Search
Close this search box.

6 tipů, kde koupit NFT v roce 2025 – recenze (NFT tržiště)

Shrnutí: NFT je stále ještě kontroverzní téma, ale pro některé velmi zajímavou příležitostí. Nákup NFT je poměrně jednoduchý, když víte, kde hledat. Mrkněte na moje oblíbená tržiště NFT. OpenSea a Binance patří k mým favoritům.

Lídr na trhu

OpenSea

Nejznámější tržiště pro ty, kdo chtějí jít na jistotu.

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Výběr redakce

Binance

Známá platforma pro obchod s kryptoměnami.

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Uživatelsky přívětivé

Crypto.com

Přehledné tržiště, které kromě NFT nabízí i kryptoměny.

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Další na zvážení

SuperRare

Tržiště, které se specializuje na exkluzivní digitální umění.

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Investiční fenomén budoucnosti, to jsou NFT. Co se skrývá pod názvem NFT, jak na nich vydělat a má smysl do nich vůbec investovat? To vše se dozvíte v dnešním článku.

Které tržiště NFT jsou podle mého průzkumu nejlepší?

  1. OpenSea
  2. Binance NFT
  3. Crypto.com NFT
  4. SuperRare
  5. Rarible
  6. Axie Marketplace

NFT je poměrně nový koncept, který nemá na trhu obdoby. Pod těmito třemi písmenky se skrývá pojem “non-fungible token”, což by se dalo přeložit jako nenahraditelný token. V praxi si pod tím můžete představit originální digitální soubory často v podobě umění, obrázků či obdobných předmětů digitální povahy. Tak, jako se dřív investovalo do obrazů slavných mistrů, můžete v dnešní době investovat do NFT. Díky NFT máte důkaz, že jste jediným a prokazatelným vlastníkem daného souboru. Záznam o této investici zůstane již navždy v tzv. blockchainu. Ten slouží k zaznamenávání všech virtuálních transakcí tohoto typu a pokud již investujete do kryptoměn, nebo se o ně alespoň zajímáte, tak jste se s tímto pojmem jistě setkali. Pro ty ostatní – blockchain je zjednodušeně řečeno decentralizovaná databáze, která v sobě uchovává záznamy o všech uskutečněných aktivitách a transakcích.

O NFT již základní představu máme. Kde ale nějaké nakoupit nebo naopak prodat? Právě k tomu účelu vznikají NFT tržiště – online prostor, na němž se může potkat poptávka s nabídkou. Tržišť je několik, na každém z nich můžete nakoupit jiná digitální umělecká díla. Pro obchodování na takovémto tržišti potřebujete v podstatě jen email a přístup k internetu (a samozřejmě, v případě opravdového nákupu, i nějaký kapitál). Následně si vyberete jedno z tržišť, zaregistrujete se a uskutečníte transakci.

Nelze říct, že by jedno tržiště bylo lepší než druhé. Pro snadnější rozhodování a přehledné porovnání vám ale v následujících odstavcích ty nejznámější představíme.

Je NFT rozumná investice, nebo jen přefouklá bublina, která, jako většina trendů v dnešní době, velice rychle splaskne a upadne v zapomnění? Těžko říct, odpověď na tuto otázku ukáže jedině čas. Aktuální příznivci NFT mají ale hned několik důvodů, proč vnímají tento produkt za smysluplný.

Základní myšlenka vlastně není nic nového. Lidé vždy obdivovali a milovali umění. Vždy ho velice rádi vlastnili, a to i v případě, že byla jednotlivá díla extrémně drahá. Každý by si mohl vytisknout na papír malbu Vincenta van Gogha. Ta pravá hodnota se ale skrývá pouze v originále. V jeho autenticitě, nenahraditelnosti a symbolice. NFT tedy můžeme vnímat jako přirozený vývoj trhu umění – reakci na digitalizaci ve všech oblastech, kulturu (vyšší i nižší) nevyjímaje.

Druhý, praktičtější důvod, je investiční příležitost, kterou v NFT vidí někteří investoři a obchodníci. Nejdříve rostla popularita kryptoměn. Nyní jsou to NFT – narozdíl od kryptoměn jsou NFT zcela unikátní. Nedají se směnit mezi sebou navzájem, nedají se dělit a porcovat.

Na jejich hodnotě se dá spekulovat a vydělávat (tak, jako je to u klasického umění).
Jako třetí skupinu lidí, kteří kupují NFT, bychom mohli uvést fanoušky, kteří nutně nehledají prospěch nebo výnos, ale zkrátka fandí moderním technologiím a zajímá je, kam může tento nový směr vést.

1. OpenSea recenze

Nejznámější tržiště pro ty, kdo chtějí jít na jistotu.

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

OpenSea tržiště vzniklo roku 2017 a za tu dobu se stalo lídrem na trhu NFT. Jednou z jeho hlavních výhod jsou anonymní nákupy – postačí vám jakákoliv Ethereum peněženka. Platforma je velice přehledná a přímočará, poměrně nově je také k dispozici mobilní aplikace. V případě nejasností je k dispozici rozsáhlé centrum pomoci, kde naleznete odpovědi na většinu otázek.

Trh na OpenSea je velmi živý, naleznete zde obrovské množství NFT a ostatní obchodníci jsou zde aktivní, takže se nemusíte obávat stagnace. Díky tomuto nárůstu uživatelů a trvalému fungování se nemusíte bát, že by šlo o scam.

Výhody

  • Anonymní nákupy
  • Velké množství NFT
  • Aktivní komunita a podpora
  • Solidní tým developerů
  • Vhodné pro začátečníky

Nevýhody

  • Vysoké poplatky

2. Binance NFT recenze

Známá platforma pro obchod s kryptoměnami.

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Binance začalo jako tržiště pro obchod s kryptoměnami a momentálně je v podstatě největší globální burzou kryptoměn. Přizpůsobilo se však novému trhu a nyní nabízí právě i nákup a prodej NFT. Pro nákup je potřeba založit účet. Platit můžete ve třech různých kryptoměnách – BNB, BUSD nebo ETH.

Pokud hledáte jednoduchou a přehlednou platormu s nízkými poplatky, případně pokud chcete obchodovat nejen s NFT, ale i s kryptoměnou, pak pro vás může být toto tržiště ideální varianta.

Výhody

  • Nízké poplatky
  • Velké množství NFT
  • Možnost obchodovat kryptoměny na Binance

Nevýhody

  • Mladší trh – nemá raritnější kousky NFT
  • Začátečníky může trochu zahltit velká struktura Binance trhů

3. Crypto.com NFT recenze

Přehledné tržiště, které kromě NFT nabízí i kryptoměny.

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Crypto.com, jak už je poměrně zřetelné z názvu, začala jako burza pro kryptoměny. Své služby ale rozšířila právě o nabídku NFT. Crypto.com spolupracovalo s mnoha známými umělci, takže některá NFT patří k velmi zajímavým kouskům. Výhodou této platformy je její jednoduchost a možnost nakoupit NFT za více než 20 různých kryptoměn. A nejen to – oproti konkurenci je můžete zakoupit i klasicky platební kartou.

Pro obchodování je nutné se nejprve registrovat. Orientace v jednotlivých kategoriích je pak již velice jednoduchá a přímočará. Platforma bude ideální pro někoho, kdo se nechce zabývat kryptoměnami a hledá uživatelsky příjemné prostředí.

Výhody

  • Bez poplatků za nákup NFT
  • Velmi jednoduchá platforma
  • Možnost nákupu v mnoha kryptoměnách a kartou
  • Možnost obchodovat kryptoměny

Nevýhody

  • Pomalejší uživatelská podpora

4. SuperRare recenze

Tržiště, které se specializuje na exkluzivní digitální umění. 

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

NFT na tržišti SuperRare jsou založeny na ETH-blockchainu. Jednotlvá díla můžete procházet skrze celou řadu filtrů, funguje zde prmární i sekundární trh. Pokud NFT kupujete, platíte poplatek 3 %, v případě, že jste na straně tvůrce a NFT prodáváte, platíte 15 %. Pro obchodování na SuperRare musíte mít ETH peněženku.

SuperRare má velmi jednoduchý a intuitivní design, funguje velmi minimalisticky a zaměřuje se na specifickou oblast umění – radost tedy udělá spíše osobám, které oceňují uměleckou hodnotu jednotlivých ETF.

Výhody

  • Přehledná a minimalistická platforma
  • Zajímavá umělecká díla
  • Exkluzivní NFT
  • Vysoká kvalita umění

Nevýhody

  • Platba pouze v ETH
  • Možná ne zcela ideální pro začátečníky
  • Vysoké poplatky

5. Rarible recenze

Platforma s velmi vzácnými tokeny

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Rarible nenabízí jen několik málo specifických NFT, ale nutno podotknout, že primárně cílí na velmi vzácná a specifická díla. Výhodná je tato platforma hlavně pro tvůrce, protože jim umožňuje vydělávat a získávat honorář z jednotlivých kousků. Zajímavé je také to, že Rarible odměňuje kupce a prodejce Rari tokeny, díky těm máte něco jako “hlasovací právo”, které ovlivňuje chod platformy.

Za jakýkoliv prodej nebo nákup platíte 2,5 % poplatek a platit lze pouze ETH kryptoměnou. Zařizování peněženky u Rarible je poněkud náročnější proces a proto nebude zcela ideální pro úplné začátečníky.

Výhody

  • Integrace do OpenSea
  • Raritní NFT
  • Přehledné poplatky
  • Rari tokeny

Nevýhody

  • Platba pouze v ETH
  • Možná ne zcela ideální pro začátečníky

6. Axie Marketplace recenze

Axie už je na pomezí videohry a tržiště - celý trh je složen z malých roztomilých příšerek. 

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Axie je v podstatě simulace, virtuální svět, v němž můžete nakupovat drobná fiktivní zvířátka – Axie, Ta jsou sbírána, mohou mezi sebou soupeřit, celý systém v podstatě trochu připomíná Pokemony – jen ve světě NFT a kryptoměn.

Tato platforma je tak tedy ideální pro fanoušky počítačových her, kteří chtějí spojit vášeň pro hraní s možností si vydělat. Méně vhodná je pro seriózní investory nebo zájemce o digitální umění. Vstup do světa Axie se zároveň může trochu prodražit – do začátku musíte koupit alespoň 3 Axie. Platit se dá s pomocí ETH a nebo AXS.

Výhody

  • Ideální pro fanoušky videoher
  • Zábavný universe
  • Potenciál vydělat díky participaci ve hře

Nevýhody

  • Platba pouze v ETH a AXS
  • Dražší
  • Nehodí se pro investory a zájemce o umění

ŠEST tipů, jak vybrat NFT tržiště (marketplace)

Zaujaly vás nákupy a prodeje NFT, ale stále nevíte, jak vybrat to správné tržiště pro jejich nákup? Sestavili jsme pro vás několik jednoduchých rad!

1) Zamyslete se nad vaší motivací

Na začátku článku jsme si zmínili, že důvodů pro nákup NFT může být hned několik. Chcete do NFT investovat a obchodovat s ním? Jste milovníci umění a nebojíte se ani jeho netradiční podoby? Nebo máte rádi technologie a chcete se hlavně bavit něčím novým? Odpověď na tuto otázku vám může s výběrem pomoci, protože každé tržiště cílí na jinou skupinu.


2) Projděte si poplatky

Některá tržiště poplatky mají, jiná ne. U těch, která je mají, se liší výše poplatků. Zjistěte si co nejvíce informací předem a ideálně se rozhodněte pro platformu, která pro vás bude v tomto ohledu nejvýhodnější.


3) Zjistěte si, jakým způsobem můžete NFT koupit

Nejjednodušší to máte, pokud již vlastníte kryptopeněženku a ideálně konkrétně měnu ETH. V tom případě můžete v podstatě na jakoukoliv platformu. Co když ale kryptoměny nevlastníte a ani se jimi zabývat nechcete? Pak musíte hledat mnohem pečlivěji, protože tržišť s NFT, které by přijímali platební kartu, není mnoho.


4) Promyslete si, jaká NFT vás nejvíce lákají

Jiné tržiště se hodí, pokud vám jde o kvantitu, jiné se hodí, pokud hledáte unikátní umělecká díla. V recenzích jsme pak dokonce zmiňovali NFT na pomezí videohry. Pokud máte v této otázce jasno, snadněji se vám bude vybírat správné tržiště.


5) Berte v potaz přehlednost platformy

Pro začátečníky není nic horšího, než když se nemohou věnovat nákupu a prohlížení nabídky, protože se zabývají registracemi, proklikávají se nepřehledným menu a nerozumí tomu, na co se dívají. Jestli se v krypto a digitálním světě ještě úplně necítíte, hledejte platformu, která je co nejjednodušší.


6) Nebojte se vyzkoušet více variant

Registrace na tržištích není vázána na žádnou smlouvu. Nebojte se tedy vyzkoušet více variant, než narazíte na tu nejlepší pro vás.

Jak NFT začalo?

První NFT můžeme vystopovat už v roce 2015, ale nejpodstatnější a opravdový začátek přišel se sérií “CryptoPunks” v roce 2017. Tuto sérii vytvořili Matt Hall a John Watkinson. Právě tato série 10 000 pixelových portrétů pankáčů raketově roste na hodnotě dodnes – momentálně už se bavíme o milionech dolarů. Taková cena je však stále nic oproti NFT Everydays: The First 5,000 Days (Mike Winkelmann). Tato koláž se prodala za neuvěřitelných 69 milionů dolarů. NFT byla reakcí uměleckého světa na digitalizaci, největší boom ale zažívají právě teď – rok 2021 byl naprosto zlomový.

Jak to bude s NFT dál?

Nikdo neví, kam se NFT v budoucnu posune a zda bude popularita tohoto trhu dál exponenciálně růst. S ohledem na trendy, digitalizaci, potenciál pro decentralizování financí a globalizaci kultury by ale rozhodně nebylo moudré NFT podceňovat a odsuzovat je jako výkřik módy.

Nové investiční příležitosti jsou vždy spekulací. Pro opatrnější investory bude ideální, pokud budou situaci jen zpovzdálí sledovat a v pravou chvíli zakročí. NFT mají tu výhodu, že v sobě spojují vizi budoucnosti kryptoměn a tradici vlastnictví umění, ale jedině čas ukáže, jakým způsobem se začlení do běžných investičních produktů.

Často kladené otázky

Každá platforma má jiné podmínky. V základě vám k tomu stačí jen platební karta, pokud zvolíte správné tržiště. Pokud se ale o NFT chcete zajímat intenzivněji, pak bude ideální založit si krypto peněženku.

Ne. NFT vychází z obdobného principu blockchainu. Rozdíl mezi NFT a kryptoměnou je stejný, jako mezi obrazem a bankovkou – jedno je unikátní dílo, které nelze barterovat ani dělit na kousky, druhé je dělitelná a v podstatě fiktivní hodnota, za níž se neskrývá nic fyzického.

Každé vlastnictví NFT je zaznamenáno do blockchainu, tento záznam vám za vlastnictví ručí. Blockchain je decentralizovaný, podvody a úpravy v něm nejsou možné.

Videa

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu?

Nejnovější články

Nenechte si ujít novinky ze světa investování.

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze.