|Portfolio

Jak nastavit investiční portfolio?

Pro začínající investory kteří nechtějí management svého bohatství svěřovat do rukou druhých osob je důležité správně zvolit investiční strategii a do čeho investovat. V tomto článku se s vámi podělíme o naše doporučené nastavení portfolia na následujících minimálně 10 let.

Investiční horizont

Naše doporučení se zaměřují především na investory s investičním horizontem alespoň 10 let. Pokud víte, že možná budete většinu investovaných peněz v dalších 10 letech potřebovat může být pro vás sestavení portfolia nevhodné.

Především akcie je potřeba kvůli časovému pravidlu držet alespoň 3 roky aby jste nemuseli danit zisk. Nejdůležitější je však nechat působit složený úrok (compound interest) co nejdéle.

Doporučené portfolio

Pro sestavení portfolia doporučujeme využít náš kalkulátor, portfolio se během následujících let může mírně upravit, základem ale budou vždy indexové akcie, které jsou časově nejvíce ověřené.

Slozeni-portfolia

P2P půjčky a skupinově financované projekty slouží jako likvidnější část portfolia se stabilnějším příjmem, kde největší riziko nastává v případě neschopnosti dlužníků splácet a krachu společností které úvěry poskytly. Do půjček doporučujeme zpravidla investovat na jeden až dva roky.

Kryptoměny zastupují v nejmenší míře nejvolatilnější část portfolia, stačí kupovat Bitcoin nebo největší kryptoměny podle tržní kapitalizace.

Jak často rebalancovat?

Po pár měsících investování se vám může stát, že část portfolia dejme tomu v kryptoměnách vám zdvojnásobí na hodnotě. Tedy zastoupení kryptoměn v portfoliu bude vyšší než by mělo. V takovém případě je vhodné část prodat a za zisk nakoupit akcie a P2P a provést tak tzv. rebalancování k dosažení cílové alokace vašeho portfolia.

Zpravidla se rebalancovat doporučuje buď měsíčně nebo čtvrtletně, důležitá je především konzistence a disciplína ať už se rozhodnete jakkoliv.

Hotovost v portfoliu

Nesdílnou součásti portfolia je i hotovost. Hotovost ztrácí na hodnotě a nepracuje za vás. Její hodnota spočívá v možnosti nakoupit víc akcií nebo kryptoměn v případě pádu trhu.

Doporučujeme mít v hotovosti zhruba 4 - 6 vašich měsíčních nákladů na domácnost.

Sledování vývoje portfolia

Sledování portfolia lze provádět buď manuálně, částečně automaticky a nebo plně automatizovaně, lze využít spreadsheet i celou řadu dostupných nástrojů.

Momentálně pracujeme na nástroji, který časem plně automatizuje sledování vývoje vašeho portfolia, o jeho vývoji vás budeme informovat.

V článku sledování vývoje portfolia se podíváme na jednoduchou metodu sledování portfolia s využitím Google spreadsheetu dostupnou pro všechny.