Search
Close this search box.

Zonky recenze, zkušenosti a diskuze 2023

Investiční služba Zonky nabízí zajímavé půjčky od obyčejných lidí, kteří se zde rozhodli zhodnotit své úspory. Chcete si půjčit nebo investovat? Zajímají vás recenze a zkušenosti ostatních uživatelů? Podívali jsme se na Zonky blíže a zjistili vše, co by vás mohlo zajímat.

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Co je Zonky?

Zonky je unikátní služba založená v roce 2014, díky které si mohou lidé půjčit, a zároveň nabízí investorům snadný způsob, jak zhodnotit své peníze, které by jinak ležely ladem na účtě a byly požírány inflací. Skutečně tedy platí heslo, že zde lidé půjčují lidem. Platforma Zonky dlouhou dobu umožňovala investovat od částky 200 korun a vybírat si, komu a na co peníze půjčíte. 1. listopadu 2021 tento koncept opustila a dále umožňuje pouze investici do Zonky Rentiér, kde lze investovat minimálně 10 000 Kč a to, kam investorovy peníze poputují, vybírá už pouze samo Zonky. To ovlivňuje také výši výnosu. Naopak půjčky jsou na Zonky stále stejné a půjčit si lze s úrokem už od 4,99 %.

Jaký je princip Zonky a jaké typy služeb nabízí?

Služba Zonky je založena na konceptu P2P, tedy lidé zde půjčují lidem. Můžete si sami vybrat, jestli se chcete stát investorem, a nebo si peníze půjčit. Vzít si půjčku na Zonky je mnohdy jednodušší než v bance. 

Co se týče investic, na konci roku 2021 společnost Zonky svůj koncept změnila a zrušila možnost manuálního investování, což znamenalo investovat po malých částkách a vybírat si, komu investor půjčí. Zůstala pouze služba Zonky Rentiér, která umožňuje investovat od částky 10 000 Kč. Po tom, co si investor peníze vloží na účet, se Zonky o vše ostatní postará. Aby investice nebyla příliš riziková, tak částku rozdělí do minimálně 490 malých pohledávek, vybuduje investorovi portfolio, má na starost řešení zpožděných plateb, celkové vymáhání pohledávek a případné řešení neuhrazených pohledávek u soudu. 

Jak si půjčit na Zonky?

Vyřídit si půjčku na Zonky je skutečně jednoduché, a to i díky tomu, že půjčku poskytují obyčejní lidé, jako jste vy. Musíte však splňovat základní požadavky, jako je plnoletost, musíte být občanem České republiky nebo EU či Ukrajiny a mít v Česku trvalý pobyt, a nakonec musíte vlastnit český bankovní účet. Pro Zonky doložíte doklady a své příjmy za poslední tři měsíce. Pokud vše splníte, peníze můžete mít na svém bankovním účtu do pěti minut. 

Kdo a na co si může půjčit?

Půjčka na Zonky je bezúčelová a můžete ji použít na cokoliv. Na nové auto, na opravu domu nebo klidně i na novou mikrovlnku. Půjčit si může každý, kdo splní základní podmínky uvedené výše. Půjčit si můžete od 20 000 Kč do 900 000 Kč na dobu od 12 měsíců do 10 let.

Jaké jsou podmínky a co všechno budu potřebovat?

Pokud jste základní podmínky, jako je plnoletost a trvalé bydliště na území ČR hravě splnili, budete potřebovat už jen své doklady. Na Zonky je nutné nahrát dva své doklady totožnosti (občanský průkaz a řidičský průkaz nebo pas) a doložit výpis ze svého bankovního účtu za poslední tři měsíce. Pak už zbývá jen žádost odeslat.

Můžu si půjčit, i když jsem v exekuci nebo insolvenci?

Zonky nemůže lidem v exekuci a v insolvenci půjčit peníze. Omlouvá to tím, že peníze patří investorům Zonky, a proto musí Zonky jejich peníze chránit. Pokud jste se s exekucí vypořádali již před třemi a více lety a s insolvencí před pěti a více lety, pak se Zonky může pokusit nabídnout vám férovou půjčku.

Jaký je úrok a doba splácení půjčky?

Na Zonky se úrok pohybuje od 4,99 % do 19,99 %. Dost záleží na tom, kolik si chcete půjčit, jak dlouho plánujete půjčku splácet a podobně. Není jednoduché říct přesně, kolik bude váš úrok, protože to Zonky posuzuje individuálně. Pokud už nějaké půjčky splácíte, váš úrok bude určitě vyšší.

Reprezentativní příklad

Výše půjčky: 150 000 Kč

Měsíční splátka: 2 957 Kč

Doba splácení: 5 let

RPSN: 7,03 %

Celkem zaplatíte: 177 415 Kč

Co dělat, když nebudu moct splácet?

Neschopnost splácet půjčku je velice nepříjemná situace, ale stát se může cokoliv. Ať už přijdete o práci a nenajdete hned novou, nebo třeba budete po úrazu v pracovní neschopnosti, existuje možnost půjčku si pojistit. Nabízí ji přímo Zonky ve svém projektu Zonky záchranná vesta. Díky této službě si můžete odložit až 12 splátek, nebo získat pojistné plnění, díky kterému budete lépe splácet dluh. Měsíční poplatek za službu Zonky záchranná vesta je 192 Kč.

Výhody půjček na Zonky

Pojďme si shrnout hlavní výhody půjček na Zonky. 

 1. Půjčku si vyřídíte online bez nutnosti chodit do banky
 2. Můžete si půjčit, na co chcete
 3. Ve srovnání s některými podobnými službami zde můžete dosáhnout na poměrně nízký úrok
 4. Půjčku můžete splatit dřív bez poplatků
 5. Můžete si půjčku pojistit přímo u Zonky

Nevýhody půjček na Zonky

I půjčky na Zonky ale mají své mínusy, o kterých byste měli vědět.

 1. Pokud patříte mezi rizikovější klienty, dostanete vyšší úrok
 2. Vyplacení půjčky na účet může trvat až několik dní

Jaké možnosti investic Zonky nabízí?

Zonky nabízí možnost investovat prostřednictvím služby Zonky Rentiér, kde půjčujete běžným lidem. Zonky se o vaše úspory postará za vás, očekávaný výnos udává 5,79 % p. a. Vytvoří vám portfolio, bude dohlížet na splácení půjček a slibuje stabilní výnos. Peníze si můžete nechávat posílat každý měsíc na účet, a nebo je znovu investovat a vydělávat víc. 

Co je Zonky Rentiér?

Zonky Rentiér je ve zkratce služba, do které pouze vložíte své úspory, a poté už budete jen sklízet plody svých investic, protože se Zonky o vaše úspory bude pečlivě starat a nebude vám přidělávat žádnou práci.

Kolik musím investovat?

Minimální vklad pro investování na Zonky Rentiér je 10 000 Kč. Zonky tuto částku rozdělí do zhruba 500 malých částek. Vaše investice bude tedy bezpečná a v dobrých rukou.

Kolik můžu vydělat?

Výdělky dost závisí na tom, kolik peněz plánujete investovat. Pokud budete investovat malé množství peněz, dočkáte se pár stovek až tisíc v závislosti na délce. Jestliže máte možnost investovat víc peněz, pak jsou vaše výdělky téměř neomezené. Výnos se pohybuje od 2 % do 7 % p. a.

Vyplatí se Zonky Rentiér?

Opět záleží na tom, kolik peněz chcete investovat. Příjmy ze Zonky je nutné ještě zdanit a většinou se výsledná částka blíží bonusovým úrokům, které dnes dostanete na spořicím účtu v bance. Vydělat však můžete a úroky jsou nižší právě proto, že investice není tolik riziková, jako kdybyste investovali třeba do akcií. V současné době vám však výdělek dost možná nepokryje inflaci.

Výhody investování na Zonky

 1. Stabilní příjem bez velkých rizik
 2. Investor nemá starosti, Zonky se o vše postará

Nevýhody investování na Zonky

 1. Nízký výnos
 2. Minimální vklad 10 000 Kč
 3. Vysoké poplatky

Recenze Zonky

Půjčka u Zonky může být v některých případech dobrá volba. Pokud klient navíc využije službu Zonky záchranná vesta, pak může být, co se splátek týče, poměrně v klidu. To dost možná ocení hlavně lidé pracující jako OSVČ nebo lidé, kteří nemají jistý stabilní příjem. Investice je ideální pro ty, kteří chtějí zúročit své peníze bez větších rizik, která s sebou nese třeba nakupování akcií a kryptoměn, a to i za cenu nižšího výnosu. Zonky má na českém trhu konkurenci Bondster, kde lze vydělat na úrocích více, funguje však jinak a je tam vyšší riziko. Zonky navíc bodují i po etické stránce, jelikož jsou půjčky přísně schvalovány. Zonky v tomto tedy poměrně stále vítězí, mají také přehledný web a k němu i mobilní aplikaci, kde má klient ihned vše na očích.

Co o Zonky říkají klienti?

Lidé, kteří si na Zonky půjčují, jsou většinou spokojeni s výší úroků, dost však záleží na bonitě. Pokud má člověk nízké příjmy, na nejnižší úrok nedosáhne. To samé platí v případě, že už nějaké půjčky splácí. Klienti se dělí na dvě poloviny – jedna polovina si chválí rychlé, téměř až okamžité schválení půjčky, druhá polovina musela čekat i několik dnů. Někteří klienti si stěžují na to, že dostali velmi vysokou nabídku úroků – nakonec zvolili půjčku v bance mnohem výhodněji. Další klienti chválili jednání společnosti, jasné podmínky a srozumitelnost i pro starší lidi.

Investoři na Zonky byli více spokojeni v době, kdy fungovalo manuální investování. Nyní už to není možné a tím pádem klesá výnos, jelikož už si investoři nemohou sami vybírat půjčky s vysokými úroky. Zonky vše investuje automaticky a tím pádem je úrok podle slov některých investorů až nudný. Musíme od něj totiž odečíst i poplatky za správu portfolia, které v tomto případě nejsou zrovna zanedbatelné. Pro spoustu investorů tak Zonky Rentiér není nijak zajímavým produktem, ocení ho však ti, co hledají nenáročnou možnost investice a nízké riziko.

Shrnutí

Půjčky u Zonky se hodí například těm, kdo na běžnou půjčku v bance nedosáhnou. Najít zde mohou zajímavý úrok a ve srovnání se spoustou jiných institucí zde všechno řešíte rychle a online. Variantou může být i pro ty, komu je sympatický koncept P2P. Investování se však na platformě Zonky Rentiér v současné době až tolik nevyplatí. Záleží však na tom, jaké má investor možnosti, potřeby a co od investice očekává.

Často kladené dotazy

Půjčit si na Zonky můžete od 20 000 Kč do 900 000 Kč na dobu od 12 měsíců až do 10 let. Výše splátek a doba splácení je pak na vás. 

Můžete. Tím, že zaplatíte víc peněz, můžete navíc i ušetřit a zkrátit si splácení. Pokud pošlete vyšší splátku, Zonky vše přepočítá.

Můžete. Nebudete za to platit žádné zbytečné poplatky ani sankce. Jednoduše pošlete peníze Zonky na účet a máte hotovo. Pokud nevíte přesnou částku, můžete se zeptat na zákaznické lince.

Nejdříve vám přijde upozornění přes SMS a e-mail. Pokud ani tak splátku nepošlete nebo Zonky nevysvětlíte důvod opoždění splátky, tak vás čeká smluvní pokuta 500 Kč.

Investorský poplatek se liší v závislosti na tom, do jaké půjčky a s jakým úrokem investujete. Pohybuje se od 0,2 % do 5 %.

Zonky po klientech požadují ověření totožnosti, musí doložit zdroje příjmů. Poté si Zonky vytvoří ekonomický model a ověří daného klienta ve veřejně dostupných registrech.Video

Užitečné odkazy

Nejlepší brokeři

1. místo

Skvělá reputace

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-85 % účtů retailových investorů peníze.

2. místo

Světová jednička

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 51 % účtů retailových investorů peníze.

3. místo

Oblíbená volba

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 67,85 % účtů retailových investorů peníze.
Obsah článku

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Nejnovější články

Nenechte si ujít novinky ze světa investování.

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze.