Search
Close this search box.

7 nestárnoucích pravidel investování

V předchozích článcích jsme na vás apelovali, ať se neváháte pustit do investování. Pokud s investováním zrovna začínáte a nebo by se vám jen hodilo pár osvědčených rad a tržních principů, čtěte dále. V následujícím textu vám přinášíme sedm nadčasových pravidel pro investory, které vám mohou pomoci dosáhnout vyšších zisků.

1. Udělejte si svůj investiční plán a držte se ho

Někdy se může zdát, že trhy čeká už jen obrovský cenový nárůst či naopak pokles. Jednou z teorií Boba Farella, předního analytika z Wall Street, však je, že se hodnoty akciových indexů vždy postupem času vrací na svůj průměr. Proto se rozhodně nesnažte svou investiční strategii měnit, a to ani kdybyste měli pocit, že to aktuální vývoj trhu vyžaduje.

2. Nic netrvá věčně

Často i ti nejúspěšnější investoři mají tendenci věřit, že když se jim investičně daří, jejich zisky mohou stoupat do nekonečných výšin. Nic však netrvá napořád, a pro finanční svět to platí dvojnásob. Pokud se ceny drží vysoko a vy si počítáte případné výdělky po prodeji svých akcií, nebo naopak ceny spadly, a vy tím pádem uvažujete o nákupu akcií nových, jedná se vždy jen o vaše spekulace, kterým byste se neměli podřizovat. Daný stav trhu totiž není věčný a stejně dříve či později dojde u akciových indexů k návratu na jejich průměrné hodnoty.

3. Nepodléhejte svým emocím

Lidské emoce jsou pravděpodobně tím největším nepřítelem úspěšného investování. Klíčem, jak je držet na uzdě, je mít disciplinovaný přístup. Vždycky mějte plán ke každému nákupu či prodeji akcií. Stanovte si cenu, za kterou jste akcie ochotni prodat, a té se držte. Jedině tak zabráníte ovlivnění svou přílišnou hamižností či strachem ze ztrát, což by se pak mohlo negativně odrazit na vašich výsledcích.

4. Sledujte vícero indexů

Rozhodně nechceme ubírat důležitost populárním akciovým indexům, jako je třeba S&P 500, ale komplexního náhledu na trh nejlépe docílíte tak, když vezmete v potaz i méně známé indexy. Díky tomu budete vědět přesněji, jaká je současná síla trhu. Doporučujeme sledovat například hlavní index rozvíjejících se trhů (emerging markets).

5. Medvědí trhy mají tři stádia

Medvědí trh je spojený se slabou nebo zpomalující se ekonomickou aktivitou. Do jeho typického schématu nejprve patří velký výprodej akcií. Ceny mohou klesnout o 20 % a více.

Druhým stádiem je tzv. rally hlupáků (sucker’s rally), kdy investoři kupují akcie, protože rychle vyskočily nahoru. Jenže ony ihned poté začnou klesat zase dolů. Jedná se tedy o falešný růst a tito investoři – „hlupáci“ – pak o své peníze přichází. Snažte se tedy tomuto vyvarovat a nenechte se zviklat krátkodobým výskokem cen.

Poslední fází medvědího trhu je ještě další propad cen a trh se tak dostává do deprese.

6. Býčí trhy jsou zábavnější než medvědí

V období býčích trhů ceny opět stoupají. Investoři tak mohou nadšeně sledovat, jak jim roste hodnota aktiv. To ale neplatí pro tzv. krátkodobé prodejce – ti prodávají aktiva, která sami nevlastní, ale mají je pouze půjčená. Tito obchodníci doufají, že jejich cena časem klesne, protože vracejí částku v aktuální hodnotě půjčených aktiv. Jedná se však o náročnější strategii obchodování.

7. Pozor na experty a jejich předpovědi

Nechceme nijak shazovat investiční experty, naopak si jejich analýz a predikcí velmi vážíme. Je zde ale nutná patřičná dávka opatrnosti. Pokud zrovna tito odborníci všem radí, aby akcie nakoupili nebo naopak prodali, a investoři uposlechnou, trh na tento náhlý nával nákupů nebo prodejů musí zareagovat a zase v něm dojde k určité změně. Proto platí, že byste se měli držet svého plánu, své strategie, a neodbočovat ani přes pobídky investičních expertů.

Nejlepší brokeři

1. místo

Skvělá reputace

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-85 % účtů retailových investorů peníze.

2. místo

Světová jednička

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 51 % účtů retailových investorů peníze.

3. místo

Oblíbená volba

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 67,85 % účtů retailových investorů peníze.
Obsah článku

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Nejnovější články

Nenechte si ujít novinky ze světa investování.

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze.