tržišti je pak možné řadu dluhopisů také nakoupit. Výhodou je, že nabízené dluhopisy jsou velmi důkladně prověřovány. Prochází hned 45 hodnotícími kritérii a tímto přísným sítem se povede projít jen 1 společnosti ze 17. Nakoupit dluhopisy lze často i online v několika málo krocích, vše je přehledné, a navíc bez poplatků.

Jako hlavní nevýhodu zde můžu zmínit to, že minimální výše investice je zde 25 000 Kč, což může být pro drobnější investory překážkou.

Uživatelské recenze Dluhopisomat

Vydala jsem se platformu proklepnout i na diskuzní fóra a další weby s recenzemi. A na Googlu, Faceebooku nebo firmy.cz jsem zjistila toto. Dluhopisomat si lidé hojně chválí a oceňují především profesionální přístup pracovníků, kteří jsou ochotní a dovedou poradit s každým dotazem. Dále jsou nadšeni ze snadné orientace na portálu i pro investory–⁠začátečníky. Celý proces je podle nich intuitivní a rychlý.

Co se týče kritiky, ta moc nezaznívá, ale jak někteří upozorňují, teprve čas ukáže, zda jsou firmy prověřeny skutečně kvalitně. Pár jedinců si také stěžuje na to, že se jim pracovníci neozvali, ačkoliv jim to bylo přislíbeno.

Výhody

 • Dluhopisy prochází přísným prověřováním
 • Přehledná nabídka i platforma
 • Vhodné i pro začátečníky
 • Spousta kladných recenzí investorů

Nevýhody

 • Minimální investice 25 000 Kč

2. Fondee recenze

Kombinace dluhopisů a akcií dle vašich preferencí

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Kdy zvažovat Fondee?

Jestliže budete nejraději, když si jen zvolíte základní parametry a zbytek za vás vyřeší platforma automaticky, běžte do Fondee.

Nehodí se ale pro ty, kteří si chtějí portfolio více nastavit podle sebe, k tomu je lepší Dluhopisomat nebo třeba Exante.

Proč jsem vybrala Fondee?

Protože jestliže cítíte potřebu investovat, ale zároveň vás tento svět nijak zvlášť nebaví a nemáte chuť věnovat spoustu času studiu možností, je platforma Fondee skvělým řešením. Jedná se o velmi jednoduchou platformu vhodnou i pro naprosté začátečníky, na níž si navolíte akceptovatelnou míru rizika a na základě toho pak vyberete portfolio složené z různých kombinací dluhopisů a akcií. Dluhopisy mohou klidně i výrazně převažovat, čímž se vaše portfolio stane méně rizikovým, část ale akciemi bude tvořená vždy. Což nemusí vyhovovat každému.

Investovat na platformě můžete už od 1000 Kč a velkou výhodu zde kromě jednoduchosti a češtiny vidím i ve spoustě kladných recenzí zákazníků.

Uživatelské recenze Fondee

Když jsem procházela recenze na Fondee (byť jich není mnoho), třeba na Facebooku nebo App Store, zjistila jsem, že Fondee je platforma mezi lidmi oblíbená. A to hlavně pro svou přehlednost a jednoduchost. Potěší především nenáročné klienty, kteří cítí potřebu investovat, ale netouží do tohoto světa nijak zvlášť proniknout. Naopak kritika se nese právě na to, že Fondee je pouze prostředníkem mezi brokerem a klienty a celý proces jde řešit efektivněji.

Výhody

 • Jednoduchý způsob investování i pro začátečníky
 • Investice již od 1000 Kč
 • Již předchystané portfolio

Nevýhody

 • Portfolio si nelze upravit zcela na míru požadavkům a vždy tvoří část také akcie

3. Moneta recenze

Investování skrz podílové fondy

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Kdy zvažovat Monetu?

Chcete investovat menší částky a oceníte možnost investice kdykoliv prodat? Zkuste Monetu.

Ne každému ale bude sedět forma nákupu skrze fondy, pokud chcete přímo samostatné dluhopisy, zkuste Dluhopisomat.

Proč jsem vybrala Monetu?

Protože Moneta má v nabídce fondy čistě dluhopisové, které s sebou nesou menší až střední míru rizika, případně můžete sáhnout i k fondům smíšeným, jež obsahují navíc i akcie. Investovat lze pravidelně i jednorázově, a to třeba už od 300 Kč.

U Monety na vás nečeká žádný vstupní poplatek při investování skrz Smart nebo Internet Banku. Nicméně je třeba počítat s poplatkem za správu fondu. Investovat můžete i v případě, že nejste klientem banky Moneta, a to na pobočce i skrz aplikaci. Své investice můžete také prodat a peníze dostanete zhruba do 5 dnů.

Uživatelské recenze Moneta

Banky obecně nemívají zrovna skvělá hodnocení klientů a jedním z důvodů je i to, že se spíše ozývají ti nespokojení. Množství zákazníků Monety ale vypovídá spíše o tom, že to tu nebude tak špatné, jak by mohly recenze na Facebooku nebo mapy.cz naznačovat. Objevuje se kritika častých výpadků internetového bankovnictví bez předchozího upozornění a někteří nejsou nadšení ze současné podoby aplikace. Ale stejně tak se objevují i hlasy spokojených dlouholetých zákazníků, kteří na banku nedají dopustit. Z recenzí se toho ale bohužel moc nedozvíme o samotném nákupu dluhopisů.

Výhody

 • Investování skrz dluhopisové fondy pro snížení rizika
 • Vhodné i pro začátečníky
 • Bez vstupních poplatků

Nevýhody

 • Poplatky za správu

4. Exante recenze

Pro ty, co to myslí vážně

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Kdy zvažovat Exante?

Pokud vás svět investic baví a oceníte možnost nakoupit vedle dluhopisů i další instrumenty, Exante bude dobrou volbou.

Vzhledem k vysokému minimálnímu vkladu se ale nehodí pro menší investory, pro ty bude lepší Fondee.

Proč jsem vybrala Exante?

Protože Exante je jeden z oblíbených a známých brokerů, funguje už více než 10 let. Nabízí pestrý výběr investičních instrumentů, je v češtině a váží se k němu i poměrně nízké poplatky. Vedle akcií, kryptoměn nebo třeba komodit umožňuje i investice do dluhopisů, a to státních i soukromých. Na požádání zde získáte přístup k až 400 000 dluhopisů, nechybí nabídky i z rozvíjejících se nebo dokonce exotických trhů. Mnoho bližších informací se však bez registrace nedozvíte.

Hlavním negativem je zde vysoký počáteční vklad, který činí 10 000 eur. Což je především pro začátečníky vysoká suma. Pokud to ale s investicí do dluhopisů myslíte vážně a hledáte propracovanou platformu s profi přístupem, Exante může být tím pravým.

Uživatelské recenze Exante

Strávila jsem spoustu času procházením recenzí na Exante, například na Trustpilot.com. A co z nich vyplývá? Tento broker je obecně velmi dobře hodnocený a oceňují jej i ti, kdo už vyzkoušeli řadu dalších investičních platforem. Což je jistě skvělá vizitka. Chválí si i zákaznickou podporu nebo jasné a přehledné poplatky. Ale právě ty jsou občas i terčem kritiky a některým se zdají příliš vysoké.

Výhody

 • Propracovaná a kvalitní platforma
 • Vhodné i pro zkušenější
 • Široká nabídka dluhopisů

Nevýhody

 • Vysoký minimální vklad 10 000 eur

5. Degiro recenze

Broker s nízkým minimálním vkladem

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Proč jsem vybrala Degiro?

Dalším z oblíbených brokerů, který funguje v češtině a umožňuje i vedení účtu v korunách, je Degiro. Potěší přehlednou platformou i poměrně nízkými poplatky (v případě dluhopisů je to 2 eura).

Pokud patříte k začátečníkům, oceníte zde investorskou akademii, která vám pomůže s výběrem i orientací. Velkým plusem je zde minimální vklad, který může činit i 1 Kč. Pro začátečníky i ty, kdo si chtějí investování spíše “osahat”, je tak vhodný také.

Ocenila bych však trochu bližší informace k samotné nabídce dluhopisů.

Výhody

 • Web v češtině a možnost vést účet v korunách
 • Nízký minimální vklad
 • Nízké poplatky

Nevýhody

 • Chybí bližší informace k nabídce dluhopisů na webových stránkách

6. Admiral Markets recenze

Platforma s nabídkou CFD dluhopisů

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Proč jsem vybrala Admiral Markets?

K velkým brokerům zajímavým i pro pokročilejší investory patří Admiral Markets. Jedná se o estonskou společnost, která má ve svém portfoliu především velký výběr akcií a ETF. Najdete tu, i když v o něco okleštěnější nabídce, také dluhopisy, které lze obchodovat jako CFD. Můžete tak využít páku 1:5 a začít můžete už se 100 eury. Platforma je v češtině a účet lze vést i v korunách. 

Na Admiral Markets lidé hojně oceňují pokročilost platformy, na výběr jsou hned 4 její varianty. To potěší především pokročilé investory. Ti méně zkušení zase uvítají demo účet, díky níž si můžou vše nejprve vyzkoušet nanečisto a platformu si “osahat”.

Výhody

 • 4 varianty platformy
 • Možnost vyzkoušení platformy v demo účtu
 • Vhodné i pro pokročilejší investory

Nevýhody

 • Menší nabídka dluhopisů

7. Creditas recenze

Dluhopisy s osobním kontaktem

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Další bankou, která umožňuje i investici do dluhopisů, je Creditas. V nabídce má korporátní dluhopisy vydavatelů, kteří jsou součástí významných českých společností investujících do energetiky nebo třeba nemovitostí. Nabídka dluhopisů není nikterak velká, ale oceňuju, že k nim najdete poměrně velmi podrobný popis.

Creditas zároveň potěší ty, kteří spíše než online platformy upřednostňují osobní kontakt. Bez návštěvy pobočky a schůzky s bankéřem se v tomto případě neobejdete. Čeká vás vyplnění investičního dotazníku, vytvoření investičního účtu s vedením zdarma a také podpis rámcové smlouvy. Pokud ale raději investujete z pohodlí domova, poohlédněte se jinde.

Výhody

 • Osobní kontakt s bankéřem
 • Podrobný popis dluhopisů

Nevýhody

 • Menší nabídka

ŠEST tipů, jak vybrat dluhopis

Líbí se vám možnost investic do dluhopisů, ale ještě jste se nerozhodli, jaký si vyberete? Následující tipy vám pomohou. 

1) Dluhopis samotný, nebo raději fond?

V první řadě se zamyslete nad tím, zda si chcete koupit dluhopis konkrétní firmy, která je vám třeba sympatická, nebo zvolíte variantu fondů. Nelze říct, která možnost je lepší, záleží na vaší strategii i zkušenostech. 


2) Nepodceňujte riziko

Větší výnos s sebou většinou nese i vyšší riziko, u dluhopisů tomu není jinak. Ačkoliv se dluhopisy řadí k méně rizikovým investicím, riziko je zde pořád a je třeba s ním počítat. 


3) Zvažte délku investice

Jak jsem zmínila v úvodu, k mání jsou dluhopisy krátkodobé i dlouhodobé. Je tedy třeba zvážit, zda nebudete peníze, které nyní hodláte investovat, v blízkém horizontu potřebovat. Předčasný prodej dluhopisů je sice často možný, avšak většinou se k němu váže poplatek.


4) Vybírat lze i podle oblasti

Jestliže už máte předchozí body promyšlené a stále nevíte, jak vybrat, můžete se rozhodovat i podle oblastí, v níž daná společnost podniká. Jednat se může o nemovitosti, technologie, energetiku i mnohé další a zvolit tak můžete tu oblast, která je vám blízká nebo v ní očekáváte růst. 


5) Prověřujte

Ať už zvolíte jakýkoliv typ nebo formu dluhopisů, vždy věnujte čas prověřování daného emitenta. Zvláště, pokud nakupujete dluhopisy přímo u něj. 


6) Pozor na “výhodné” investice

Trh s dluhopisy u nás nepodléhá až tak přísným pravidlům, a tak je mohou vydávat i firmy, které nejsou zrovna “zdravé”. Pokud tedy narazíte na podezřele výhodnou nabídku, prověřujte dvakrát, nebo se raději poohlédněte jinde. 

Shrnutí: Podle čeho vybrat vhodné místo pro nákup dluhopisů? 

✅ Jsou nabízené dluhopisy prověřené?ano
✅ Jsou k dluhopisům poskytnuté podrobné informace?ano
✅ Má platforma dobré recenze?ano
✅ Je platforma přehledná?ano

Často kladené otázky

Výnosy dluhopisů podléhají zdanění. V případě, že je nakupujete jako fyzická osoba, je však danění na emitentovi a vám už chodí výnosy očištěné o 15% daň. Právnické osoby pak daní výnosy samy.

Jak napovídá název, protiinflační dluhopisy jsou takové, které svým výnosem pokrývají nebo převyšují míru inflace. Nejčastěji tak bývají nazýváné státní Dluhopisy republiky.

Dluhopis i akcie patří mezi cenné papíry. Zatímco dluhopisem poskytujete emitentovi druh půjčky v dané výši a s danou splatností, u akcií se stáváte součástí společnosti a to většinou na neomezenou dobu a také s teoreticky neomezeným ziskem. 

Videa

Užitečné odkazy

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Nejnovější články

Nenechte si ujít novinky ze světa investování.

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze.