Search
Close this search box.

5 tipů, jak koupit akcie v roce 2024 (kompletní návod)

Shrnutí: K nákupu akcií potřebujete brokera, který slouží jako prostředník. Vše je ale online, nemusíte nikam volat. Zadáte pokyn brokerovi k nákupu a a je to. Je to i podobně složité jako odeslat platbu v internetovém bankovnictví. Nejtěžší je vybrat toho správného brokera. Naše redakce má dobou zkušenost s XTB a eToro.

U 76-85 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty

Máte v poslední době naspořenou slušnější částku peněz a je vám líto nechat je jen tak válet na účtu? Možná byste mohli zvážit investici do akcií – asi nejznámějšího a nejklasičtějšího investičního produktu. Nemusíte se obávat ani pokud jste úplný začátečník. Celý postup je poměrně jednoduchý a tento článek vás celým procesem krok po kroku provede.

Koupi akcií rozdělíme do pěti nejpodstatnějších bodů, na které se podíváme podrobněji. Samozřejmě nás nemusíte poslouchat do puntíku, ale více či méně se těmto krokům stejně nevyhnete. Jak tedy začít?

1) Vyberte si online brokera na akcie

Abyste mohli nakoupit akcie, musíte si nejdříve založit obchodní účet a dostat se na burzu – tam se střetává nabídka s poptávkou a tam tedy i dochází k samotnému nákupu. S tímto bodem vám pomůže broker.

Kdo je to broker? Je to makléř (v tomto případě akciového) trhu a právě on zprostředkovává jednotlivé obchody. Broker vám skrze jeho platformu umožní přístup na trh, je to vaše pojítko s tvůrci trhu (bankami, finančními institucemi) a dalšími obchodníky. Veškeré obchodování v dnešní době funguje plně online. Za jasných podmínek a za poplatky vám broker nabídne platformu, v níž uvidíte grafy, statistiky a ukazatele a v níž můžete nakupovat i prodávat. Broker není jen jeden, na trhu najdete již mnoho společností, které tuto službu nabízí. Jak tedy vybrat toho správného? Neexistuje jediná správná odpověď, je však hned několik bodů, na které byste se měli zaměřit.

  • CFD nebo přímý nákup. Pokud chcete vydělávat jen na poklesu či růstu ceny akcie, tak můžete klidně vybrat brokera pro mimoburzovní trh, který nabízí jen CFD akcie. V takovém případě nakoupíte totiž “jen” papír, který kopíruje cenu dané akcie, nikdy se nestanete jejím přímým držitelem. Na konci obchodu obdržíte od brokera vyplacený zisk nebo ztrátu. Pokud však chcete akcie reálně vlastnit, brát např. i dividendy a vnímat je jako dlouhodobou investici, tak byste si měli ohlídat, zda broker nabízí opravdu přímý nákup akcií.
  • Regulace a věrohodnost. Každý broker je regulován pod licencemi různých finančních institucí (za ČR tuto roli zastává Česká národní banka, ale můžete se setkat i se zahraničními licencemi). Kromě toho pak na důvěryhodnosti daného brokera přidávají kladné recenze, transparentní prostředí, obchodní podmínky a poplatky a historie společnosti.
  • Jakou službu broker nabízí. Každý broker se zaměřuje na něco jiného. Chcete nakupovat jen české akcie? Pak nejspíš zvolíte jiného brokera než obchodník soustředící se na ty zahraniční. Chcete udělat jeden jediný obchod a držet jej několik let, nebo budete obchodovat často a v krátkých časových úsecích? V jednom případě si musíte dát pozor na poplatek za neaktivitu a nebude vás tolik trápit poplatek za zprostředkování transakce. Naopak právě transakční poplatky budou stěžejní v případě druhém. A jak složitou platformu budete potřebovat?

Pokud vám tento bod přijde stále příliš obtížný a máte pocit, že si v široké nabídce brokerů nedokážete vybrat, zkuste se podívat na náš článek o nejlepších brokerech na akcie, který tento bod probírá ještě podrobněji a pomůže vám konkrétními návrhy.

Ve chvíli, kdy brokera vyberete, tak jen stačí otevřít jeho webové stránky, podle instrukcí vyplnit údaje a založit si obchodní účet. Pro bezpečnost vaši i brokerovu ověříte svou identitu (většinou s pomocí občanského průkazu a nějakého účtu), stáhnete si platformu a ze svého klasického bankovního účtu si pošlete peníze na nový obchodní účet.

Výběr 4 spolehlivých brokerů na akcie:

  • XTB – známý a stabilní broker (U 76-85 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty.)
  • eToro – ideální broker pro začátečníky (Varování: 51 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste uvážit, zda si můžete dovolit přijmout tak vysoké riziko ztráty peněz.)
  • Degiro – broker s nízkými poplatky
  • Exante – skvělý broker pro profesionály

2) Vyberte, do jakých akcií chcete investovat

Pokud již máte založený obchodní účet a trochu jste se zorientovali v jeho rozhraní, tak je na čase zaměřit se na samotné akcie. Výběr akcií, do nichž chcete investovat, by měl dávat smysl a neměl by být impulzivní.
Pokud jste začátečník, tak vždy dává smysl investovat do toho, co alespoň trochu znáte a čemu rozumíte. Zkuste si na trhu vybrat společnosti, které vám přijdou zajímavé, které nějakým způsobem dokážete identifikovat a které jsou u vašeho brokera k dispozici. Poté následuje jejich analýza.

K dispozici existují dva typy analýzy – technická a fundamentální. Zastánci technické analýzy se soustředí na grafy, trendy, výpočty, ukazatele,… Fundamentální analýza bere v potaz širší kontext a soustředí se na vnitřní hodnotu akcie. Jedná se v podstatě o strategickou analýzu dané firmy s cílem zjistit, zda náhodou nejsou její akcie podhodnocené nebo naopak nadhodnocené. Oba přístupy mají svá pro a proti, rozhodně neuškodí, pokud je budete kombinovat. Časem si naleznete vlastní kombinaci, podstatné je se v této oblasti neustále vzdělávat. Startovacím bodem pro vás vždy mohou být webové stránky vybrané firmy – jejich výroční zpráva, finanční výkazy apod.

Přečíst článek o nejlepších online kurzech investování.

3) Rozhodněte se, kolik chcete investovat

Pokud to s investováním myslíte vážně, tak je vhodné mít přichystaný obnos v řádu statisíců korun. To je ale pro mnoho lidí nedosažitelné a rozhodně by vás menší kapitál neměl od investování odradit. Celkově byste měli do investic vždy vložit jen takovou částku, o kterou můžete přijít. Ano, taková ztráta bude vždy trochu bolet. Neměla by vás ale ohrozit na živobytí.

A když už se rozhodnete, jak velkou část svého rozpočtu chcete investovat, tak to stále neznamená, že za danou částku musíte nakoupit jeden jediný investiční produkt. Určitě se vyplatí alespoň trochu diverzifikovat – tedy rozdělit finance do více míst a tím trochu snížit riziko. Pokud jeden z vašich obchodů nevyjde, stále vám mohou vydělat ty další.

A nemusíte ani nakoupit všechny akcie najednou – můžete si investice rozložit i časově, např. každý měsíc nakoupit část a opět tak vyrovnat určitá rizika z pohybu ceny.

Strategií je mnoho – k tomu se ještě dostaneme v posledním bodě. Za všech okolností byste si ale měli částku k investicím předem dobře rozmyslet a každý z obchodů sami před sebou odůvodnit.

4) Naučte se vyznat v obchodních příkazech

Přestože se jednotlivé platformy mohou lišit grafikou nebo nabídkou produktů, ve všech z nich se setkáte s obchodními příkazy a je potřeba, abyste jim rozuměli.

  • MARKET – Nákup nebo prodej akcie za nejbližší dostupnou cenu na trhu. Tento příkaz je v podstatě okamžitý – berete podmínky, které jsou právě aktuální.
  • LIMIT (BUY/SELL) – Nákup nebo prodej, při němž si stanovíte jasný minimální nebo maximální limit, za který prodáte/nakoupíte. Pokud k vaší poptávce nevznikne adekvátní nabídka, obchod se neuskuteční.
  • STOP (BUY/SELL) – V podstatě opak limitu. Při nákupu volíte “když cena stoupne nad určitou hodnotu, tak nakoupit za market cenu”. Při prodeji jde o příkaz “když cena klesne pod určitou hodnotu, tak prodat za market cenu”.
  • STOP LOSS – Jedná se o stejný koncept jako u SELL STOP. Slouží k ochraně již držené pozice. Pokud cena klesne pod určitou úroveň, pak budou vaše akcie prodány – tím se zabrání ještě vyšším ztrátám.
  • OCO – “One cancels other”, neboli když držíte akcii a máte u ní nastavený jak STOP LOSS pro ochranu ztráty tak i SELL LIMIT pro prodej a zisk v konkrétním okamžiku. Pokud u akcie dojde k zasáhnutí jednoho z těchto příkazů, pak se druhý zruší.

5) Mějte strategii

I kdybyste se nechtěli investicím v budoucnu věnovat dlouhodobě a chcete zkrátka jen nakoupit a držet, tak byste měli mít dlouhodobý plán – strategii. Strategie je systém, který vám pomůže dostat se z bodu A (vaše současnost s určitým kapitálem) do bodu B (konkrétní cíl kolik a kdy chcete mít naspořeno). Nikdy nebude existovat jediná správná strategie, a tak bohužel nelze jít za vaším známým a zkopírovat jeho postupy – ty totiž korespondují s jeho názory, povahou i životní situací a tím pádem budou silně odlišné od těch vašich.

V první řadě byste se měli dobře zamyslet sami nad sebou a upřímně zhodnotit svůj charakter. Nemá smysl si mazat med kolem pusy a bát se svých slabších stránek. Pokud si je uvědomíte v této fázi, pak je to rozhodně lepší, než když kvůli nim budete ztrácet investované peníze později. A na co konkrétně byste se měli zaměřit? Měli byste vědět, jestli jste spíše impulzivní nebo máte rádi organizované plánování. Jestli jste cholerik nebo flegmatik, jestli jste netrpěliví nebo naopak potřebujete svůj klid. Pokud se neumíte rychle rozhodovat, těžko se stanete tzv. skalperem, který provádí obchody v řádech minut. A jestliže se rychle nudíte a potřebujete neustále nějakou akci, tak budete mít problém držet dlouhodobé investice i několik let. Na druhou stranu byste ale mohli mnohem lépe zvládat stres spojený s rizikovými investicemi.

Dalším důležitým prvkem je konkrétní cíl vašich investic. Potřebujete jen ochránit peníze před inflací? Chcete, abyste z výnosů vyžili v důchodu? Nebo chcete jen zkusit zajímavě si přivydělat? A za jak dlouho očekáváte návratnost své investice? Můžete ji vybrat až za 20 let? Nebo tušíte, že je budete brzy potřebovat zpátky, protože vás čeká rekonstrukce domu? Tyto otázky vám pomohou s časovým rámcem a očekávanou výnosností. Počítejte s tím, že tato kapitola silně ovlivní rizikovost investice. Existují “sázky na jistotu” s nízkou výnosností a pak investice slibující vysoké výdělky ovšem za cenu vysokého rizika.

Ve výsledku byste tedy měli mít jasno, kam, za kolik, na jak dlouho a s jakým výnosem/rizikem investujete. Měli byste vědět, zda chcete jít cestou dlouhodobého růstu hodnoty, zda vás lákají co nejvyšší roční výnosy, zda chcete co nejnižší riziko nebo co nejvyšší likviditu.

Svou strategii můžete samozřejmě později měnit a upravovat dle aktuální situace – stejně byste ale měli mít v ruce původní a jasný plán, ze kterého vycházíte.

Jiné způsoby, jak akcie nakoupit

Přijde vám nákup akcií přeci jen moc náročný a nechcete se do takového projektu pouštět? I tak pro vás ještě existuje několik možností. Buď jsou tu klasické fondy, nebo se můžete podívat na následující varianty:

1) Revolut

Revolut možná znáte jako platební kartu, kterou si mnoho cestovatelů zřizuje při odjezdu do zahraničí. Tato služba však nabízí mnohem víc – co má společného s akciemi? Revolut přišel s možností zřízení obchodního účtu a nákupu amerických akcií. K dispozici budete mít okamžitý nákup a prodej, příkazy mimo tržní dobu a limitní a stop příkazy. Největšími výhodami jsou zde možnost nakoupit jen zlomky jednotlivých akcií (takže není nutné investovat tak velké částky) a provádění obchodů bez poplatků. Pokud si zakoupíte dividendové akcie, tak vám samozřejmě budou vypláceny na váš účet.

Pro nákup akcií skrze Revolut se na jejich stránkách zaregistrujte, ověřte svou totožnost, pošlete si příslušný kapitál a buď přes počítač nebo přes mobilní aplikaci nakupte akcie, o které máte zájem.

2) Investujte do indexu akcií

Pokud z jakéhokoliv důvodu nechcete nebo neumíte vybrat konkrétní portfolio akcií, možná můžete zkusit investovat do indexů. Indexy jsou v podstatě takové akciové balíčky. Mezi nejznámější patří například SP500, který zahrnuje 500 nejvýznamnějších amerických společností. Pokud tedy nakoupíte index, tak vlastně nakoupíte kombinaci všech těchto 500 firem. 

Indexy si můžete nakoupit např. u brokera XTB.

Indexy si můžete vybírat a spravovat buď sami, nebo můžete využít služeb např. investiční platformy Fondee či Portu. Jedná se o české online služby. Vše je velice jednoduché, intuitivní a vy v podstatě nebudete muset nic řešit, protože poté, co vložíte do investiční platformy své peníze a zvolíte si rizikovost své obchodní strategie, tak už nemusíte nic řešit – budou spravovat vaše portfolio za vás.

Často kladené dotazy

Při přímém nákupu akcie se reálně stáváte jejím majitelem – jste v podstatě drobným spolupodílníkem dané firmy. Mohou vám přijít dividendy, máte přístup k valné hromadě.
CFD je v překladu kontrakt z rozdílu, nakoupíte papír, který kopíruje cenu akcie a broker vám garantuje, že vám vyplatí výsledný zisk nebo ztrátu stejně jako kdybyste obchodovali klasickou akcii – v tomto případě však nejste vlastníkem akcie, takže nejste na samotnou firmu nijak napojeni.
Index je pak balík akcií, při nákupu indexu nakupujete několik akcií najednou.

Některé firmy svým akcionářům vyplácejí dividendy. Tyto dividendy se vyplácejí v konkrétní den, takže pokud je chcete získat, nesmíte akcie předčasně prodat. Dividendy a jejich výše se mění v závislosti na tom, jak byla firma v daném roce úspěšná. Pokud chcete získávat dividendy, musíte vybrat společnost, která je vyplácí a musíte nakoupit akcie napřímo (ne přes CFD).

Zdrojů je mnoho – knihy, internet, kurzy… Ne všechny jsou ale důvěryhodné. Ideální je proto, pokud zkusíte sledovat co nejvíce zdrojů a vzájemně je budete porovnávat a hodnotit. Největším učitelem je ve finále stejně vlastní zkušenost a “bohužel” hlavně chyby.

Videa

Nejlepší brokeři

1. místo

Skvělá reputace

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-85 % účtů retailových investorů peníze.

2. místo

Světová jednička

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 51 % účtů retailových investorů peníze.

3. místo

Oblíbená volba

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 67,85 % účtů retailových investorů peníze.
Obsah článku

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Nejnovější články

Nenechte si ujít novinky ze světa investování.

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze.