Co nabízí platforma Dluhopisomat a čím je jedinečná? Jaké dluhopisy zde najdete? Co o Dluhopisomatu říkají klienti a pro koho se hodí?
Slovo inflace slýcháme na každém rohu. A tak o způsobech, jak před ní uchránit své úspory, přemýšlí i lidé, kteří dříve nic podobného neřešili.
Investování patří k oblíbeným řešením. Pokud se necítíte na nákup volatilních kryptoměn a na nemovitosti vám schází dostatek financí, nabízí se například dluhopisy. A na ty se zaměřuje platforma
Dluhopisomat. Podívali jsme se blíže na to, jaké služby poskytuje, pro koho se hodí a v neposlední řadě jsme zjišťovali, jak je na tom po stránce bezpečnosti. Čtěte dál!
Co jsou dluhopisy?
Dluhopisy patří spolu s akciemi k nejoblíbenějším druhům cenných papírů. Vydává je emitent (např. stát, obec nebo společnost) s cílem získat kapitál pro své aktivity. Dluhopisem se emitent zavazuje věřiteli (investorovi) splatit ve stanoveném termínu danou částku a také úrok, kterému se někdy říká též kupón. Existuje celá řada typů a dělení dluhopisů, a to například podle způsobu úročení, emitenta nebo doby splatnosti.
Co je Dluhopisomat a co tato platforma nabízí?
Dluhopisomat funguje od roku 2017 a vznikl pod záštitou investiční skupiny CFG. Nejprve platforma fungovala pouze jako tržiště dluhopisů, v roce 2022 pak začala umožňovat online nákup a spustila také funkci srovnávače. V současné době se jedná nejen o první, ale také o největší srovnávač dluhopisů, najdete jich tu více než tisíc. Pro běžné uživatele to znamená, že si tu můžete dluhopisy porovnat a vybrat ten, který vám svými parametry bude nejvíce vyhovovat, a mnoho z nich si také můžete rovnou zakoupit. Zároveň je ale možné zde svůj vlastní dluhopis vydat. Od ostatních podobných platforem se Dluhopisomat liší velkým důrazem na bezpečnost a prověřování dluhopisů.
Jak funguje srovnávání dluhopisů přes Dluhopisomat?
Srovnávač Dluhopisomatu zahrnuje velkou většinu firemních dluhopisů v České republice. Ty si můžete porovnávat dle několika faktorů. Jedním z těch, který by vás měl určitě zajímat, je jeho rizikovost. Tu srovnávač vyhodnocuje podle kalkulačky skóre rizikovosti na základě Scorecardu Ministerstva financí.
Dále můžete dluhopisy srovnávat podle úrokové sazby, zajištění, splatnosti nebo třeba možnosti zakoupit je online. K dispozici jsou i pokročilé filtry, kdy si vybíráte třeba podle oblasti podnikání. Srovnávač vám tak ušetří spoustu času a hledání.
Jak začít investovat přes Dluhopisomat?
Vše je opravdu jednoduché. Pomocí srovnávače nebo podle svých vlastních preferencí si na webu vyberete dluhopis, který chcete zakoupit. V mnoha případech je to možné i online, takže pouze vyplníte objednávku (obvykle už na stránkách emitenta), spojíte se se zástupcem emitenta a případně telefonicky vyřešíte dotazy nebo další náležitosti, zašlete danou částku a začínáte vydělávat.
Dluhopisy vám poté přijdou v papírové podobě poštou. Výnosy vám pak budou pravidelně chodit na váš účet. Pokud si nebudete čímkoliv jisti, můžete využít poptávkového formuláře, na jehož základě se s vámi některý z pracovníků spojí a poradí.
Minimální částka pro investici na Dluhopisomatu však činí 25 000 Kč, což může být pro někoho vysoká suma.
Jaké jsou výnosy na Dluhopisomatu?
Průměrný výnos dluhopisů se pohybuje mezi 6 a 11 %. Narazit můžete i na investice s vyšším výnosem, k těm se ale většinou váže vyšší riziko. Jakmile kliknete na tlačítko “objednat online”, dostanete se na stránku emitenta, kde přehledně uvidíte svůj výnos na základě výše investice očištěný o 15% daň z výnosu.
Úroky bývají obvykle vypláceny kvartálně, ale narazit můžete i na takové, které jsou vypláceny s jinou frekvencí, například měsíčně.
Jak Dluhopisomat emitenty prověřuje?
Dluhopisy nabízené Dluhopisomatem jsou skutečně důkladně prověřovány. Procházejí hned 45 kritérii, většina z nich je zajištěná majetkem a emisní dokumenty jsou právně ověřené. Tímto sítem se povede projít jen 1 firmě ze 17.
Při posuzování jsou rozhodujícími kritérii velikost společnosti, zisk nebo třeba to, zda je firma auditovaná či nikoliv, přihlíženo je i k referencím emitenta, spolehlivosti a účelu emise a pozor si Dluhopisomat dává i na oblast podnikání nebo záporný kapitál.
Jaká rizika jsou spojená s nákupem dluhopisů přes Dluhopisomat?
Ačkoliv se dluhopisy řadí mezi méně rizikové investice a Dluhopisomat emitenty důkladně prověřuje, stále se jedná o investici. Což znamená, že se k ní vždy váže určité riziko.
Spojené je především s tím, že emitent nemusí své závazky splácet, což se však podle informací Dluhopisomatu v jeho historii doposud nestalo.
Jaké má Dluhopisomat poplatky?
S nákupem dluhopisů na této platformě se nepojí žádné poplatky. Výjimkou může být pouze předčasné vystoupení z investice. Počítejte však s tím, že pokud si dluhopis kupujete jako fyzická osoba, výnosy vám budou chodit už zdaněné 15% daní z výnosů.
Přemýšlíte nad tím, na čem tedy Dluhopisomat vydělává? Finance získává spoluprací s emitenty, kteří platí poplatky spojené s reklamou svých dluhopisů na webových stránkách.
Pro koho se Dluhopisomat hodí?
Dluhopisomat se hodí pro všechny, kdo chtějí investovat do dluhopisů, a zároveň chtějí minimalizovat riziko a vybírat si mezi ověřenými emitenty.
Platforma má nastavená přísná kritéria. Díky srovnávači pak usnadní a urychlí výběr vhodného dluhopisu běžným investorům. Tyto služby tak mohou využít i úplní začátečníci. Protože ale Dluhopisomat nabízí i možnost své dluhopisy skrz platformu vydávat, hodit se může i pro firmy.
Co o Dluhopisomatu říkají klienti?
Pokud se podíváme na hodnocení platformy zákazníky, kteří zde dluhopisy nakoupili, najdeme vesměs velmi pozitivní recenze. Klienti oceňují jak kritéria nastavená pro hodnocení emitentů, tak přehlednost nabídky i profesionální vystupování.
Velmi si chválí také přístup pracovníků a celkovou komunikaci. Kladné reference přidávají i investoři, kteří byli zpočátku ke službě skeptičtí nebo dosud neměli s obdobnými službami zkušenost. Negativní zkušenosti se prakticky neobjevují.
Zákaznická podpora Dluhopisomatu
Zákaznickou podporu Dluhopisomatu můžete kontaktovat telefonicky, e-mailem nebo přes online formulář. Na telefonu jsou k dispozici od pondělí do pátku od 9 do 18 hodin. Využít můžete i službu, kdy zadáte své telefonní číslo a společnost se vám sama zdarma do 1 minuty ozve.
Zákon neumožňuje zástupcům poskytovat vám investiční rady, ale samozřejmě může poradit ohledně samotného fungování platformy nebo zodpovědět další dotazy k nabídce a službám. Úroveň komunikace je často vyzdvihována i mezi spokojenými klienty.
Výhody a nevýhody Dluhopisomatu
Pojďme si shrnout hlavní pozitiva i negativa platformy Dluhopisomat, abyste si mohli ujasnit, co vám služba přinese a zda se pro vás hodí.
Výhody:
- Důkladné a přísné prověřování nabízených dluhopisů
- Srovnávač dluhopisů ušetří spoustu času
- Široké možnosti filtrace dluhopisů podle různých kritérií
- Velké množství kladných recenzí klientů
- Podrobné a přehledné informace na webu
- Jednoduchý nákup i pro začátečníky
- Nulové poplatky
Nevýhody:
- Minimální investice 25 000 Kč
- Zatím je Dluhopisomat stále spíše mladou a méně známou společností
Recenze Dluhopisomat.cz
Dluhopisomat je v mnoha ohledech v ČR přelomovou platformou. Vznikl i z toho důvodu, že trh s dluhopisy je u nás málo regulovaný a vydávají je i rizikové firmy, kterým byste nejspíš své finance svěřit nechtěli.
Pro běžného investora je pak složité se v této divočině zorientovat. Dluhopisomat proto přišel s tržištěm dluhopisů, v němž najdete pouze podrobně prověřené emitenty. Zároveň nabízí srovnávač zahrnující většinu dluhopisů v ČR, který vám usnadní rozhodování a výběr. Ocenit tak lze i samotnou myšlenku stojící za vznikem Dluhopisomatu.
Kladně hodnotíme také podobu a přehlednost celé platformy. Rychle se v ní zorientujete, je plná informací, nákup dluhopisů je rychlý a snadný. Díky tomu může Dluhopisomat zaujmout i investiční začátečníky. Plusové body lze přičíst i za sekci s často kladenými dotazy a řadu možností, jak společnost kontaktovat.
Suma sumárum, Dluhopisomatu nelze moc co vytknout. Připomeňme, že nejnižší možná částka investovaná do dluhopisů je zde 25 000 Kč, což může odradit menší investory. Tato informace by mohla být o něco transparentněji uvedená na webu, najdeme ji aktuálně v sekci s často kladenými dotazy.
Často kladené dotazy
Je třeba danit výnosy z dluhopisů?
Ano, výnosy z dluhopisů podléhají 15% dani z výnosů. Pokud je však nakupujete jako fyzická osoba, pak připadá povinnost platit daň na emitenta a vy tak dostanete výnosy už zdaněné.
V jaké podobě dluhopis z Dluhopisomatu dostanu?
Dluhopis vám přijde poštou ve fyzické, tištěné podobě.
Jsou investice přes Dluhopisomat bezpečné?
Dluhopisomat emitenty prověřuje hned 45 kritérii a obstojí jen 1 společnost ze 17. Tím je sníženo riziko, neznamená to však, že se zcela eliminuje. Jako u každé jiné investice i u dluhopisů platí, že jsou rizikové, a je třeba k nim takto i přistupovat.
Video
Užitečné odkazy
- Dluhopisy vysvětleny – financnivzdelavani.cz
- Co je dluhopis? – investice.cz
- Rizika spojená s dluhopisy – mesec.cz