Search
Close this search box.

5 způsobů jak vybudovat pasivní příjem

Na cestě k finanční nezávislosti je velmi důležité šetřit a investovat. Důležité je nejen snižovat výdaje ale často i zvyšovat příjmy a budovat nové zdroje příjmů. Pokud je váš jediný zdroj příjmů zaměstnání potom nikdy nevyděláte více, než je vaše mzda.

1. Dividendy a příjmy z P2P půjček

Vlastnit akcie (tedy nárok na část zisku firmy) je jeden z nejjednodušších způsobů jak pasivní příjem vybudovat. Pro většinu lidí bude ale dosáhnout na dostatečný dividendový příjem ze samotných nízkonákladových indexových fondů problém.

U fondů zaměřených na firmy vyplácející dividendy je pak nevýhoda vyššího daňového zatížení. V ČR je zpravidla dividendový příjem zdaněn 15%.

Získat průměrný zisk 12% z příjmů z P2P půjček není až tak obtížné, ale i zde je nutno počítat s nezbytností příjmy danit.

2. Prodej digitálního obsahu

Některé z možnosti zisku z prodeje digitálního obsahu jsou e-knihy, online kurzy, nebo i audio knihy.

U elektronických knih nemusíte řešit náklady na tisk ani smlouvu s nakladatelstvím. E-book můžete prodávat na Amazonu a podobných službách, nebo jej propagovat sami a získat tak 100% ze zisku.

V dnešní době můžete jednoduše distribuovat online kurz, kde obsah tvoří především videa, literatura a různé tematické části. Pokud si někdo váš kurz zakoupí, může si jej projít vlastním tempem.

Po každé, když někdo zakoupí váš obsah tak budete získávat peníze.

Jestli se zabýváte fotografováním, můžete vybudovat pasivní příjem licencováním vašich fotografií a získávat peníze v případě, že je někdo použije. Monetizace je možná například na platformě Shutterstock.

3. Pronájem nemovitosti

Pronájem nemovitosti je jedním z tradičních způsobů budování pasivního příjmu. Jedním z modernějších způsobů je pronájem třeba jen jednoho pokoje na kratší dobu přes platformu jako je Airbnb.

U pronájmu počítejte se starostmi jako je hledání nájemníků, úklid, opravy, rekonstrukce a podobně. Pokud budete chtít plnohodnotný pasivní příjem bude nejlepší si někoho najmout.

Další možností je investice do REIT společností, které pronajímají nemovitosti za vás a vy nemusíte nic řešit.

4. Affiliate marketing

Pokud vlastníte web nebo máte silný vliv na sociálních sítích pak máte ideální podmínky doporučit produkt nebo relevantní službu. V případě, že návštěvník nebo čtenář produkt zakoupí, případně se zaregistruje u dané služby můžete obdržet provizi.

5. Začněte nebo kupte blog

Tisíce webů zůstávají opuštěné a neaktivní každým rokem. Pokud můžete koupit blog s rozumnou návštěvností a prokazatelným příjmem může se jednat o další zdroj pasivního příjmu.

Ceny blogů se většinou odhadují na 24násobek měsíčního příjmu. Takže pokud blog vydělává 1 500 Kč měsíčně, jeho cena se pohybuje kolem 36 000 Kč.

Investice 36 000 Kč vám tak může zvýšit roční příjem o 18 000 Kč. Samozřejmě váš to může stát nějaký čas a úsilí udržet nebo zvýšit měsíční příjem blogu.

Najít web můžete například na Flippa.

Závěr

Způsobů jak vybudovat pasivní příjem je mnohem více. Pasivní příjem většinou vyžaduje alespoň minimální úsilí a někdy je těžké za daným zdrojem příjmu vidět kolik práce se za ním skrývá.

Vždy je potřeba se zamyslet kolik času ve skutečnosti daný zdroj příjmů vezme (a to jak vybudovat, tak udržovat) a porovnat potenciální zisk s vaším primárním zdrojem příjmů.

Nejlepší brokeři

1. místo

Skvělá reputace

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-85 % účtů retailových investorů peníze.

2. místo

Světová jednička

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 51 % účtů retailových investorů peníze.

3. místo

Oblíbená volba

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 67,85 % účtů retailových investorů peníze.
Obsah článku

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Nejnovější články

Nenechte si ujít novinky ze světa investování.

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze.