|Akcie

Krize: Nakoupit akcie, nebo raději počkat?

Koronavirová pandemie zasáhla téměř celý svět, její dopad výrazně pociťuje i světová ekonomika, která postupně vstupuje do recese. Mnohé firmy se obávají o svou budoucnost a lidé přichází o práci. Možná vás napadá, že na investování teď není vhodná doba. Podívejme se, proč je opak pravdou.

Je důležité mít na paměti, že ideální čas na investování zkrátka neexistuje, protože si nikdy nemůžete být jistí tím, co se s akciovým trhem stane následující den. Je sice možné, že v současné době, kdy naši zemi sužuje koronavirus, ceny akcií ještě klesnou, nemá ale smysl se na to spoléhat. Spolehlivě předpovědět kdy ceny dosáhnou nového minima totiž nelze.

Investujte v pravidelných intervalech

Pokud patříte k těm, kteří i přes současnou situaci nadále mohou pracovat a mají zajištěný příjem, je momentálně jedinečná příležitost pro nákup akcií na světových trzích.

Pro pasivní a dlouhodobé investory, kteří chtějí minimalizovat čas strávený investováním, je nejvhodnější forma investování tzv. dollar-cost averaging (průměrování nákladů). V praxi to znamená konzistentně investovat část peněz v pravidelných intervalech (každé dva týdny, měsíčně nebo třeba čtvrtletně). Dnem investování může být třeba první den po výplatě, důležité je neztrácet čas snažit se nakoupit na cenovém dnu.

Místo přemýšlení nad tím, kdy je správný čas k nákupu akcií (bez jistoty, že se opravdu trefíte), zkrátka pravidelně investujete stejnou částku, a to jediné, co budete kromě svých finančních možností brát v potaz, je kalendář. Ve výsledku nebudete mít perfektní výsledky, ty ani nejsou možné, ale po dekádě investování začnete vidět efekt složeného úroku na zhodnocení vašich investic.

Experti doporučují neměnit investiční strategii ani v dobách nejistoty

Nemělo by vás vyděsit ani to, když ceny akciového indexu budou dále klesat. Peníze totiž investujete v dlouhodobém horizontu, nejedná se tedy jen o tento týden, měsíc nebo třeba i rok. Jestliže se v brzké době nechystáte odejít do důchodu, je velmi pravděpodobné, že se akciový trh během následujících měsíců nebo let dostane do nových cenových výšin. Nebrání vám tedy nic v nákupu akcií.

Stejně jako po krizi v roce 2008 i nyní po zvládnutí pandemie Covid-19 se ekonomika dříve či později zase vzpamatuje. Investoři co akcie tehdy prodali toho dnes litují.