Shrnutí: Ujasněte si, do čeho a kolik peněz chcete investovat a kolik jste investování ochotni věnovat času. Poté si snadno vyberete z aplikací, které jsem pro vás připravila a poskládala do žebříčku:
- XTB jsem označila jako „výběr redakce“ z toho důvodu, že zaujme nejširší spektrum uživatelů, od začátečníků až po zkušené.
- Pokud chcete investovat s nejmenší možnou námahou, je tu Fondee.
- Dluhopisy nabírají na oblíbenosti, a tak jsem přidala Dluhopisomat, který je srovnává a prověřuje.
- Portu nadchne především ty, kdo chtějí začít investovat s menšími částkami.
A co dalšího se v článku dozvíte? Podívala jsem se podrobněji i na další aplikace na investování, přidala jsem několik užitečných tipů, jak takovou aplikaci vybrat, a zodpovím i pár nejčastěji kladených otázek.
Výběr redakce
XTB
Kdy vybrat XTB?
XTB stojí za zvážení, ať už se řadíte mezi zkušenější investory, nebo se chcete do těchto vod vydat z pozice nadšeného nováčka. Nabízí totiž spoustu možností co do množství instrumentů i strategií.
Oblíbená volba
Fondee
Kdy vybrat Fondee?
Pokud je vám jasné, že peníze pod polštářem nejsou dobrou volbou, ale zároveň se v investování nevyznáte a hledáte jednoduchou formu, jak začít, Fondee by se vám mohlo líbit.
Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty
Na dluhopisy
Dluhopisomat
Kdy vybrat Dluhopisomat?
Zaujala vás možnost investování do dluhopisů a hledáte v jejich džungli takové, které budou prověřené? A nebo si chcete vybírat z přehledné nabídky podle svých požadavků a kritérií? Pak vám Dluhopisomat kápne do noty.
Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty
Moudrá volba
Portu
Kdy vybrat Portu?
Když chcete své peníze zhodnocovat, ale pokud možno bez práce, starostí a velkých zkušeností i kapitálu, Portu by vás mohlo bavit.
Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty
Díváte se na vaše úspory, které jen leží na bankovním účtu, pomalu kvůli inflaci ztrácí hodnotu a chtěli byste je raději rozumně zhodnotit?
Investování je dnes dostupnější než kdy dříve, a to i s menšími částkami. Jednou z nejrychlejších cest, jak investovat, je přes mobilní aplikace – své portfolio tak budete mít vždy po ruce.
V tomto článku se podíváme na ty nejpovedenější aplikace, na jejich výhody i nevýhody a pomůžeme vám vybrat tu pravou.
Které aplikace na investování jsou podle mého průzkumu nejlepší?
Abyste se dostali k burze a k možnosti nákupu či prodeje některého z finančních instrumentů, potřebujete brokera. Broker je makléř, nabízí vám platformu, na níž se potkává nabídka s poptávkou a skrze níž můžete spravovat své portfolio. Kromě zadávání obchodů zde můžete také analyzovat grafy, sledovat různé ukazatele a kontrolovat vývoj svých investic. Mnoho brokerů nabízí kromě počítačové platformy také mobilní verzi – investiční aplikaci, která funguje stejně, plnohodnotně a je flexibilnější, jelikož ji máte neustále po ruce.
Existuje několik druhů investičních aplikací a každá se hodí pro někoho jiného. První, na co byste se měli zaměřit, je produkt. Tedy aktivum, které aplikace nabízí. Můžete se setkat s aplikacemi od klasických brokerů, které vám zpřístupňují burzu kryptoměn, komodit, akcií, indexů a podobně. Ty budou ideální pro náročnější investory, kteří již o tématu něco vědí. Pak jsou velmi oblíbené investice do P2P, které fungují trochu jinak a o nichž si povíme více níže. A za zmínku stojí také varianty nejméně časově náročné, ideální pro úplné nováčky – aplikace, kdy si jen předvolíte základní preference a vaše portfolio bude sestaveno za vás.
U naprosto každé investice je potřeba počítat s rizikem ztráty, a to platí bez výjimky. Co však můžete udělat, je pracovat s rizikem dle vaší strategie a povahy. Každý produkt je jinak volatilní, jinak rizikový a tím pádem si můžete sestavit portfolio více či méně rizikové. Ty nejrizikovější instrumenty většinou zároveň nabízí největší výnos a naopak, takže volba té správné a vyvážené kombinace je velmi důležitá.
V Česku je nejznámějším poskytovatelem P2P půjček nejspíše Zonky a jejich motto shrnuje podstatu P2P půjček poměrně přesně – lidé půjčují lidem. Konkrétně se pod zkratkou schovává anglický pojem peer-to-peer a jedná se o systém, kdy je z půjčky “odstraněn” prostředník v podobě banky. Místo toho zprostředkovatel (v našem případě mobilní aplikace) vytvoří prostor, kde se schází lidé žádající o půjčky a investoři, kteří jsou ochotni jim peníze půjčit a vydělávat na úroku.
1. XTB recenze
Spolehlivý broker pro všechny typy investorů.
Kdy zvažovat XTB?
XTB stojí za zvážení, ať už se řadíte mezi zkušenější investory, nebo se chcete do těchto vod vydat z pozice nadšeného nováčka. Nabízí totiž spoustu možností co do množství instrumentů i strategií.
Jestliže ale nemáte čas ani chuť do investování více zabředávat a hledáte platformu, která toho hodně udělá za vás, raději se poohlédněte jinde (k nejjednodušším se v tomto ohledu řadí např. platforma Fondee).
Proč jsem vybrala XTB?
Protože jde o do velké míry univerzální aplikaci, která se těší obrovské popularitě a myslím, že má velký potenciál nadchnout široké spektrum investorů.
XTB je zcela klasický broker, který nechává veškerou investiční strategii na vás. Skrze platformu vám zpřístupní nákupy a prodeje na burze, grafy, ukazatele, indexy… Ideální tak bude hlavně pro trochu znalejší investory, ale i začátečníkům, kteří chtějí investovat samostatně, bude vyhovovat. Nakoupíte zde akcie, ETF, měny, krypto, komodity.
Na tomto brokerovi oceníte nízké poplatky, kompletní českou podporu, možnost vést obchodní účet v CZK a aplikaci, která je přehledná a přitom obsahuje vše, co pro plnohodnotné investování potřebujete. Nevýhodou mohou být vyšší poplatky za nízké výběry a aplikace také není pro někoho, kdo nechce investování věnovat více času a studia.
Více se o tomto brokerovi můžete dočíst v naší komplexní XTB recenzi.
Uživatelské recenze XTB
Studiu recenzí uživatelů jsem věnovala několik desítek minut. Po pročtení zkušeností na Google play, App store nebo Trustpilot můžu říct, že značně převažují hodnocení kladná. Lidé jsou spokojení jak s uživatelským prostředím, tak ve velké míře i se zákaznickou podporou. Mnoho z nich pěje chválu na vzdělávací materiály, které XTB nabízí. Ale recenze nejsou jen „růžové“. Spousta lidí si stěžuje na to, že ověřování účtu trvá příliš dlouho, další hlásí problémy se zobrazováním aktuálních dat. S každou aktualizací se také objeví další chyby, které musí tvůrci vychytat. Abych byla fér, to je ale problém naprosté většiny aplikací.
Výhody
- Nízké poplatky
- Kompletní česká podpora
- Možnost vést účet v CZK
- Aplikace jako plnohodnotné služby brokera
Nevýhody
- U malých výběrů jsou poplatky vyšší
- Investování přes XTB je potřeba věnovat hodně času a vzdělávání se
2. Fondee recenze
Jednoduchá a levná aplikace vhodná i pro začátečníky.
Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty
Kdy zvažovat Fondee?
Pokud je vám jasné, že peníze pod polštářem nejsou dobrou volbou, ale zároveň se v investování nevyznáte a hledáte jednoduchou formu, jak začít, Fondee by se vám mohlo líbit.
Jestliže se ale do světa investic chcete opřít a sami si sestavovat sofistikovaná portfolia, nebude Fondee vašim nárokům stačit.
Proč jsem vybrala Fondee?
Fondee jsem do žebříčku zařadila především pro jeho jednoduchost a také jako skvělou volbu pro začátečníky.
Je ideální, pokud chcete vaše peníze zužitkovat, ale již předem víte, že se investování nechcete intenzivně věnovat ve vašem volném čase. Tato aplikace se zaměřuje na akcie a dluhopisy a má již předpřipravená portfolia. Vy si tak jedno z nich vyberete dle výnosnosti a rizika a víc již nemusíte řešit.
Jaké jsou výhody a nevýhody této aplikace? Z uživatelského hlediska nejvíce oceníte transparentnost, jednoduchost, přehlednost, nenáročnost a češtinu. Vyplývá z toho však to, že náročnějším investorům, kteří chtějí své portfolio spravovat sami, asi nebude dostačovat.
Uživatelské recenze Fondee
Recenzí na Fondee ve srovnání s dalšími podobnými aplikacemi až tolik nenajdeme, ale o to podrobněji jsem je mohla prozkoumat. Ve většině případů jsou jak na Facebooku tak i na App store ohlasy kladné a lidé oceňují především jednoduchost, přehlednost a snadnou orientaci v apce. Dá se říct, že potřeby nenáročných investorů naplňuje. Někteří kritizují dvoufaktorové ověřování, dalším se zase nelíbí fakt, že Fondee je jen prostředníkem mezi uživateli a brokerem. V tomto ohledu ale záleží na preferencích a přístupu každého jednotlivého klienta.
Výhody
- Maximálně jednoduchý způsob investování
- Vedení účtu v CZK
- Přehledné a transparentní
- Nízké poplatky
- Čeština
Nevýhody
- Nelze zasahovat do skladby portfolia
- Náročnějším investorům nebude nejspíše dostačovat
3. Dluhopisomat recenze
Tržiště a srovnávač dluhopisů v jednom
Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty
Kdy zvažovat Dluhopisomat?
Zaujala vás možnost investování do dluhopisů a hledáte v jejich džungli takové, které budou prověřené? A nebo si chcete vybírat z přehledné nabídky podle svých požadavků a kritérií? Pak vám Dluhopisomat kápne do noty.
Pokud se ale nechcete omezovat jen na dluhopisy a hledáte platformu, která toho bude umět víc, zkuste raději hledat dál (např. u XTB).
Proč jsem vybrala Dluhopisomat?
Pro zařazení Dluhopisomatu jsem se rozhodla z toho důvodu, že jde o ryze českou webovou aplikaci, která nabízí investice do dluhopisů, u nichž funguje jako tržiště a zároveň srovnávač. Velký důraz klade na to, že samotné dluhopisy důkladně prověřuje. Všechny musí projít hned 45 různými kritérii, což se povede v jednom případě ze 17. Máte tak jistotu, že jsou nabízené dluhopisy prověřené a zajištěné.
Investování zde funguje jednoduše a rychle. Podle vámi zvolených parametrů, jako je délka investice nebo rizikovost, si vyberete dluhopis. Online jej objednáte, zaplatíte a pak už můžete na účtu očekávat výnosy. Většinou chodí čtvrtletně.
K výhodám této platformy můžeme započítat také přehlednost a velmi pozitivně hodnocenou uživatelskou podporu, která je ochotná vám pomoci a poradit. Počítejte však s tím, že minimální částka pro investici je zde 25 000 Kč, což pro někoho může být poměrně vysoké číslo.
Podrobnější informace najdete v komplexní recenzi Dluhopisomatu.
Uživatelské recenze Dluhopisomatu
Recenze Dluhopisomatu jsem hledala na Googlu, Firmy.cz i Facebooku. Po jejich přečtení můžu konstatovat, že uživatelé jsou z platformy ve velké míře nadšeni. Chválí si jednoduchost procesu a řada z nich vyzdvihuje také přístup podpory, která je ochotná a nápomocná a zodpoví každý dotaz. Podle mnohých zkrátka všecho šlape tak, jak má. Objevuje se i pár negativních recenzí, ale v některých případech jde o nepodložené informace o tom, že společnost si recenze píše sama, v dalších si pak pár jedinců stěžuje, že se jim pracovník neozval zpátky, ačkoliv to přišlíbil. Neobsahují tak nic, před čím byste se měli mít na pozoru.
Výhody
- Velký důraz na prověřování dluhopisů
- Široká nabídka dluhopisů
- Česká platforma
- Přehledný web
- Pozitivně hodnocená podpora
Nevýhody
- Minimální částka pro investici 25 000 Kč
4. Portu recenze
Investování jednoduše i s malými částkami.
Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty
Kdy zvažovat Portu?
Když chcete své peníze zhodnocovat, ale pokud možno bez práce, starostí a velkých zkušeností i kapitálu, Portu by vás mohlo bavit.
Jestliže se ale ve světě investic už nějakou dobu pohybujete a hledáte pokročilejší nástroje, nejspíš vás Portu neuspokojí.
Proč jsem vybrala Portu?
Portu jsem zvolila jako další z platforem, která udělá radost hlavně začátečníkům a drobným investorům, kteří buď zatím nemají moc velký kapitál, nebo jim chybí dostatek zkušeností. Za projektem stojí společnost WOOD & Company s 30letou historií a řadou spokojených klientů. U Portu si dali za cíl zpřístupnit investování co nejširšímu spektru lidí – s pomocí automatizace, vytváření portfolia na míru, ale zároveň i možnosti sestavit si vlastní portfolio.
Portu sklízí chválu za jednoduchost, nízké nebo dokonce žádné poplatky, transparentnost, stabilitu společnosti a češtinu. Jediné nevýhody by snad mohli vidět někteří náročnější investoři, kteří budou hledat spíše tradičního brokera.
Uživatelské recenze
Procházela jsem recenze na Portu na Facebooku i Firmy.cz a můžu říct, jsou veskrze kladné. Jednoduchost, přehlednost, tedy to, na čem si společnost zakládá, uživatelé potvrzují. Další potřehy investorů najdete i ve skupině přímo věnované této platformě „Investor na Portu.cz„.
Výhody
- Investování lze v podstatě delegovat na
- Portu
- Vedení účtu v CZK
- Jednoduché a přehledné
- Nízké poplatky
- Čeština
Nevýhody
- Nehodí se pro náročnější investory
5. eToro recenze
Broker vhodný pro zájemce o sociální investování.
Varování: U 51 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty.
Proč jsem vybrala eToro?
EToro funguje jako klasický broker – umožňuje nákupy a prodeje, stejně jako analýzu grafů a správu svého portfolia. V čem se ale liší od většiny ostatních, to je možnost sociálního obchodování. To funguje na principu “sledování” jiných úspěšných obchodníků a kopírování jejich strategií a obchodů. V takovou chvíli tak můžete vydělávat na jejich znalostech a schopnostech (ale samozřejmě i stejným způsobem ztrácet).
Tato aplikace je dobrá díky češtině, již zmíněné variantě sociálního obchodování, přístupu k velkému spektru finančních instrumentů a demoverzi zdarma. Naopak dle recenzí je nevýhodou, že aplikace občas zamrzá, a to velmi často ve chvíli, kdy potřebujete rychle uzavřít ztrátové obchody.
eToro je platforma s mnoha aktivy, nabízející jak investování do akcií a kryptoaktiv, tak i obchodování s CFD.
Vezměte prosím na vědomí, že CFD jsou složité nástroje a přicházejí s vysokým rizikem rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 51 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty svých peněz.
Minulá výkonnost není ukazatelem budoucích výsledků. Prezentovaná historie obchodování je kratší než 5 úplných let a nemusí stačit jako základ pro investiční rozhodnutí.
Copy trading je služba správy portfolia poskytovaná společností eToro (Europe) Ltd., která je autorizována a regulována Kyperskou komisí pro cenné papíry a burzy.
Investování do kryptoaktiv je v některých zemích EU a Spojeném království neregulované a není zde žádná ochrana spotřebitele. Váš kapitál je ohrožen.
eToro USA LLC nenabízí CFD a nečiní žádná prohlášení a nepřebírá žádnou odpovědnost za přesnost nebo úplnost obsahu této publikace, která byla připravena naším partnerem s využitím veřejně dostupných informací o eToro, které nejsou specifické pro subjekty.
Výhody
- Přístup k mnoha druhům aktiv
- Sociální obchodování
- Hodí se jak pro pokročilé, tak začátečníky
- Čeština
Nevýhody
- Aplikace je po poslední aktualizaci podle některých trochu nepřehledná
- Občas aplikace zamrzne a uživatelé tak nestihnou uzavřít obchody
51 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste uvážit, zda si můžete dovolit přijmout tak vysoké riziko ztráty peněz.
6. Degiro recenze
Přehledná aplikace s nízkými poplatky za obchodování.
Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty
Proč jsem vybrala Degiro?
Degiro je klasický broker, je však ideální volbou i pro začátečníky, kteří si chtějí spravovat své investice sami. Aplikace je velmi jednoduchá a přehledná, poplatky jsou transparentní a nabídka finančních instrumentů dostatečně široká. Tento broker je velmi oblíbený, a tak jej prověřilo již mnoho uživatelů před vámi a lze jej považovat za stabilního a spolehlivého.
Co si jeho uživatelé chválí nejvíce? Kromě již zmíněné jednoduchosti celé aplikace a stability firmy oceňují také transparentní a nízké poplatky, velký výběr aktiv, vedení účtu v CZK a podporu češtiny. Naopak některým chybí demoverze a vadí jim vysoké zdanění dividend.
Výhody
- Přístup k velkému spektru investičních nástrojů
- Vedení účtu v CZK
- Jednoduché a přehledné
- Nízké poplatky
- Čeština
Nevýhody
- Chybí demo účet
- Degiro je pouze broker – své portfolio musíte spravovat sami
7.Bondster recenze
P2P aplikace pro český i zahraniční trh.
Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty
Proč jsem vybrala Bondster?
Pokud vás zaujala varianta investic do P2P půjček, zkuste si stáhnout Bondster. Nabízí půjčky jak českých, tak zahraničních subjektů a nyní dokonce i jak primární, tak sekundární trh, takže nabídka je opravdu dostačující. Díky tomu se dá sestavit konzervativní i poměrně dynamické portfolio.
Na Bondsteru oceníte jednoduchost, možnost nastavení nástroje autoinvest a velký výběr nabídek. Nevýhodou jsou však ne vždy spolehlivé garance odkupu v případě nesplácení a oproti deklarovaným číslům většina investorů dosahuje o něco nižších výnosů.
Výhody
- Jednoduchá aplikace pro P2P investování
- Vhodné i pro drobné investory
- Primární i sekundární trh
- Český i zahraniční trh
Nevýhody
- Někteří obchodníci mají nižší výnos, než očekávali
- Garance odkupu nefunguje vždy spolehlivě
8. Trading 212 recenze
Aplikace fungující jako klasický broker.
Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty
Proč jsem vybrala Trading 212?
S pomocí Trading 212 můžete – na počítači i v mobilní aplikaci – investovat do akcií, ETF i CFD. Hodí se pro náročnější investory i pro začátečníky, kteří mohou ocenit například nástroj autoinvest. Zajímavá je také možnost nákupu frakčních akcií, což využijete, pokud máte menší kapitál.
Tento broker je dle recenzí solidní, díky vyplnění jednoho jednoduchého formuláře snižuje zdanění amerických dividend, účet lze vést v CZK a celá aplikace je velmi intuitivní. Má však trochu vyšší spready, chybí čeština a náročnější investoři zde nenajdou všechny finanční instrumenty.
Výhody
- Přehledné a intuitivní
- Vhodné i pro drobné investory
- Vedení účtu v CZK
- Autoinvest
- Nízké poplatky
Nevýhody
- Chybí čeština
- Menší výběr finančních instrumentů
- Trading 212 netvoří portfolio za vás – musíte se investování aktivně věnovat
9. Capital recenze
Broker s velmi nízkými poplatky.
Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty
Proč jsem vybrala Capital?
Akcie, CFD, ETF, Forex… to vše můžete skrze brokera Capital a jeho aplikaci obchodovat. Má čtyři typy účtů dle vašich preferencí, aplikace je bezpečná, přehledná a velmi intuitivní. Přestože obchodní účet nelze vést v CZK, tak vás může potěšit, že aplikace má podporovanou češtinu.
Recenzenti nejvíce chválí nízké, v podstatě nulové poplatky, dostatečný výběr instrumentů, neomezené demo a přehledné zpracování celé aplikace. Naopak by ocenili již zmíněné vedení obchodního účtu v české měně, což zatím chybí.
Výhody
- Nízké poplatky
- V aplikaci je čeština
- Jednoduché a přehledné
- Aplikace jako plnohodnotné služby brokera
Nevýhody
- Nelze vést obchodní účet v CZK
- Investování přes Capital je potřeba věnovat hodně času a vzdělávání se
10. Zonky recenze
Česká P2P platforma pro půjčky lidem.
Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty
Proč jsem vybrala Zonky?
Zonky z úhlu pohledu investora umožňují vložit své peníze do stabilních a nízkorizikových půjček – vyděláváte tak na úrocích. Je to varianta vhodná pro konzervativnější investory, pro začátečníky, vložit lze malé i velké částky. Jedná se o českou společnost, takže vše je v češtině, a to jak aplikace, tak případná zákaznická podpora.
Na Zonky oceníte jednoduchost, přehlednost, nízkou rizikovost. Na druhou stranu je tu minimální vklad 10 000 Kč a počítat musíte také s nižšími výnosy oproti některým rizikovějším investicím.
Výhody
- Přehledná platforma pro P2P investování
- Čeština
- Dobrá zákaznická podpora
- Vhodné i pro drobné investory
- Stabilní a prověřená společnost
Nevýhody
- Nízký výnos
- Minimální vklad 10 000 Kč
11. Libertex recenze
Proč jsem vybrala Libertex?
Pokud hledáte aplikaci od brokera, který nabízí opravdu širokou nabídku aktiv v podobě CFD, nezapomeňte na Libertex. CFD znamená, že nekupujete přímo aktivum jako takové (akcie, měnu, komodity,…), ale obchodujete na základě rozdílových smluv – vyděláváte tedy na pohybu ceny stejně, jako byste podkladové aktivum vlastnili.
Recenzenti oceňují nulové spready, stabilitu tohoto brokera v průběhu let a přehlednou plnohodnotnou aplikaci. Naopak některé uživatele pak překvapily poplatky a také by ocenili uživatelskou podporu ve formě chatu.
Výhody
- Plnohodnotná a přehledná aplikace
- Nulové spready
- Stabilní a prověřená společnost
Nevýhody
- Poplatky
- Obchodování pouze CFD
- Investování přes Libertex je potřeba věnovat hodně času a vzdělávání se
OSM tipů, jak vybrat aplikaci na investice
Stále si nejste jistí, kterou z aplikací vyzkoušet? Zkuste se zamyslet nad těmito body!
1) Vybírejte podle produktu, který vás zajímá.
Výběr budete mít jednodušší, pokud už něco málo ze světa investování znáte a víte tak, která aktiva by vás zajímala. Každá aplikace totiž umožní obchodování jiných instrumentů a tu pravou tak můžete vyfiltrovat právě podle tohoto parametru.
2) Promyslete si, kolik peněz chcete investovat.
Někteří brokeři mají limity na minimální vklad. Stejně tak některá aktiva jako akcie potřebují již specifický kapitál. A některé aplikace žádná omezení nemají, ale zase je třeba zvážit, jaká částka by zde dávala smysl kvůli výnosnosti. Pokud si předem ujasníte, jakou částku budete moci investovat, bude se vám vybírat snadněji.
3) Zaměřte se na riziko.
Některé produkty budou slibovat velké výnosy. V takovém případě však musíte počítat s tím, že budou nejspíš souviset s vyšším rizikem ztráty. Jste ochotni na něj přistoupit? Pokud ne, hledejte konzervativnější řešení.
4) Máte dostatek zkušeností?
Některé aplikace vám zpřístupní obchodování na burze, ale konkrétní aktivita a budování portfolia bude plně na vás. Jiné naopak vše sestaví samy a nenechají vás do specifik strategie zasahovat. Vaše zkušenosti s investicemi mohou ovlivnit, kterou z těchto variant zvolíte.
5) Projděte si recenze.
Vždy se podívejte, jaké zkušenosti mají s aplikací jiní uživatelé. Opakují se stejné problémy? Je něco jinak, než jak aplikace propaguje? A nebo si ji naopak všichni chválí?
6) Hledejte aplikaci s dobrou zákaznickou podporou.
Pokud dojde k problému, měla by být k dispozici rychlá a ochotná zákaznická podpora, na kterou se můžete obrátit – ať už telefonicky, mailem či v chatu. Zkušenosti se zákaznickou podporou je proto také dobré zjistit předem.
7) Zabezpečení by mělo být prioritou.
Jde o vaše peníze. Aplikace by měla být prověřená – uživateli, recenzemi, časem, měla by mít transparentní a dohledatelné podmínky a kontakty.
8) Neváhejte vyzkoušet více variant.
Nikdo vám nebrání vyzkoušet více aplikací najednou – naopak to může být dobrý způsob, jak diverzifikovat své portfolio. Nenuťte se proto do jedné jediné konečné volby.
Shrnutí: Podle čeho vybrat vhodnou investiční aplikaci? Odpovězte si na následující otázky.
✅ Víte, do čeho chcete investovat? | ano |
✅ Odpovídá nabídka a zaměření aplikace vašim zkušenostem? | ano |
✅ Má aplikace dobré recenze? | ano |
✅ Je aplikace přehledná? | ano |
Často kladené otázky
Musím svoje investice danit?
Ano, příjmy z kapitálového majetku se daní, a to standardně sazbou 15 %. Existuje tu ale celá řada výjimek, a to v návaznosti na objem investic, dobu držení cenných papírů a podobně – vaši specifickou situaci si tak budete muset vždy ověřit.
Jak vysoká je výnosnost investic skrze mobilní aplikace?
To se nedá generalizovat – vždy záleží na zvoleném produktu, strategii, riziku. Někomu stačí velmi konzervativní zisk kolem 3 %, někdo zkouší rizikové strategie se ziskem 15 % a více. Nezapomeňte ale, že můžete samozřejmě i ztrácet a jít tak do mínusu.
Videa
Užitečné odkazy
- Jak investovat přes aplikace, abyste vydělali hlavně vy – Seznam.cz
- Jak danit investice – Investujeme.cz
- Různé formy investic a jejich (ne)výhody – mesec.cz
- Vyhněte se typickým chybám začínajících investorů! – akcie.cz
- Investice pro začátečníky – krok za krokem – bondster.cz
Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty