Search
Close this search box.

Proč diverzifikovat do více P2P platforem

Pokud už delší dobu investujete do P2P půjček a nebo pokud zrovna přemýšlíte nad tím, že začnete, pravděpodobně přemýšlíte nad tím jaká je správná úroveň diverzifikace do P2P platforem s cílem minimalizovat riziko ztráty kapitálu.

Určitě je vhodné položit si otázku, zda nestačí investovat do jedné „nejlepší“ platformy s největším množstvím půjček, nastavit auto invest a nic dalšího neřešit. Každá služba přes kterou začnete investovat vás bude stát nějaký čas a čím více času trávíte spravováním vašich investic, tím méně času máte na to zhodnotit to nejcennější co máte: váš čas a vaše dovednosti.

Podívejme se tedy na to, jaké je „to správné množství“ P2P lending služeb do kterých by jste měli diverzifikovat a jaké jsou vlastně časté důvody k diverzifikaci.

Komu stačí jedna P2P platforma?

Pro začínající investory a investory s menším počátečním kapitálem bude nejvhodnější vybrat P2P platformu s největším množstvím půjček a nástrojem auto invest. Z našich zkušeností je touto platformou Mintos, jelikož platforma agreguje půjčky od řady poskytovatelů na celém světě a má velmi dobré hodnocení v našem srovnání P2P poskytovatelů.

V případě krize v určité zemi nebo u konkrétního poskytovatele by byla ohrožena pouze část vašeho portfolia. Navíc pokud investujete pouze do půjček s Buy back garancí, máte jistou garanci, že vám případně ztráty pokryje platforma Mintos ze svých zisků.

Platforma Mintos poskytujete dostatečnou diverzifikaci pro většinu investorů.

Diverzifikace do konzervativnějších půjček

Nevýhodou na platformě Mintos je, že zde není dostatek jištěných úvěrů s atraktivním úrokem. Na platformě momentálně najdete velmi málo půjček jištěných nemovitostmi a převládají spíše půjčky na auto.

Druhým krokem tak může být investovat část P2P portfolia do projektů jištěných nemovitostmi na specializované platformě jako je EstateGuru. Půjčky zde sice nejsou jištěné Buy back garancí, ale projekty mají zpravidla velmi nízký úvěr k hodnotě nemovitosti (LTV).

Diverzifikace do rizikovějších projektů

Častým důvodem k diverzifikaci může být atraktivní úrok rizikovějších projektů na které můžete vyhradit část vašeho P2P portfolia.

Projekty s úrokem 16-18% a průběžným splácením můžete najít na platformě Envestio. Jedná se o nejvýnosnější P2P platformu přes kterou investujeme.

Doporučili bychom ale opatrnost a neinvestovat do projektů s příliš atraktivním úrokem více než 10% portfolia.

Rozdělení rizika mezi více P2P platforem

V poslední řadě se můžete cítit bezpečněji pokud rozdělíte vaše prostředky investované do spotřebitelských úvěrů a krátkodobých půjček na platformě Mintos do platforem Gruppeer a Fastinvest. Budete tak připraveni na riziko krachu jedné z platforem do kterých investujete. Pokud by taková situace nastala, může nějakou dobu trvat než se k vám dostanou vaše investované prostředky a nemuselo by se jednat o původně investovanou částku.

P2P lending služba je pouze prostředník mezi vámi a dlužníky. V případě krachu P2P platformy by vám poskytovatel úvěru nebo přímo dlužník stále dlužil.

Kolik P2P platforem už je příliš?

Každá P2P platforma vám vezme určité množství času občasnou nutností něco přenastavit, udržováním přehledu o vývoji investic a může se vám zkomplikovat daňové přiznání.

U většiny platforem pouze nastavíte auto invest a nic moc nemusíte řešit – investování je pohodlné a nezabere skoro žádný čas.

Nicméně bychom si dali pozor na přílišnou diverzifikaci a nezapomněli na hlavní rizika spojená s investováním do P2P.

Závěr

V tomto článku jsme sepsali důvody proč může být vhodné investovat do více P2P platforem.

Pro menší nebo začínající investory považujeme za dostatečnou diverzifikaci platformu Mintos. Od určité hranice zainvestovaných prostředků (tato hranice se bude odvíjet spíše od vašich pocitů) začíná být vhodné diverzifikovat do více P2P platforem.

Nejlepší brokeři

1. místo

Skvělá reputace

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-85 % účtů retailových investorů peníze.

2. místo

Světová jednička

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 51 % účtů retailových investorů peníze.

3. místo

Oblíbená volba

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 67,85 % účtů retailových investorů peníze.
Obsah článku

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Nejnovější články

Nenechte si ujít novinky ze světa investování.

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze.