Poslední dobou se stále více diskutuje a rostou obavy z možného příchodu recese, která by pravděpodobně znamenala propad cen akcií na kapitálových trzích. Růst ekonomiky však zatím stále pokračuje a nevypadá to, že by se měl v nejbližší době pozastavit. Recese je nevyhnutelná, ekonomika roste v cyklech které zahrnují období poklesu ekonomiky které je následované dalším růstem.
Prodat akcie a držet hotovost se může zdát jako dobrý nápad, ale jedná se o jednu z typických chyb kterou může investor udělat.
Jak nastavit investiční portfolio v recesi?
V období recese se pro dlouhodobé pasivní investory nic nemění, načasovat začátek i konec recese je velmi obtížné. Může se to zdát jednoduché, myslíte si, že v nejbližší době spadnou ceny akcií a nechcete mít v té době zainvestované peníze aby jste se vyhnuli ztrátě jejich hodnoty. Prakticky je ale časování trhu velmi obtížné a snažit se o to může vás může stát peníze které by jste z akcií za tu dobu získali.
Studie ukazují, že pokud nahromadíte hotovost před propadem trhu tak riskujete, že propásnete zpětný růst cen do nových výšin. Emoce mohou být proti vám a budete čekat s nákupem akcií příliš dlouho a ještě tak ztratíte váš čas.
Nejhorší dny a propady na trhu jsou často následovány nejlepšími dny.
K většině zisků na trhu navíc dochází během velmi krátkých časových období (zisky jsou nerovnoměrně rozložené)a mnohem více peněz je ztraceno čekáním na korekci trhu než během jejího trvání.
Investujte jako by se nic nedělo
Investujte do akcií s dlouhodobým horizontem a věřte v dlouhodobý růst hodnoty firem do kterých investujete a nemusíte se propadu cen obávat. Zamyslete se nad tím, jak levné budou akcie a komodity v recesi. Pokud budete nadále investovat vaše příjmy můžete akcie později prodat za vyšší ceny.
Výjimkou může být pokud se blíží konec vašeho investičního horizontu a plánujete prodávat akcie a pobírat rentu. V takovém případě bude záležet na vašich očekávaných výdajích a vašem důchodovém plánu.
Pravděpodobně však plánujete několik příštích let investovat a nic se tak pro vás nemění. Pokud recese nastane, s velkou pravděpodobností se ceny akcií do pěti let dostanou do nových výšin. Stačí během této doby pravidelně investovat a kupovat akcie ve větším množství za stejnou kupní cenu (pravidelně investovanou částku) a časem budete odměněni.
Co můžete před recesí udělat
Pokud chcete spát klidněji můžete zvýšit vaši finanční rezervu, nedělejte to však s cílem koupit akcie levněji, ale spíše z obav důsledků recese na vaše zaměstnání a příjmy.
Zpravidla se doporučuje mít jako finanční rezervu 3 – 6 měsíců vašich běžných výdajů, pokud však vaše zaměstnání není jisté a nebo se vám zdají ceny akcií příliš nahoře a chcete spát klidněji, můžete se od 3 měsíců přesouvat k 6 a nebo i do rozsahu 6 – 12 měsíců.
Další způsoby jak se na recesi připravit:
- Ujistit se, že máte stabilní zaměstnání a příjem který budete moci nadále investovat
- Investovat do svých dovedností
- Pravidelně rebalancovat portfolio pokud některá třída aktiv ve vašem portfoliu přesáhne vaši cílovou alokaci
Závěr
Pokud máte jasný dlouhodobý investiční plán pak je nejlepší se jej držet napříč tomu co dělá trh. Spousta propadů cen akcií zpočátku vypadá daleko hůř než zpětně na dlouhodobém grafu vývoje cen. Se snahou předvídat jakým způsobem se ceny akcií budou pohybovat vám nepomůžeme.
Pasivní investování, především prostřednictvím ETF fondů je ve své podstatě „nudné“ a spíše než sprintu se podobá maratonu. Snaha časovat trh je zbytečný hazard který vás může stát čas i peníze.