Platformy pro investování do P2P

Srovnání nejpopulárnějších P2P platforem s možností získat bonus nebo cashback (obdržení částky z investovaných peněz) pro nově registrované investory.

Investiční platforma
Země
Průměrný úrok
Minimální investice
Doba splácení
Buyback
Autoinvest
Trh půjček
V našem portfoliu
Hodnocení
Bonus k registraci

Lotyšsko
12%
€ 10
1 - 72m+
2.8 (2114)

Estonsko
11%
€ 50
6 - 36m
4.3 (527)

Česko
8%
200 Kč
18 - 84m
3.9 (9)

Lotyšsko
12%
€ 10
4.5 (157)

Lotyšsko
10%
€ 10
3.2 (61)

Často kladené dotazy (FAQ)

Investovat do P2P půjček v době koronavirové pandemie?

Vzhledem k tomu, že momentální situace spíše testuje jak situaci jednotlivé P2P platformy zvládnou, doporučujeme se začátkem investování do P2P spíše počkat a porozhlédnout se momentálně po příležitostech na akciových trzích. Akcie jsou na rozdíl od P2P půjček regulovanou a časem ověřenou investicí. Alternativou mohou být dluhopisy.

Co je Peer-to-Peer (P2P) lending?

P2P investiční platformy spojují investory přímo se zájemci o půjčku. P2P platforma poskytuje shromážděné prostředky od investorů zájemcům o úvěr s různými úroky v závislosti na úrovních rizika. Zájemci o úvěr mohou získat půjčku rychleji než u banky a často i s výhodnějším úrokem. P2P platforma nemusí být tolik striktní jako banka pří poskytnutí úvěru. P2P platforma často sdílí riziko s investory tím, že sami do půjček investují a nebo poskytují buyback garanci v případě neschopnosti dlužníka splácet. Zájemci o úvěr procházejí kontrolou dané P2P platformy zda jsou schopni úvěr splácet.

Jak začít investovat do P2P půjček?

Pokud teprve začínáte investovat do P2P bude pro vás nejvhodnější investiční platforma Mintos. Mintos nabízí největší množství půjček od rozsáhlého množství poskytovatelů a nejpokročilejší nástroj auto invest. Průměrně dosažené zhodnocení se pohybuje mezi 11 - 13% u půjček s Buy Back garancí kterých je na platformě dostatek. V našem článku vám poradíme jak auto invest nastavit tak, aby jste minimalizovali potřebný čas automatickým reinvestováním splacených půjček.

Která P2P platforma je nejvýnosnější?

Raději než maximalizovat zisk doporučujeme minimalizovat riziko ztráty kapitálu a držet se nejvíce osvědčené platformyMintos. Mintos disponuje největším množství poskytovatelů půjček a zvládá jejich případné problémy a komunikaci s investory. Průměrně lze dosáhnout na roční zisk kolem 12%.

Jaké jsou rozdíly mezi P2P platformami?

Klíčové rozdíly mezi jednotlivými službami jsou: doba splatnosti úvěru, zda jsou půjčky jištěné a pokud ano tak čím (nemovitost, auto...), zda P2P platforma nabízí pokrytí ztráty úvěru (buyback garanci nebo rezervní fond), existence sekundárního trhu (včetně případného zpoplatnění prodeje půjček) a zda je možné investovat automaticky (autoinvest).

Která P2P platforma je nejlepší?

P2P lending je relativně mladá forma investování která ještě neprošla recesí. P2P platformu lze vyhodnotit na základě zkušeností jejich uživatelů, množství poskytovatelů nabízející půjčky a technické stránky platformy.

Jaká jsou rizika při investování do P2P?

Očekávané riziko se podobá neregulovaným korporátním dluhopisům. Sami diverzifikujeme napříč platformami abychom minimalizovali riziko a pokud to je možné, investujeme do půjček s buyback garancí a ne příliš nízkým hodnocením poskytovatele půjček.

Proč nabízejí platformy bonus pro nové uživatele?

Jedná se o marketingovou strategii kterou v minulosti použily i české banky (například mBank) k získání nových uživatelů. Pokud vás P2P platforma přesvědčí aby jste se stali novým investorem roste tak její profitabilita. Bonus nebo cashback pro nové i existující investory poskytuje motivaci spokojeným existujícím uživatelům P2P platformy o ní dále šířit povědomí. Z této marketingové strategie se poslední dobou stal de facto standard v sektoru finančních služeb.