Setkal se s tím snad každý nový investor. Jen chvíli poté, co nakoupil své akcie, jejich cena klesla. Dotyčný pak mohl začít i litovat, že se do investování vůbec pouštěl. Každý kdo se investování věnuje dlouhodobě ví, že tyto ztráty jsou zanedbatelné a není důvod k panice.
Mluvíme samozřejmě o krátkodobých ztrátách u investic, kde věříme v dlouhodobý růstový potenciál.
Investování je běh na dlouhou trať
Trhy zpravidla kopírují vývoj ekonomické aktivity a reagují na globální události, jako je třeba současná koronavirová epidemie. Mnozí investoři jistě panikaří, když vidí, že hodnota jejich portfolia klesá. Nebo naopak vyšilují, že nestihli nakoupit na cenovém dnu a akcie se již delší dobu zotavují. Roli hrají i dividendy na které přestanete mít nárok, pokud akcie prodáte.
Jak je z minulosti známo, trhy se vždy po nějaké době zase vzpamatují. Například po teroristickém útoku 11. září 2001 došlo tehdy k historicky největšímu dennímu poklesu na trzích. Kdo v té době své akcie prodal, přišel o spoustu peněz. Ti kteří naopak vyčkali, se ale mohli radovat, když ceny šly chvíli po dosažení minima opět nahoru.
K dlouhodobým výdělkům z investování krátkodobé ztráty zkrátka patří. Mějte na paměti, že investování je běh na dlouhou trať, a výnosy se mnohdy projeví až po několika letech, někdy i po desítkách let. Proto musí investoři ztráty akceptovat, než se karta zase otočí a ze ztráty se stane výnos.
Investoři, kteří chtějí být neustále v plusu na svých investicích to budou mít velmi těžké.
Proměnlivost trhu je přirozená
Každodenní kolísání cen vás tedy nemusí vůbec trápit, a to ani když se jedná o pokles v rámci delšího časového úseku, třeba i jednoho roku.
Uveďme si to na příkladu populární streamovací služby Netflix. V letech 2010 až 2019 hodnota jejích akcií stoupla o 4 224 %, což z ní učinilo nejúspěšnější společnost v indexu S&P 500. Kdo v roce 2010 investoval do Netflixu tisíc dolarů, o devět let později se tak dostal na částku přes 42 tisíc dolarů. Přitom mezitím akcie Netflixu významně klesaly, například v roce 2011 dokonce až o 79 %. V tu chvíli by se majitelé těchto akcií pravděpodobně „krve nedořezali“, pokud ale vydrželi, nebo ještě lépe, přikupovali akcie za levněji, investice se jim vyplatila několikanásobně.
V podstatě tedy nezáleží na tom, jak velká ztráta ve vašem portfoliu zrovna je, ale jak se k ní postavíte. Je důležité zanechat si chladnou hlavu a udržet své emoce na uzdě. Snažte se krátkodobý šum na akciovém trhu ignorovat a zaměřte se raději na to, jak být ekonomicky aktivní, váš čas je to nejcennější co máte. Držte se vaší dlouhodobé investiční strategie, nesnažte se časovat dno trhu, ale ani neprodávejte, když zrovna prodávají akcie všichni ostatní. Jednejte tedy, jako by se nic nestalo, a počkejte si, až hodnota zase vystoupá. Uvidíte, že se vaše strategie v budoucnu vyplatí.