Search
Close this search box.

4 způsoby, jak koupit Bitcoin a jiné kryptoměny v roce 2024

Shrnutí: Nejběžnější varianta, jak koupit kryptoměnu je před krypto směnárnu či burzu. Poté, co si otevřete účet, pak můžete nakupovat a ukládat mna své krypto peněžence. Pro větší jednorázové nákupy doporučuji Coinmate a Binance pro častější obchody menší.

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Jistě jste již narazili na bitcoin, případně jiné kryptoměny. V posledních letech zažily kryptoměny velký boom. Nejsou už jen pro úzký kruh fanoušků – dnes do nich můžete investovat, můžete s nimi platit objednávky na internetu a nebo si za ně koupit třeba kafe v některých progresivních kavárnách. Ale jak se k této poměrně nové měně dostat?

Ať už vás bitcoin a jiné kryptoměny zaujaly z jakéhokoliv důvodu, tak je jasné, že byste v první řadě chtěli nějaké vlastnit – než je vůbec použijete. S tím vám pomůže dnešní článek. Není podstatné, jestli se v této oblasti už nějakou dobu pohybujete nebo jste úplný nováček, s našimi návody krok po kroku si jistě poradíte.

Pořiďte si Bitcoin peněženku

Ještě než se dostaneme k samotnému nákupu kryptoměny, tak musíme mít místo, kam si ji potom uložíme. Stejně jako běžné papírové peníze byste si uložili do své peněženky, tak i bitcoiny a kryptoměny mají své “peněženky”. Tento název se oficiálně používá, protože je příhodný a snadno srozumitelný. Přesto má krypto peněženka svoje specifika a odlišnosti. 

Pro zjednodušení si krypto peněženku představte jako virtuální kapsu, do které ukládáte svou krypto měnu a z níž můžete daný obnos opět vytáhnout, abyste s ním něco zaplatili. Skládá se ze dvou různých adres – soukromé a veřejné. Soukromá je, poměrně logicky, jen pro vás – to je trezor, kde své peníze uchováváte, případně odtamtud peníze posílat. O té informace tajíte a nikomu tuto adresu neposkytujete! Ta veřejná pak slouží transakcím k přijímání kryptoměny. 

Konkrétní podobu pak musíme rozdělit do dvou kategorií. 

Tou první jsou hardware peněženky. Jedná se o drobné zařízení ne nepodobné flash disku. Na této hardware peněžence jsou uchovávány vaše soukromé klíče. Jejich hlavní výhodou je, že jsou tou bezpečnější variantou. Nelze je napadnout počítačovým virem, jsou chráněné důmyslnou technologií a PINem, snadno přenosné a jejich použití je velice jednoduché. Přesto si ale samozřejmě musíte hlídat, abyste měli dostatečně bezpečný PIN a nezavirovaný počítač, ke kterému ji připojíte. 

Druhou možností, jak uchovávat svou kryptoměnu, jsou software peněženky. Ty fungují buď pro počítač skrze počítačový program – jsou jednoduché, intuitivní a také poměrně bezpečné (pokud dobře chráníte svůj počítač proti virům). A nebo fungují skrze mobil jako aplikace, kde nejvíc oceníte rychlost a flexibilitu. Je to ale asi nejrizikovější varianta z hlediska bezpečí. 

Kde pořídit Bitcoin a další kryptoměny?

Nyní už máme kde svoje peníze uchovávat, takže se zaměříme na jednotlivé možnosti, jak kryptoměnu nakupovat. Nejznámější je Bitcoin, takže se soustředíme převážně na něj, stejná pravidla však platí více či méně i pro ostatní kryptoměny.

Máte tyhle možnosti, jak nakoupit bitcoin:

  1. Bitcoin směnárny
  2. Bitcoin burzy
  3. Bitcoinové bankomaty
  4. CFD obchodování s kryptoměnami

1. Krypto / Bitcoin směnárny

Jednoduchý a rychlý způsob vhodný pro začátečníky a osoby, které chtějí Bitcoin používat pro placení.

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Fungují na obdobném principu jako směnárny klasické, které jste možná někdy použili před dovolenou v zahraničí. Kryptosměnárny fungují online, “přinesete” jim klasickou měnu a za pevně daný kurz dostanete vámi vybranou kryptoměnu. Mezi jejich hlavní výhody patří rychlost a jednoduchost. Na druhou stranu může být směna poměrně nevýhodná oproti jiným variantám, protože směnárny samozřejmě potřebují na něčem vydělávat, a tak vám dají přirážku oproti ceně na burze.

Krypto směnárna není vhodná pro investory, naopak ji ocení hlavně začátečníci a lidé, kteří se zkrátka rychle potřebují dostat ke kryptoměně, aby ji mohli použít. Směnáren dnes existuje celá řada. Najdete směnárny s cizí měnou i s českou korunou, směnárny kde se musíte i nemusíte registrovat, směnárny s několika základními kryptoměnami i směnárny, kde nabízí desítky a desítky exotických kryptoměn. Každá se trochu liší, v základu však vždy můžete postupovat takto:

  1. Vyberte si směnárnu, která nabízí vaši kryptoměnua která vám vyhovuje (nemůžete si vybrat? Třeba by vám pomohl náš článek o nejlepších krypto směnárnách).
  2. Navštivte stránky směnárny a pokud je to nutné, zaregistrujte se.
  3. Dle instrukcí na stránce si vyberte kryptoměnu a zadejte částku, jakou chcete směnit. Vyberte způsob platby, doplňte osobní údaje a potvrďte směnu. V této fázi budete potřebovat adresu vaší peněženky.
  4. Zaplaťte dle vámi zvoleného způsobu platby.
  5. Platební metody i směnárny.
  6. Ve finále si nezapomeňte vše zkontrolovat – tedy zda vám dorazila částka a zda dorazila ve správné hodnotě.

2. Krypto / Bitcoin burzy

Střet nabídky a poptávky stěžejní pro investory = výhodnější, ale složitější

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Abyste nakoupili Bitcoin přes burzu, tak už to bude chtít trochu větší časovou investici. Budete si muset založit účet a registrovat se a velice pravděpodobně si budete muset poradit s angličtinou. Na druhou stranu tak ale získáte přístup k výhodnější ceně a pokud chcete s Bitcoinem obchodovat ve smyslu investic, tak se bez burzy neobejdete. Společnosti, které vám tento typ obchodování zprostředkují, mají různé podmínky – liší se poplatky, minimálními vklady a objemy, nabídkou kryptoměn,… S výběrem té pravé vám může pomoci článek nejlepší krypto burzy.

Jak tedy na nákup skrze burzu?

  1. Vyberte si burzu, která vám nejvíce vyhovuje.
  2. U dané burzy si založte účet – velice pravděpodobně budete muset ověřit svou identitu i bankovní účet.
  3. Na založený účet si pošlete peníze. Některé burzy podporují české koruny, některé ne.
  4. V platformě burzy zadejte pokyn k nákupu dle vašich požadavků.
  5. Pokud se vaše poptávka setká s něčí nabídkou, obchod bude zprostředkován. Pokud zrovna nikdo nechce vyhovět vašim podmínkám, budete muset čekat nebo změnit pokyn.

3. Bitcoinové bankomaty

Jednoduchý způsob, jak nakoupit kryptoměnu za hotové – pokud máte bankomat v dosahu.

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Pokračujeme v jednoduchém názvosloví – bankomat je poměrně vševypovídající název. Jedná se o fyzický bankomat, na který můžete narazit na ulici. Jejich velkou výhodou je snadná obsluha a rychlost zpracování, na druhou stranu mají poměrně vysokou přirážku a zatím jich není tak moc. Nemusíte se nikde registrovat, nic vyplňovat, postup je velmi jednoduchý:

  1. Vyberte si kryptoměnu, kterou chcete (bankomaty mají většinou jen ty nejznámější).
  2. Zvolte sumu, za kterou chcete nakupovat.
  3. Naskenujte adresu vaší peněženky.
  4. Vložte klasické, fyzické, peníze do bankomatu.
  5. Hotovo – bankomat příkaz zpracuje a pošle vám peníze do peněženky.

4. CFD obchodování s kryptoměnami

Pokud vám nejde o vlastnění kryptoměn, ale chcete jen vydělávat na pohybu jejich ceny, zvažte i CFD.

Varování: U 76-85 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. 

CFD znamená v překladu smlouva z rozdílu nebo rozdílový kontrakt. Ten kopíruje aktuální cenu kryptoměny na burze. Pokud si nakoupíte toto CFD, pak se nestáváte majitelem daného obnosu kryptoměny a do vaší krypto peněženky nic nepoputuje.

Broker (zprostředkovatel mezi vámi a burzou, u kterého jste CFD kryptoměnu nakoupili) se ale zavazuje, že vám vyplatí rozdíl z ceny. Můžete tak spekulovat a vydělávat na růstu nebo poklesu ceny kryptoměny, nemůžete ji však využít k běžným nákupům nebo dlouhodobému držení. A jak CFD kryptoměnu koupit?

  1. Vyberte si spolehlivého brokera – každý má jiné podmínky i platformu.
  2. Zaregistrujte se a ověřte svou totožnost.
  3. Na svůj účet pošlete dostatek finančních prostředků.
  4. Po vstupu do platformy se ocitáte na burze a postup je tedy obdobný jako u té klasické – jen nakupujete jiný produkt. Zadejte pokyn s vámi požadovanými parametry.
  5. Myslete na to, že CFD slouží pro spekulaci – můžete skončit také ve ztrátě!

Těžba kryptoměn

Možná už jste také zaslechli o možnosti Bitcoiny těžit. Ano, těžit – obdobně jako nerostné suroviny. K tomuto procesu se využívá počítačů. Velice zjednodušeně –  transakce v oblasti kryptoměn probíhají skrze tzv. blockchain, distribuovanou databázi a v podstatě obdobu velké účetní knihy zachycující všechny existující záznamy. Slouží jako bezpečnostní prvek, jednotliví uživatelé se skrze něj vzájemně hlídají, když vstupují do ověřování. A tomuto ověřování se – opět upozorňujeme, že jde o velmi zjednodušenou formu – říká těžba. Za toto ověřování a validaci totiž můžete být odměněni danou kryptoměnou. 

V dnešní době už se bohužel pro běžného uživatele vůbec nevyplatí zkoušet něco těžit. Domácí procesory nejsou dostatečně výkonné, aby porazily například čínské obří farmy sloužící jen a pouze k těžbě. Potřebovali byste vyloženě specializované vybavení. 

Pokud vám ale tato myšlenka stejně nedá spát, existují již kalkulačky, které vám dokáží spočítat, jestli byste měli šanci na ziskovou těžbu kryptoměny.

Často kladené otázky

Neexistuje jen jedna správná odpověď. Musíte nejdřív vědět, proč si kryptoměnu pořizujete, jaké s ní máte úmysly a dle toho zvolit adekvátní prostředek k jejich získání. Každý má své plusy a mínusy.

Pokud se chystáte do kryptoměn investovat, tak samozřejmě musíte počítat s tím, že se jedná o silně volatilní a nepředvídatelný trh. Kryptoměny jsou hodně spekulativní záležitostí, takže byste neměli být úplně konzervativním typem obchodníka. Vždy se může stát, že cena výrazně poklesne a vy tak budete ve ztrátě – s tím se musí ve světě investic počítat vždy.

Jsme v polovině dubna roku 2021 a 1 Bitcoin se pohybuje kolem 1 346 740 Kč. Nelekejte se – zcela běžně se nakupují jen jeho zlomky. Při nákupu ale musíte počítat i s různě vysokými poplatky za transakci u jednotlivých zprostředkovatelů.

Největší odbyt je samozřejmě online. Existuje široká řada eshopů, kde můžete kryptoměnu uplatnit. V České republice je to např. i Alza. Pak samozřejmě můžete posílat kryptoměnu lidem-jednotlivcům, pokud se z jakéhokoliv důvodu shodnete na takové směně. A postupně se rozrůstá i množství kamenných obchodů, jejichž seznam najdete na specializovaných mapách.

Videa

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Nejnovější články

Nenechte si ujít novinky ze světa investování.

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze.