Patříte k těm, kteří žijí „od výplaty k výplatě“ a na konci měsíce si musí dávat velký pozor na to, za co utrácí? Chtěli byste zažít ten pocit, kdy si bez velkého rozvážení můžete zaplatit například dovolenou v exotice, aniž byste se pak museli v něčem omezit?
Dosažení finanční nezávislosti je snem každého, ne všem se ale podaří finanční nezávislost dosáhnout. Abyste se k tomuto cíli přiblížili, přečtěte si, jaké zvyky byste si měli osvojit.
1. Určete si životní cíl
Co konkrétně pro vás finanční svoboda znamená? Vezměte si tužku a papír a detailně popište, čeho byste chtěli dosáhnout a v kolika letech nejpozději. Uveďte i, kolik byste si přáli mít na účtu a jak by měl vypadat váš vysněný životní styl.
Pro většinu lidí se jedná o pobírání doživotní renty k pokrytí veškerých vašich výdajů.
Čím víc se nad tím zamyslíte a rozepíšete se, tím pravděpodobněji se vám cíl splní. Řada psychologických studií vám to potvrdí.
Poté od zapsaného věku odečtěte svůj věk, abyste věděli, kolik vám zbývá času. Z toho si vymezte jednotlivé milníky a rozplánujte si podle nich menší cíle, které byste do té doby měli stihnout. Seznam poté mějte co nejvíc na očích.
Kolik peněz je potřeba k dosažení finanční nezávislost
2. Naplánujte si měsíční rozpočet a myslete ekonomicky
Sepište si měsíční výdaje domácnosti a spočítejte si je. Poté se zamyslete, které z nich jsou opravdu nutné a jestli by jejich výše nešla snížit. Čím více omezíte své výdaje, tím snadnější bude dosáhnout vašich cílů.
Než za něco své peníze utratíte, snažte se rozlišit, jestli to opravdu potřebujete, nebo jestli se bez toho obejdete. Pokud se jedná o druhý případ, raději peníze odložte stranou. Na základě opravdu nezbytných položek si sestavte měsíční rozpočet a ten se snažte nepřekračovat.
3. Spořte a investujte
Bezplatné spořicí účty dnes nabízí řada bank, stejně tak i spousta zaměstnavatelů přispívá na penzijní připojištění. Zjistěte si, zdali to není i váš případ, a pokud ano, důchodové připojištění, případně jiné spořicí konto, si sjednejte. Nespořte však více než na pokrytí vašich měsíčních výdajů v následujících 3 – 12 měsících. Nadbytek peněz investujte, vhodnou dlouhodobou investicí jsou indexové fondy do kterých investujeme formou etf. Přestože investování trvá delší dobu, vyžaduje disciplínu a trpělivost, jedná se o zaručený způsob, jak zvýšit objem vašich financí a časem pokrýt vaše měsíční náklady příjmy z investic.
4. Zvyšujte si svou finanční gramotnost
Vzdělávání je důležité v jakémkoli věku a dobré povědomí o finančním světě přijde vždy vhod. Proto sledujte dění kolem daňových a dalších finančních zákonů, aby vám neuteklo nic, díky čemu byste mohli ušetřit. Také je například dobré si každoročně upravit pojištění auta, jelikož jeho cena se postupně snižuje, a tím pádem i cena pojištění. Zkrátka snažte se být „v obraze“, co se financí týče, a neustále hledejte způsoby, jak více ušetřit. Zvažte také investici do účetního nebo finančního poradce.
5. Starejte se o sebe a své věci
V dnešní konzumní společnosti bývá zvykem, že se lidé moc nestarají o své věci, a v případě jejich poničení či rozbití si jednoduše koupí nové. Takové výdaje jsou ale zbytečné.
Například mobilní telefon, pokud s ním budete zacházet opatrně, vám může vydržet spoustu let. Dalším příkladem je osobní automobil – stačí se o něj pravidelně starat a jeho životnost se tím podstatně prodlouží.
Takovou péči si však zaslouží veškerý váš majetek, od domácích spotřebičů až po vaše boty. Bude vás to stát mnohem méně, než kdybyste je zanedlouho měli nahradit.
Stejně tak byste se měli starat i o sebe. Zdraví je koneckonců to nejdůležitější co máte. Sportujte, jezte zdravěji, choďte do přírody, přestaňte kouřit a omezte alkohol. Předejdete tak onemocněním, která by vás mohla vyřadit z pracovního procesu na delší dobu, což by vaší finanční situaci určitě nepomohlo.