Kalkulačka - kolik můžete vydělat?

Nastavte si částku kterou můžete měsíčně investovat společně s plánovanou dobou vašeho investování a ukážeme vám očekávaný odhad možného zisku.

Pozn.: stále pracujeme na tom, abychom vám přinesli co nejpřesnější odhad očekávaných zisků, momentálně je odhad mírně zjednošený a nezahrnuje veškeré poplatky pro danou konfiguraci. Na grafu vidíte pouze optimistický scénár bez výkyvů.

Doporučené složení portfolia

Na základě vašeho nastavení doporučujeme částku kterou budete měsíčně investovat rozdělit následovně:

Třída aktivCílČástka

Akcie - World

74%2220

Akcie - Emerging

8%240

Akcie - REIT

4%120

P2P - Mintos

10%300

Kryptoměny

4%120

Často kladené dotazy (FAQ)

Pro koho je portfolio určené?

Portfolio je vhodně navrženo pro investory ve věku 18 - 40 let s investičním horizontem alespoň 15 let. Jedná se o rizikové portfolio které spoléhá na to, že akcie v dlouhodobém horizontu porostou a P2P půjčky od věrohodných poskytovatelů s nižším rizikem budou splaceny i v případě nástupu ekonomické krize. V poslední řadě neponechává kryptoměny náhodě alokací 4% (pro minimalizaci rizika BTC, ETH).

Vyplatí se investovat do zlata a dluhopisů?

ETF na korporátní dluhopisy je vhodnou volbou do portfolia a může nahradit část investic do P2P půjček u konzervativnějších investorů. Pokud do portfolia chcete zařadit zlato, doporučili bychom maximálně 3% a zařadit zlato namísto kryptoměn (tedy například 3% zlato a 1% Bitcoin), v obou případech se nejedná o investici do aktiv které by v dlouhodobém období podle očekávání měly vytvářet hodnotu.

Jak diverzifikovat P2P portfolio?

Pro přehled o P2P platformách můžete navštívit naše srovnání P2P platforem. Zastoupení 25 - 100% finančních prostředků investovaných do P2P bychom svěřili platformě Mintos která má momentálně největší množství poskytovatelů úvěrů a celkového objemu půjček. Většinou se ale jedná o krátkodobé a bezúčelové úvěry, může být tedy vhodné část peněz diverzifikovat do půjček jištěných nemovitostmi.

Je diverzifikace důležitá?

Diverzifikace je technika která snižuje riziko ztráty kapitálu alokací investic do různých finančních instrumentů (akcie, nemovitosti, dluhopisy, kryptoměny, komodity...). Cílem je mít různé investice, které budou na různé ekonomické události reagovat jinak. Přílišná diverzifikace však s sebou nese větší časovou náročnost správy portfolia.

Jak často se doporučené portfolio upravuje?

Snažíme se reflektovat veškeré naše znalosti a zkušenosti které stále obohacujeme. K mírným úpravám tak může docházet, nemělo by se však jednat o zásadní změny.

Proč neinvestovat do nemovitostí?

Pro většinu lidí je nákup a správa většího množství nemovitostí finančně nedostupná. Navíc je velmi obtížné diverzifikovat při nákupu nemovitostí. Nemovitost pro účely bydlení do portfolia nezahrnujeme. Nemovitosti jsou zahrnuty v doporučeném REIT ETF (nemovitostní investiční fond). Po odečtení provozních nákladů jednotlivých společností a poplatku ETF získáváte diverzifikaci do nemovitostí a pravidelný dividendový příjem.