Search
Close this search box.

Coinmate: recenze, diskuze a zkušenosti 2024

Co je Coinmate a jaké služby nabízí? Pro koho se hodí? A v čem vyniká nad konkurencí a jaké jsou naopak slabší stránky?

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Svět kryptoměn nenechává chladným nejednoho investora. A nejenom investora –⁠ kryptoměny pomalu ale jistě prosakují i do běžného života. Mnoho lidí je běžně používá pro platbu přes eshopy i v některých kamenných obchodech či podnicích.

Ke správě, nakupování či obchodování s kryptoměnami je zapotřebí zprostředkovatel, aplikace, služba, která vám tyto možnosti poskytne. Na trhu jich je již několik, v této recenzi se zaměříme konkrétně na Coinmate. Najdete v této společnosti vše, co pro vaše plány s kryptoměnou potřebujete?

Co je Coinmate? 

Coinmate jakožto kryptoměnová burza byla založena roku 2014, funguje tedy již zhruba devět let. Co je velmi důležité zmínit – jedná se o první českou kryptoměnovou burzu. Velkou část klientely tedy má hlavně zde v Česku, známá je však i v jiných evropských zemích. Mnoho uživatelů tak oceňuje český web, podporu, měnu a lokalizaci – k tomu ale více v podrobnější části recenze. 

Jaké služby Coinmate nabízí? 

Coinmate se opírá o dva základní produkty, přičemž každý se bude hodit pro trochu jiný typ uživatele. Pokud je vaším hlavním cílem pouze jednoduchý a rychlý nákup či prodej kryptoměn za české koruny (případně eura), pak bude bohatě stačit “obyčejná” směnárna. Pro trochu náročnější klienty, kteří mají zájem spíše o obchodování a investování jako takové, je připravena klasická burza, která umožňuje sledovat grafy a zadávat pokročilejší typy příkazů. 

Obě varianty fungují přes webovou platformu a jsou maximálně jednoduché tak, aby dávaly smysl i úplnému začátečníkovi.

Co lze u Coinmate obchodovat? 

Coinmate je v rámci investic do kryptoměn spíše takovým odrazovým můstkem – alespoň z hlediska velikosti portfolia, které nabízí. Pro začátečníky nebo pro ty, co chtějí investovat jen do některé z nejznámějších kryptoměn, bude plně postačovat. Pokud ale hledáte trochu exotičtější a méně populární kryptoměny, tak zde nejspíše nepochodíte. Skrze Coinmate lze obchodovat Bitcoin, USDT, Ethereum, Cardano, Solanu, Litecoin, Ripple a Dash, tedy celkem osm různých kryptoměn.

Co oceníte, to je možnost nákupu za české koruny a eura, takže nemusíte řešit ještě převod klasické měny a poplatky za směnu.

Jak probíhá nákup a prodej kryptoměn u Coinmate?

Jak už jsme zmínili, skrze Coinmate se můžete dostat ke kryptoměnám dvěma způsoby. Ten jednodušší je otázkou pár minut. Prvním krokem je registrace na webových stránkách Coinmate. K tomu je potřeba potvrdit svou identitu, díky využití Bank ID to ale nemusí být žádný zdlouhavý proces a vše bude okamžitě zpracováno. Dále pak už jen stačí vybrat měnu a částku, za kterou chcete nakupovat – kartou či bankovním převodem. Pro nakoupené kryptoměny nemusíte mít zřízenou externí peněženku, Coinmate vám je zároveň může uchovat.

Nákup a prodej skrze burzu je o trošku komplikovanější. Pokud jste však již někdy viděli jakoukoliv investiční brokerskou platformu, tak se není čeho obávat. Na burze můžete zadávat různé typy příkazů včetně Market order, který nakoupí nebo prodá požadovanou kryptoměnu za nejlepší aktuálně nabízenou cenu. 

Poplatky u Coinmate

Burza Coinmate má poplatky přehledně a transparentně vypsané na webu a pro každou kryptoměnu jsou trochu jiné. Za vklady se neplatí, za výběry už ano, a to pevně stanovenou částku, ne procentuálně.
Poplatky za obchodování se pak odvíjejí od dvou faktorů – zda daná pozice likviditu trhu přidává nebo odebírá (tzv. maker vs. taker) a dále dle 30denního objemu obchodování. Tam platí, že čím větší objem jste za poslední měsíc zobchodovali, tím výhodnější podmínky jsou pro vás připraveny. Pro běžného obchodníka, který nepřesáhne měsíčně 10 000 eur, platí 0,3% až 0,35% poplatek za obchod.  

Vklady a výběry u Coinmate

Co většina českých obchodníků na Coinmate oceňuje, to je možnost obchodování v CZK. Zbavujete se tak ztrát ze směny na zahraniční měnu jako u některých jiných burz.
Vklady i výběry jsou i z toho důvodu velmi snadné. Pro vložení financí stačí použít bankovní převod, GoPay nebo vložit i již vlastněné kryptoměny (samozřejmě pokud jsou v portfoliu Coinmate). Vklad skrze bankovní převod je bez poplatku, karta je s poplatkem.
Výběr funguje obdobně – stačí použít bankovní převod, nebo si kryptoměny můžete převést do vlastní peněženky. Za výběr peněz se platí 25 Kč (případně 1 EUR), výběr kryptoměn je, jak už bylo zmíněno výše, u každé z nich trochu jiný. 

Jak na registraci u Coinmate?

Obchodovat na burze a nakupovat kryptoměny lze pouze po zaregistrování a ověření totožnosti, i u Coinmate je tedy prvním krokem registrace. Pro založení účtu je proto třeba vyplnit základní formulář, zaregistrovat se s pomocí e-mailu, vytvořit heslo a potvrdit identitu – to lze skrze BankID nebo aplikace Idenfy. Následuje krátký dotazník, který pomůže Coinmate lépe pochopit vaše znalosti a investiční záměry.
Zní to jako poměrně zdlouhavý proces, vše je však otázkou jen několika málo minut. 

Vzdělávání u Coinmate

Většina brokerů se v poslední době snaží poskytovat svým uživatelům a klientům také určitou přidanou hodnotu v podobě článků a studijních materiálů. Coinmate má na svých stránkách tři užitečné pilíře. Zaprvé jsou to nejčastější otázky a odpovědi, které pomohou hlavně s orientací v platformě jako takové. Dále je to blog, na kterém se pravidelně objevují články s novinkami ze světa kryptoměn, rozhovory i zajímavé tematické úvahy. A do třetice je zde “Krypto akademie”, která může být skvělým odrazovým můstkem pro nováčky a začátečníky, protože je provede jak úplnými základy ve smyslu “Co je to Bitcoin?”, tak i trochu specifičtějšími tématy jako “Strategie DCA”. 

Zabezpečení Coinmate

Coinmate za sebou nemá žádný problém s hackerskými útoky. Pokud by k něčemu takovému přeci jen došlo, pak má tato burza 95 % prostředků uložených offline a byly by tudíž v bezpečí. Účet jako takový je pak dobré chránit s pomocí dvoufaktorového ověřování, např. skrze aplikace jako je Google Authenticator. To doporučuje i samotná burza Coinmate. 

Zákaznická podpora Coinmate

Pro většinu základních otázek poslouží přehledné otázky a odpovědi na webových stránkách. Dále je k dispozici e-mailový formulář, na nějž dostanete odpověď do 24 hodin. V urgentních případech je možné se do společnosti dovolat telefonem a případně je k dispozici i pobočka. Tím, že se jedná o burzu založenou v České republice, tak se komunikace se společností výrazně usnadňuje a samozřejmostí je, že veškerá komunikace i administrativa probíhá v českém jazyce. 

Recenze Coinmate 

Pokud bychom měli Coinmate srovnat s konkurencí a najít jeho místo na trhu, pak máme hned několik úhlů pohledu. Pro zkušené investory, kteří hledají pokročilejší pokyny, možnosti diverzifikace a obchodování se pravidelně věnují, budou asi lepší některé komplexnější platformy a brokeři. Naopak ti, kteří si chtějí burzu s kryptoměnami spíše “oťukat” a s kryptosvětem se seznámit, jistě ocení jednoduchost a přehlednost právě této burzy. 

Portfolio je menší, naleznete tu osm kryptoměn, které patří mezi ty nejpopulárnější. Systém poplatků je pak transparentně k dohledání na webových stránkách. Ceny patří k průměru na trhu, pro někoho mohou být výhodné, pro jiné ne – vždy záleží na obchodní strategii. 

Kde by Coinmate určitě mohl přidat, to je vytvoření mobilní aplikace, což by obchodování a nákup ještě více zpřístupnilo a urychlilo. Naopak plusovým bodem je určitě česká lokalizace a vše, co s ní souvisí. 

Výhody a nevýhody Coinmate 

Potřebujete vidět silné a slabé stránky Coinmate stručně a jasně? Není problém!

Výhody:

  1. Jednoduchost
  2. Čeština
  3. Možnost obchodovat za CZK
  4. Přehledné poplatky

Nevýhody:

  1. Malé portfolio – pouze osm kryptoměn
  2. Nižší likvidita
  3. Dle recenzí horší zákaznická podpora

Co o Coinmate říkají klienti?

Coinmate má naprostou většinu klientů z České republiky. Oceňují především velmi jednoduchý přístup a přehledné stránky, dále to, že mohou komunikovat s firmou v češtině a že mohou obchodovat v CZK. Na druhou stranu vyčítají burze malé portfolio a občas se objevují i komentáře na pomalejší nebo nedostatečné vyřízení dotazů a problémů skrze zákaznickou podporu.
V rámci názoru na Coinmate bude hodně záležet, jaký typ klienta službu zkouší. Pro začátečníky a nenáročné obchodníky bude zcela dostačující, zkušenější a náročnější investoři už nejspíše spokojeni nebudou. 

Shrnutí

Coinmate jako první česká burza kryptoměn určitě má své pevné místo na trhu. Na to, jak dlouho funguje, je poměrně malá – alespoň co se portfolia nabízených kryptoměn týče. Pro nákup a prodej těch nejznámějších ale zcela postačí. Hodí se tak hlavně pro nováčky nebo pro někoho, kdo nepotřebuje budovat široce diverzifikované portfolio. Pokud do těchto kategorií patříte, tak jistě oceníte i jednoduchou a rychlou platformu. 

Základní služba funguje spolehlivě, Coinmate má však jistě ještě velký potenciál pro celkový růst a rozvoj. 

Často kladené dotazy

Aktuálně jsou to Bitcoin, USDT, Ethereum, Solana, Cardano, Litecoin a Ripple.

Zatím bohužel ne, Coinmate lze používat pouze přes jejich webové rozhraní.

Pokud nemáte zřízenou vlastní peněženku, tak Coinmate samozřejmě funguje i jako úschovna.

Video

Užitečné odkazy

Nejlepší brokeři

1. místo

Skvělá reputace

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-85 % účtů retailových investorů peníze.

2. místo

Světová jednička

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 51 % účtů retailových investorů peníze.

3. místo

Oblíbená volba

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 67,85 % účtů retailových investorů peníze.
Obsah článku

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Nejnovější články

Nenechte si ujít novinky ze světa investování.

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze.