|Akcie

S&P 500 vs MSCI ACWI: srovnání

Je v dlouhodobém horizontu vhodnější investovat do celosvětového indexu MSCI World a nebo je investice do amerických akcií formou indexu S&P 500 již dostačující úrovní diverzifikace? Podívejme se na to, jaký z indexů se nám zdá vhodnější investicí a na srovnání výkonu v posledních letech.

S&P 500

Standard & Poor’s 500 je akciový index založený na tržní kapitalizací 500 největších veřejně obchodovatelných amerických společností. Index slouží jako významný ukazatel vývoje americké ekonomiky.

Největší zastoupení v indexu mají velké technologické společnosti jako jsou Microsoft, Apple, Amazon a Facebook.

ETF sledující index S&P 500 začínají s ročními poplatky kolem 0.04%, pokud by tedy index za určité období dosáhl zisku 10%, byl by zisk ETF 9.96%.

MSCI WORLD / MSCI ACWI

Index MSCI World obsahuje pouze akcie rozvinutých trhů (Amerika, Evropa, Japonsko, Kanada, Austrálie...), zatímco index MSCI ACWI obsahuje i akcie rozvíjejících se trhů (Čína, Indie, Brazílie...).

Jejich výkon v posledních 30 letech je téměř identický. V případě investice jsou tak mnohem víc důležitější výdaje a poplatky.

MSCI WORLD

MSCI World obsahuje přes 1600 akcií, větší polovinu indexu zastupují americké akcie.

S&P 500 vs MSCI ACWI

Od krize v roce 2008 a především v posledních letech index S&P 500 výrazně překonává index MSCI ACWI.

S&P 500 vs MSCI ACWI

Nikdo ale neví, co se stane během dalších 40 let. Minulé výnosy nezaručují výnosy budoucí. Diverzifikace do světového indexu nás mimo jiné může ochránit před značným poklesem amerického dolaru.

Je zde riziko, že světový index bude dále zaostávat oproti S&P 500. Nevýhodou světového indexu je i obtížnější (a dražší) úplná fyzická replikace.

Závěr

ETF sledující index S&P 500 mají nižší poplatky a často úplnou fyzickou replikaci.

Podle některých je diverzifikace do S&P 500 dostačující, protože spousta společností v indexu má přesah a zdroje příjmů mimo Ameriku.

Odpověď se nám nezdá tak jednoduchá, je potřeba si uvědomit měnové riziko a dominantnímu zastoupení velkých technologických firem v americkém indexu. Pro konzervativnější investory je investice do světového indexu vhodnější volbou díky větší diverzifikaci.