Search
Close this search box.

7 nejlepších míst, kde koupit zlato – investice do zlata 2024

Shrnutí: Jakákoliv investice představuje riziko sama o sobě. Byla by škoda jej ještě zvyšovat volbou nedůvěryhodných společností, které si pro nákup zlata vyberete. Zaměřila jsem se proto na spolehlivé a populární prodejce zlata a zde jsou výsledky mého zkoumání:

  • Označení Výběr redakce nese Zlato snadno, protože má transparentní podmínky, umožňuje nákup 24/7 a pyšní se vynikajícími recenzemi.
  • Pro ty, co chtějí zlato vlastnit jen virtuálně, je tu XTB.
  • Českou mincovnu jsem zařadila díky možnosti spoření do zlata.
  • Především movitější investory může zaujmout J&T Banka.

A o čem píšu dál? Neochudím vás o rady, na co se při výběru prodejce zaměřit, ani užitečné tipy ke čtení. A přidám také řadu dalších prodejců, kteří stojí za úvahu.

Výběr redakce

Zlatosnadno.cz

Kdy vybrat Zlatosnadno.cz?

Pokud se zajímáte o fyzické zlato a chcete jej nakupovat kdykoliv (třeba o víkendu) za fixní ceny, zkuste Zlato snadno.

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Oblíbená volba

XTB

Kdy vybrat XTB?

Pokud se vám nechce řešit, kam zlato fyzicky uložíte, obraťte se na XTB, kde si jej pořídíte virtuálně. 

Varování: U 76-85 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. 

Skvělé recenze

Česká mincovna

Kdy vybrat Českou mincovnu?

Nechcete nebo nemůžete do zlata investovat vysoké částky a láká vás si na na něj spořit? Pak se obraťte na Českou mincovnu.

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Moudrá volba

J&T banka

Kdy vybrat J&T Banku?

Pokud máte dostatek finančních prostředků a řadíte se k větším investorům, kteří preferují individuální přístup, zkuste J&T Banku.

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Inflace je v posledních měsících jedním z nejčastěji skloňovaných termínů. Většina z nás ví, že abychom před ní své peníze uchránili, nesmíme je schovávat pod polštářem, často nepomohou ani spořicí účty. Jako populární řešení situace se tak nabízejí investice.

Ne každý se chce vydat do kolísavého a pro začátečníka poněkud složitějšího světa akcií či kryptoměn, existují však i  tradičnější a konzervativnější způsoby. Investice do zlata jsou jednou z nich.

Prozradím, proč se vyplatí koupi zlata zvážit, a kde si jej bezpečně pořídit.  

Kde podle mě koupit zlato nejlépe?

  1. Zlato snadno
  2. XTB
  3. Česká mincovna
  4. J&T banka
  5. Komerční banka
  6. Gold Safe
  7. Kapitol Gold

Pojem investiční zlato představuje takovou formu zlata, která je využívána jako investiční nástroj. Nejčastěji se jedná o zlaté slitky a cihly, někdy jsou do této skupiny zařazovány i zlaté mince. Ty však mohou mít i hodnotu sběratelskou. Investiční zlato slouží především k uložení peněz, aby dokázaly v průběhu času odolávat inflaci.

Jak jsem nastínila výše, primárně jsou jako investiční zlato označovány zlaté slitky a cihly. Existují však i jiné způsoby, jak do zlata investovat, a pro úplnost je do výčtu řadím také.

  • Koupě fyzického zlata

Pokud se rozhodnete pro investici do fyzického zlata, můžete si pořídit slitky, cihličky nebo mince. Obecně se dá říct, že čím menší objem kupujete, tím vyšší bude cena za 1 g zlata.

Co se týče zlatých mincí, ty mají mnohdy i sběratelskou hodnotu, o kterou je navýšena cena samotného zlata. Poohlížejte se tedy raději přímo po investičních mincích.

S koupí fyzického zlata se pak pojí i otázka, kam jej uložíte. V některých případech vám jej uschová samotná společnost, od které zlato kupujete, počítat je však nutné s určitým poplatkem.

  • Spoření

Jestliže zrovna prostředky na koupi celého zlatého slitku nedisponujete, můžete si na něj naspořit formou měsíčních splátek. Jednoduše si zvolíte částku, kterou měsíčně budete na svůj “zlatý účet” zasílat, a zvolíte cílový produkt (např. slitek), případně jen cílovou částku.

  • Obchodování

Další možností je obchodování se zlatem prostřednictvím brokera. Zlato tedy nekupujete ve fyzické podobě, ale pouze virtuálně. Celý proces je tedy rychlejší, výhodou je i to, že můžete investovat i menší částky. Pro někoho je však těžší se v obchodování vyznat a někteří odborníci jej považují za rizikovější způsob investování do zlata.

Existuje celá řada důvodů, proč jsou investice do zlata tak oblíbené. Podívejme se na ty hlavní:

  • Ochrana proti inflaci

Zlato si svou hodnotu udržuje už po staletí a představuje tak určitou jistotu a stabilitu a dokáže odolávat inflaci.

  • Vysoká likvidita

Vcelku jednoduše jej můžete opět proměnit zpátky na peníze a navíc má hodnotu po celém světě.

  • Odolnost

Pokud máte zlato doma, nemusíte se bát, že by se poškodilo. Nevadí mu výkyvy teplot, vlhkost a nehrozí ani fyzické poškození.

  • Omezené zásoby

Zatímco poptávka po zlatě je stále vysoká, nabídka je omezená zásobami, což může do budoucna ještě zvýšit jeho cenu.

  • Dostupnost

Je jedno, kolik peněz chcete a můžete investovat, k investici do zlata stačí třeba jen 500 Kč měsíčně.

  • Diverzifikace

Pokud investujete například do akcií nebo třeba kryptoměn, může být zlato skvělou příležitostí, jak své portfolio diverzifikovat a ochránit před případnou ztrátou.

  • Daně

Investiční zlato spadá do výjimky ze zákona o DPH a nevztahuje se na něj ani daň z příjmu (v případě fyzických osob), což jej dělá zajímavé právě pro běžné zákazníky.

1. Zlato snadno recenze

Nákupy zlata 24/7

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Kdy zvažovat Zlato snadno?

Pokud se zajímáte o fyzické zlato a chcete jej nakupovat kdykoliv (třeba o víkendu) za fixní ceny, zkuste Zlato snadno.

Jestliže ale nechcete řešit jeho úschovu, možná pro vás bude vhodnější držení jen virtuální, jako nabízí třeba XTB.

Proč jsem vybrala Zlato snadno?

Společnost Zlato snadno patří ke spíše mladším prodejcům zlata, stihla si však vybudovat mezi zákazníky velmi dobré jméno, a to díky rychlosti, příznivým cenám i spolehlivosti.

Výhodou je zde okamžitá fixace ceny, a to kterýkoliv den v roce a v jakoukoliv hodinu. To znamená, že cena, kterou aktuálně vidíte u daného produktu při objednání, je zcela finální. Žádné skryté dodatečné poplatky zde nečekejte.

V nabídce společnosti najdete zlaté slitky z 24karátového zlata, které jsou certifikované švýcarskou společností. Vedle nich si tu můžete pořídit i zlaté mince. Váš nákup vám bude posléze zaslán jako cenné psaní Českou poštou, přičemž dodání je zcela zdarma. Zaplatit za zboží můžete v korunách, ale i v eurech či bitcoinech.

Uživatelské recenze Zlato snadno

Poctivě jsem procházela recenze obchodu na Heurece a můžu konstatovat, že pozitivní reference spokojených zákazníků jsou velkou předností tohoto portálu a dělají z něj skutečně důvěryhodného a spolehlivého prodejce. Hodnocení 4,9 toho vypovídá hodně. Oceňována je rychlost, spolehlivost, profesionální jednání a třeba i kvalita balení. Negativních hodnocení najdeme skutečně pomálu, ale někteří zmiňují, že ceny nejsou úplně nejvýhodnější. Podle mnohých je však vyvažuje právě přístup.

Výhody

  • Okamžitá fixace ceny
  • Možnost nákupu 24 hodin 7 dní v týdnu
  • Spousty pozitivních recenzí

Nevýhody

  • Menší nabídka produktů

2. XTB recenze

Místo pro virtuální obchod se zlatem

Varování: U 76-85 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. 

Kdy zvažovat XTB?

Pokud se vám nechce řešit, kam zlato fyzicky uložíte, obraťte se na XTB, kde si jej pořídíte virtuálně. 

Jestliže si ale na svůj zlatý „poklad“ chcete sáhnout, obraťte se na Zlato snadno nebo jiného prodejce. 

Proč jsem vybrala XTB?

Protože XTB patří k největším brokerům na světě a umožňuje desetitisícům drobných obchodníků investovat do akcií, komodit nebo třeba kryptoměn. Všechny tuzemské investory potěší to, že je zcela v češtině, a dokonce nechybí ani česká pobočka a podpora. O tom, že XTB je společnost, které můžete věřit, svědčí dlouholetá historie i řada nejrůznějších ocenění.

Obchodovat s komoditami, mezi něž patří i zlato, zde můžete 24 hodin 5 dní v týdnu. K tomu vám postačí otevřít si zde bezplatný účet, díky čemuž získáte přístup do investiční platformy. Vyzkoušet můžete i jeho demo účet. Následně se vám otevřou obrovské možnosti obchodování s nejrůznějšími užitečnými statistikami, grafy a analýzami. V tomto případě tedy neinvestujete do zlatých slitků a mincí a zlato fyzicky nebudete mít u sebe, což má ale také řadu výhod – například nemusíte řešit, kam zlato uložíte.

Uživatelské recenze XTB

Procházení recenzí na XTB na Trustpilot, Google play nebo App Store jsem věnovala spoustu času. Lidé na XTB oceňují přehlednou aplikaci i celé uživatelské prostředí, velkou spoustu studijních materiálů, které jsou volně k dispozici, a někteří chválí i zákaznickou podporu. Co je zde největším terčem kritiky, je zdlouhavé ověřování účtu, někteří klienti byli dokonce společností odmítnuti. 

Výhody

  • Okamžitá fixace ceny
  • Možnost nákupu 24 hodin 7 dní v týdnu
  • Spousty pozitivních recenzí

Nevýhody

  • Menší nabídka produktů

3. Česká mincovna recenze

Tradiční mince i “Zlaté spoření”

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Kdy zvažovat Českou mincovnu?

Nechcete nebo nemůžete do zlata investovat vysoké částky a láká vás si na na něj spořit? Pak se obraťte na Českou mincovnu.

Podobně a v mnohém i jednodušeji ale funguje i virtuální nákup zlata, jaký umožňuje třeba XTB

Proč jsem vybrala Českou mincovnu?

Hlavním důvodem pro zařazení společnosti Česká mincovna je, že je tradičním tuzemským výrobcem a prodejcem pamětních mincí a medailí a jako jediná vyrábí také mince používané u nás jako platidlo. Funguje už od roku 1993 a vedle mincí a medailí nabízí také investiční slitky a cihly.

Jednoduše si tak můžete vybrané produkty zakoupit a nechat zaslat poštou domů, nabízí se však i varianta pravidelného “Zlatého spoření”. Spořit můžete na konkrétní produkt, nebo zvolit určitou částku, kterou budete měsíčně na svůj účet zasílat. Spořit můžete už od 500 Kč měsíčně, je však třeba počítat se vstupní jistinou, která tvoří maximálně 5 % z cílové částky. Abyste mohli začít spořit, je třeba si založit Zlaté konto, což zvládnete i online.

Své zlato budete mít následně zdarma pojištěno, pravidelně vám bude připisován bonus ve výši až 4,7 % z naspořeného zůstatku a zdarma si ho můžete uložit v trezorech mincovny.

Uživatelské recenze České mincovny

Česká mincovna má na Heurece, ale i Googlu nebo zbozi.cz tisíce recenzí. Lidé si v nich pochvalují vysokou profesionalitu pracovníků, rychlost dodání a celkovou spolehlivost obchodu. Naopak kritizován je nezřídka rezervační systém, kdy u některých nabízených produktů zboží nakonec není k dispozici, což vedlo ke zklamání klientů. 

Výhody

  • Široký výběr produktů
  • Možnost pořídit si zlaté produkty v rámci spoření
  • Tradiční společnost s dlouholetou historií

Nevýhody

  • Ke spoření je třeba vstupní jistina

4. J&T Banka recenze

Spolehlivý partner pro větší investory

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Kdy zvažovat J&T Banku?

Pokud máte dostatek finančních prostředků a řadíte se k větším investorům, kteří preferují individuální přístup, zkuste J&T Banku.

Jestliže jste ale zvyklí najít maximum informací online, nebo máte omezené prostředky, hledejte dál. 

Proč jsem vybrala J&T Banku?

Protože privátní J&t banka nabízí prostřednictvím produktu Zlaté slitky možnost investice do zlata a jejím cílem je majetek klientů nejen chránit, ale i zhodnocovat. 

Pořídit si tu můžete investiční zlato ve formě číslovaných slitků o váze 100 g nebo 1 kg. Minimální investicí je právě 100g slitek, což je investice ve výši zhruba 100 000 Kč. To bohužel limituje řadu malých investorů, kteří částkou o dané výši nedisponují. Následně je možné si zlato uložit v trezoru banky, společnost nabízí i odkup slitků.

Bližší informace a podmínky k investici do zlata však ze stránek J&T Banky vyčíst nejde, což hodnotím jako hlavní negativum.

Uživatelské recenze J&T Banky

Není jich mnoho, ale jsou, taková je situace ohledně recenzí klientů na J&T Banku. Hledala jsem třeba na Googlu, poradte.cz nebo mapy.cz. Na jednu stranu je u banky oceňována vysoká profesionalita a ochota, což vzhledem k tomu, že cílí na movité klienty, asi všichni očekáváme. Někteří recenzující si však stěžují na to, že pokud místo osobního kontaktu zvolíte v případě dotazů třeba telefon, je vše zdlouhavé a možná se ani nedozvíte to, co potřebujete.  

Výhody

  • Ověřená a spolehlivá společnost
  • Ideální pro větší investory

Nevýhody

  • Chybí bližší informace k produktu
  • Vysoká minimální investice

5. Komerční banka recenze

Pro ty, co chtějí vsadit na prověřenou společnost

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Proč jsem vybrala Komerční banku?

Pokud chcete své investice do zlata svěřit raději do rukou tradiční společnosti, nabízí se jako další možnost Komerční banka. I v tomto případě si zlato pořídíte fyzicky, a to ve formě zlatých slitků. Jedná se o slitky 100g, zavařené v plastové folii, ve které je můžete v případě potřeby nabídnout také ke zpětnému prodeji.

Oceňuji, že banka přehledně uvádí také poplatky spojené s investicí do zlata. Pokud si pořídíte tuto komoditu v hodnotě do 1 milionu korun, počítejte s poplatkem ve výši 4 % objemu nákupu, u vyšších nákupů už jsou poplatky individuální. Případná úschova zlata vás pak přijde ročně na 0,3 % z tržní ceny. Chybí však informace o tom, jaká je nejmenší možná investice.

Výhody

  • Důvěryhodná a spolehlivá společnost
  • Vhodné pro ty, kdo chtějí zlato fyzicky
  • Možnost zpětného prodeje

Nevýhody

  • Chybí některé důležité informace jako minimální investice apod.

6. Gold Safe recenze

Společnost s minimální hodnotou investice

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Proč jsem vybrala Gold Safe?

Zajímavou nabídku slitků a mincí v různých hodnotách najdete na webu goldsafe.cz. Společnost se na českém trhu pohybuje teprve chvíli, od roku 2019, avšak za sebou má už několikaleté působení na Slovensku.

Ačkoliv nabídka se někomu nemusí zdát až tak bohatá, vyvážená je velkými skladovými zásobami, díky čemuž se můžete spolehnout, že vámi vybraný produkt bude k dostání ihned. Pokud vám některá mince či cihlička přeci jen v nabídce chybí, můžete zkusit zaslat společnosti e-mail, pokusí se vám produkt sehnat.

Pokud se rozhodnete pro nákup zde, připravte si alespoň 30 tisíc korun, což je minimální hodnota investice. Cena je fixní v okamžiku potvrzení objednávky, kterou lze uskutečnit pouze ve stanovené hodiny ve všední dny.

Výhody

  • Spousta produktů skladem
  • Možnost poptat produkt, který není v nabídce

Nevýhody

  • Minimální hodnota investice může být pro někoho vysoká

7. Kapitol Gold recenze

Možnost investice i nákupu mincí a slitků

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Proč jsem vybrala Kapitol Gold?

I když vám možná název Kapitol Gold nic neřekne, jedná se o společnost patřící do skupiny Vienna Insurance Gold. O silné zázemí je tak postaráno a nákupu zde se tak nemusíte obávat. Navíc tím získáte i několik výhod, které společnost garantuje. Jedná se například o prvodržitelství – můžete si být jisti, že jste prvními majiteli dané mince či slitku. Do zlata ale lze investovat i pravidelně a své investice můžete spravovat prostřednictvím klientského portálu. Díky přístupné kalkulačce si navíc snadno spočítáte možný výnos.

Svým klientům nabízí Kapitol Gold možnost úschovy zlata zdarma, a navíc se případně postarají i o zpětný odkup, kdy své peníze budete mít zpět do 3 dnů.

Výhody

  • Garantované prvodržitelství
  • Možnost investice i nákupu
  • Společnost se silným zázemím

Nevýhody

  • Nabídka investičních slitků a cihel je trochu omezená

PĚT tipů, jak vybrat prodejce investičního zlata a nespálit se

Společností nabízejících prodej zlata je hodně, i mezi nimi se však najdou ty ne zrovna poctivé. Jaké ukazatele při nákupu sledovat?

1) Pozor na cenu

Nabízená cena za gram zlata samozřejmě může kolísat a narazíte na nabídky výhodnější i ty méně výhodné. Dejte si však pozor na ty, které nabízejí zlato za výrazně nižší cenu než konkurence.


2) Ptejte se na poplatky

K nákupu, prodeji, úschově i spoření se mohou vázat nejrůznější poplatky. Ne vždy jsou na webových stránkách prodejce uvedeny tak transparentně, jak bychom si přáli, což však neznamená, že se vás nebudou týkat. Vždy si raději podmínky nákupu dobře ověřte.


3) Vybírejte obezřetně

Uvádí společnost veškeré podmínky nákupu na svých stránkách přehledně? Je vše srozumitelné a jasné? Působí na vás web důvěryhodně? To vše může napovědět, zda se jedná o kvalitního prodejce.


4) Prostudujte recenze

Dalším faktorem, který může o kvalitách prodejce informovat, jsou reference dalších zákazníků. Podívejte se, jak o firmě klienti mluví a zda vůbec nějaké recenze existují.


5) Jak je to s výkupem?

Může nastat situace, že budete potřebovat zlato prodat. Zjistěte si, zda vámi vybraná společnost zpětný odkup nabízí a za jakých podmínek.

Shrnutí: Máte správného prodejce zlata? Pokud odpovíte ano na všechny 4 otázky, pak jste na dobré cestě.

✅ Je společnost důvěryhodná? ano
✅ Má společnost dobré reference klientů? ano
✅ Umožňuje společnost také výkup zlata? ano
✅ Uvádí transparentně cenu nabízeného produktu i se všemi poplatky? ano

Často kladené otázky

Cena zlata se mění několikrát denně. Uvádí se nejčastěji jako cena za gram případně za troyskou unci. Pro představu, aktuální cena zlata v době vzniku tohoto článku je 1291,33 Kč za 1 g.

Hodnotit očekávaný výnos při investicích do zlata by bylo velmi odvážné, ovšem odborníci zlatu předvídají stálý růst a považují jej za investici s nízkým rizikem. Ceně zlata nahrávají nejrůznější světové krize, které jeho cenu obvykle zvyšují. Pro představu, cena zlata od konce roku 2018 do poloviny roku 2020 vzrostla o 76 %.

U zlatých produktů se můžete setkat s jednotkou troyské unce (Oz). Ta odpovídá 31,103 g.

Videa

Užitečné odkazy

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Nejnovější články

Nenechte si ujít novinky ze světa investování.

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze.